Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 maja 2024 r., imieniny Bogusławy, TeodozjiWojenne ofiary, wojenne wzory

Ikona
(Zam: 17.08.2010 r., godz. 08.40)

15 sierpnia w Rybienku Leśnym odbyły się uroczystości ku czci pomordowanych przez czrezwyczajkę bolszewicką w sierpniu 1920 roku. Okazją do upamiętnienia ofiar była 90. rocznica Bitwy Warszawskiej.

O poświęceniu walczących w Bitwie Warszawskiej i jej ogromnym znaczeniu na skalę światową mówił ks. proboszcz Piotr Ejsmont, podczas mszy św. w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym. Nabożeństwo stanowiło wstęp do niedzielnych uroczystości, po którym nastąpił przemarsz zebranych do miejsca, gdzie znajduje się pomnik pomordowanych przez czrezwyczajkę bolszewicką 17 sierpnia 1920 roku - ppor. Antoniego Wołowskiego i sześciu nieznanych osób. Gdy pochód prowadzony przez poczty sztandarowe dotarł do pomnika, przy którym wartę trzymali harcerze, odśpiewano hymn państwowy, a ks. Piotr Ejsmont poprowadził modlitwę. Następnie głos zabrała wiceburmistrz Teresa Trzaska. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że w tym miejscu działy się ważne wydarzenia dla Wyszkowa, Polski i całej Europy.
– Bitwa Warszawska była jedną z niewielu prawdziwych zwycięstw militarnych Polski. Była starciem bolszewizmu z demokracją – mówiła. Przypomniała też, że dopiero dwadzieścia lat tak otwarcie można mówić o walkach tocznych w 1920 roku na przedpolu Warszawy, gdyż w powojennej Polsce ludowej waga tych wydarzeń była zaniżana bądź ukrywana. Na koniec zachęciła, by czerpać z wojennych wzorców ludzi, którzy oddawali życie za ojczyznę.
Upamiętnieniem pomordowanych w czasie bitwy było złożenie kwiatów, którego dokonali m.in. burmistrz Teresa Trzaska, zastępca starosty powiatu wyszkowskiego Waldemar Sobczak, przewodnicząca rady powiatu Małgorzata Ślesik-Nasiadko.

Ceremonię uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Ostrowi Mazowieckiej i Zespołu Śpiewaczego „Wyszkowiacy”, który prowadził śpiew pieśni patriotycznych podczas przemarszu z kościoła pod pomnik, a także wspólne śpiewanie na koniec uroczystości zorganizowanej przez parafię Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym, Urząd Miejski w Wyszkowie i ośrodek kultury.

Ł.CH.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta