Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



„Popielcowy” wernisaż Drogi Krzyżowej w Popowie Kościelnym

(Zam: 19.03.2014 r., godz. 14.00)

Obrazy przedstawiające drogę krzyżową autorstwa 24-letniego malarza z Olsztyna Łukasza Zedlewskiego od 5 marca prezentowane są w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Popowie Kościelnym.

Podczas mszy w Środę Popielcową, proboszcz parafii ks. Remigiusz Stacherski poświęcił wystawę. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała wspólnota z parafii św. Wojciecha w Wyszkowie – Gloriosa Trinita.
Wernisaż odbył się z inicjatywy radnego Rady Miejskiej Wojciecha Chodkowskiego, właściciela obrazów i pomysłodawcy powstania jednego z nich. Wcześniej były one prezentowane podczas ubiegłorocznej listopadowej wystawy w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie.
– Malarz, który malował te obrazy mieszka u mojego brata na stancji, stąd nasza znajomość – stwierdził Wojciech Chodkowski w rozmowie z „Wyszkowiakiem”.
W 2003 r. radny był uczestnikiem rekolekcji w Porządziu, które organizował ks. Stefan Ceberek, to tam powstał pomysł na pierwszy obraz. Wspomnienia, klimat i atmosfera wydarzeń, jakie miały wtedy miejsce wróciły do Wojciecha Chodkowskiego po 8 latach, kiedy leżał w szpitalu w oczekiwaniu na operację kolana. Po powrocie do domu skontaktował się z Łukaszem Zedlewskim i poprosił go o wykonanie obrazu, który w głowie Wojciecha Chodkowskiego tkwił już od wielu lat. Jest to piętnaste ostatnie, największe w kolekcji Drogi Krzyżowej malowidło. Kolejne obrazy powstały w 2013 r. z pragnienia samego malarza. Początkowo miały trafić do świątyni, a ponieważ te były już zaopatrzone w stacje Drogi Krzyżowej, kolekcję zdecydował się nabyć Wojciech Chodkowski. Radnego nie zabrakło podczas uroczystości w Popowie Kościelnym.
Na początku mszy kilka informacji o autorze przedstawił lektor parafialny Sebastian Czubryt. Łukasz Zadlewski to absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Stanisława Baja, aneks z rysunku w pracowni prof. Marka Wyrzykowskiego i aneks z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Rafała Strenta w 2013 r. Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w latach 2005-2008. W r. 2010 otrzymał stypendium artystyczne marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, w 2009 nagrodę Fundacji Marka Marii Pieńkowskiego, w 2011 – nagrodę w konkursie im. Barbary Ostaszewskiej i w tym samym roku został też laureatem finałowej dziesiątki konkursu „Najwybitniejszy Młody Malarz Pierwszej Dekady XXI wieku”.
– Kiedy przyjrzymy się Drodze Krzyżowej, którą właśnie poświęciłem, widzimy, że jest tu piętnasta stacja, zupełnie inna, ale tylko pozornie. Tak naprawdę jest kontynuacją tego, co Jezus rozpoczął dzięki swojej męce, śmierci i zmartwychwstaniu – mówił ksiądz Remigiusz Stacherski. – Ostatni piętnasty, największy obraz przedstawia zmartwychwstanie Pana, nazywam ją Emmanuel. Bóg, który zmartwychwstał i towarzyszy ludowi Bożemu poprzez dzieje świata. Jezus w monstrancji i kapłan, który go niesie, na którego nogach objawiają się stygmaty, ślady męki Chrystusowej to jest motyw, który łączy ostatni obraz z czternastoma stacjami. Opowiada o zmartwychwstaniu – wyjaśniał proboszcz.
Po mszy można było obejrzeć wystawę prac Łukasza Zadlewskiego. W popowskim kościele pozostanie ona do środy 12 marca, potem trafi do Muzeum Diecezjalnego w Łomży.
– Ta wystawa powstała, żeby ludzie ją oglądali, ma sens kiedy wędruje, więc jest do dyspozycji. Kiedyś trzeba będzie znaleźć dla niej stałe miejsce, ponieważ jest to wyjątkowa tematyka nienadająca się do domu mieszkalnego – poinformował Wojciech Chodkowski.
P.D.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta