Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 stycznia 2021 r., imieniny Anastazego, Wincentego

Cześć i chwała bohaterom

(Zam: 05.03.2014 r., godz. 17.11)

„Duma, duma, narodowa duma”, „Bóg, honor i ojczyzna”, „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”, „Polska walcząca, Polska walcząca do końca”, „Cześć i chwała bohaterom” – między innymi takie hasła skandowali uczestnicy Wyszkowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych, który 1 marca zorganizowała Młodzież Wszechpolska.

Prócz działaczy tej organizacji liczną grupę uczestników stanowili kibice Bugu Wyszków niosący przed sobą transparent z napisem „MZKS Bug Wyszków, duma i sława”. Zgodnie z zapowiedziami, do marszu przyłączył się wyszkowski Klub Gazety Polskiej, byli też reprezentanci Klubu Gazety Polskiej z Łochowa. Część z maszerujących to byli mieszkańcy Wyszkowa. Łącznie to około 150 osób, które zebrały się o godz. 16.00 przy pomniku Gloria Victis u zbiegu ulic Pułtuskiej i Sowińskiego.
Powitał ich prezes wyszkowskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej Adam Kępka, który jako jedna z kilku osób szedł na czele marszu – prowadziła go młodzież w wieńcami z kwiatów białych i czerwonych. Wielu niosło flagi państwowe, flagi z symbolami Młodzieży Wszechpolskiej. Organizacja zapewniła służbę porządkową w charakterystycznych pomarańczowych kamizelkach, służbę medyczną pełnili harcerze. Uczestników eskortowały policyjne radiowozy oraz straż miejska.
Dawno ulicami Wyszkowa nie przeszła tak liczna i głośna kolumna, skandowane hasła rozbrzmiewały i przyciągały uwagę przechodniów, którzy zatrzymywali się, by zobaczyć korowód. „Ku waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci”, „Roman Dmowski wyzwoliciel Polski”, „Armio Wyklęta Bug Wyszków o was pamięta” – można było usłyszeć.
Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, pochód ruszył ul. Sowińskiego, skręcił w Prostą, dalej ul. I Armii Wojska Polskiego, Daszyńskiego pod pomnik Żołnierzy Wyklętych, gdzie poszczególne delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.
– Żołnierze Wyklęci stali się dla nas, ale i dla wielu Polaków symbolem determinacji, walki o wolną Polskę. Ich postawa pokazuje nam w XXI wieku, że warto w życiu mieć zasady, za które warto oddać własne życie – mówił pod pomnikiem przedstawiciel Młodzieży Wszechpolskiej Tomasz Sieńkowski.
Tobiasz Przybysz zaprezentował krótki rys o Żołnierzach Wyklętych.
– Oni nie walczyli tylko o to, żeby Polska przestała być państwem komunistycznym, oni walczyli, żeby Polska nie była rządzona przez żydo-komunistyczną klikę – mówił Adam Kępka.
Szczególnie witany był Marian Czajkowski, członek oddziału Jana Kmiołka, który podkreślał swoją radość z obecności w zgromadzeniu. Jego słowa uczestnicy przerywali okrzykami, m.in. „Cześć i chwała bohaterom”.
– Mam nadzieję, że Polska odzyska prawdziwą wolność, bo to, co jest teraz, wolnością nie jest, to jest taki trochę mniejszy kołchoz. My tego nie zorganizowaliśmy, ale przyjdzie czas i na tych panów, którzy będą musieli za to zapłacić – powiedział. – Cieszę się, że tu jestem i widzę polskie prawdziwe twarze i słyszę słowa, które padają.
Marian Czajkowski wraz z rodziną złożył przy pomniku hołd Żołnierzom Wyklętym.
Uczestnicy odmówili modlitwę żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, odśpiewali też hymn państwowy.
J.P.

Foto
Wyszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. Justyna Pochmara

Foto
Wyszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. Justyna Pochmara

Foto
Wyszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. Justyna Pochmara

Foto
Wyszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. Justyna Pochmara

Foto
Wyszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. Justyna Pochmara

Foto
Wyszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. Justyna Pochmara

Foto
Wyszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. Justyna Pochmara

Foto
Wyszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. Justyna Pochmara

Foto
Wyszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. Justyna Pochmara

Foto
Wyszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. Justyna Pochmara

Foto
Wyszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. Justyna Pochmara

Foto
Wyszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. Justyna Pochmara

Foto
Wyszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. Justyna Pochmara

Foto
Wyszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. Justyna Pochmara

Foto
Wyszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. Justyna Pochmara

Foto
Wyszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
fot. Justyna Pochmara

Komentarze

Dodane przez Kazimierz, w dniu 05.03.2014 r., godz. 17.30
Bardzo się cieszę, że aż tylu młodych ludzi uczestniczyło w tym cieszącym się coraz większym zainteresowaniem święcie. Dziękuję, w Was nadzieja.
Dodane przez Lokis, w dniu 05.03.2014 r., godz. 18.14
Chwała Bohaterom! Z roku na rok coraz lepiej.
Dodane przez ..., w dniu 05.03.2014 r., godz. 23.30
Szacun dla Pana Mariana Czajkowskiego
Dodane przez An, w dniu 06.03.2014 r., godz. 10.20
Serce rośnie, kiedy widzi się takie obrazki. Dziękuję.
Dodane przez No name, w dniu 06.03.2014 r., godz. 10.47
Obchody wyszły świetnie! Oby tak dalej! Chwała bohaterom!
Dodane przez Niech żyją w naszej pamięci., w dniu 06.03.2014 r., godz. 14.12
Nie zawiedli kibice Bugu, zawiedli mieszkańcy Wyszkowa. Ale częściowo można to wytłumaczyć feriami, sobota to czas dla rodziny i imprezami ostatkowymi. Może za rok będzie lepiej.
Dodane przez czyteknik, w dniu 06.03.2014 r., godz. 14.49
Pamięć o Bohaterach tamtych czasów jest konieczna! Szkoda tylko, że o tym dniu pamiętają tylko ludzie z Młodzieży Wszechpolskiej. A gdzie władze Wyszkowa??? Co do tych Bohaterów ( niektórych), to powinniśmy trochę przystopować. Wypowiedź Czajkowskiego - "...ale przyjdzie czas i na tych panów, którzy będą musieli za to zapłacić." Porozmawiajcie z mieszkańcami gm. Rząśnik i okolic o tych "bohaterach". Prawdopodobnie nie jedna rodzina marzy aby spełniły się te słowa Czajkowskiego.
Dodane przez Wiktor, w dniu 06.03.2014 r., godz. 14.53
Jak będzie w tygodniu, to będą wymówki, że praca, szkoła, hipermarket. Za rok będzie w niedzielę, i też będą wymówki.
Dodane przez przedruk, w dniu 06.03.2014 r., godz. 14.53
Zolnierzy wykletych nazywa sie \"bohaterzy albo bandyci\\\". Niestety nie byli ani tymi pierwszymi ani tymi ostatnimi .Gdzięś to było pośrodku. Niestety po wojnie działalo wiele band którym jedynym działąniem była grabiez i i zwykly rabunek a nie walka o wolności i demokracje jak się dziś twierdzi.Dziś są usłużni historycy tak jak za komuny napisza co trzeba a ci tzw bohaterzy mówią tylko to co im wygodne a zapominają ile krzywdy wyrzadzili innym. .Trzeba oddzielić jednych od drugich.Gro tych tzw bojowników o wolność i demokracje to byli zwykli bandyci , którzy kradli i rabowali a teraz udawadniaja ze to robili aby walczyć o tzw demokrację to jest obłuda .Bohaterzy to leżą na cmentarzach . Trochę spokojniej nad tym tzw bohaterami.Czym dalej od wojny to dziwnie rozmnżaja sie ci bohaterzy
Dodane przez knom, w dniu 06.03.2014 r., godz. 15.00
"Dziś są usłużni historycy" -właśnie czytelniku o podwójnym nicku. Twój przedruk też piszą usłużni historycy. Na Rząśniku nigdy nie brakowało kapusiów i konfidentów. Jest tak do dziś.
Dodane przez obserwujący, w dniu 06.03.2014 r., godz. 15.01
Nie oceniajmy nie mając dużo faktów i relacji z tamtych czasów. A czy ludzie na Majdanie w Kijowie to bandyci i faszyści czy ludzie kochający demokrację i wolność?
Dodane przez Anonim, w dniu 06.03.2014 r., godz. 15.02
Niech się młodzież tak nie puszy, bo pomnik "wyklętych" stoi dłużej niż od zeszłego roku.
Dodane przez Zdzich, w dniu 06.03.2014 r., godz. 16.01
Coś na rzeczy jednak jest. Zawsze tam gdzie jedni z honorem walczą z UB, KBW i SB inni pod ich nieobecność podszywali się pod nich i grając na strachu grabili, gwałcili, zabijali. Z tą różnicą, że biednych, starców i kobiety. Wyklęci wykonali kilka wyroków na takich wsiowych bohaterach.
Dodane przez Kazik, w dniu 06.03.2014 r., godz. 16.15
Dzięki chłopaki, że Wam się chce. Wam, kibicom reszcie mieszkańców. Obecna polityka państwa się kompromituje. Tak Trzymać.
do RN
Dodane przez Jasza, w dniu 06.03.2014 r., godz. 21.40
A gdzie te rosyjskie flagi, wstydzicie się?
Dodane przez No name, w dniu 07.03.2014 r., godz. 09.04
Mieszkańcom Wyszkowa nie chce się ruszyć zadów sprzed telewizora. Połowa pewnie nawet nie wie kim byli wyklęci... inicjatywa wszak dobra. Za rok niech każdy przyprowadzi jedną osobę - swojego znajomego, kolegę, koleżankę, mamę, wujka... i już Marsz bedzie dwa razy liczniejszy!
Dodane przez ~(), w dniu 07.03.2014 r., godz. 09.12
zakładam że obowiązywała trzeźwość zwłaszcza osoby posiadające przy sobie broń białą
Dodane przez Stowarzyszenie "Pepisko", w dniu 07.03.2014 r., godz. 09.51
Dziś o 15:30 rodzina Stanisława Łaneckiego wraz z burmistrzem i Wyszkowianami złożą kwiaty pod pomnikiem "Wyklętych", następnie odbędzie się spotkanie, na którym wręczony zostanie rodzinie przez burmistrza Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany Łaneckiemu w 2009 r. przez ś.p. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Dodane przez aa, w dniu 07.03.2014 r., godz. 19.23
Przepraszam dlaczego w piątek i gdy ludzie jeszcze pracują?
Dodane przez bbb, w dniu 07.03.2014 r., godz. 19.39
dlatego by nie mącić ani nie przyćmić tego ważnego i wielkiego wydarzenia przez niepotrzebnych gapiów
Dodane przez Marko, w dniu 07.03.2014 r., godz. 19.40
1 marca był w sobotę po 16 i też nie znalazłeś pewnie czasu. W niedzielę musisz się wyspać po pracy itd. Dlatego nikt pod Ciebie nie będzie ustalał terminów spotkań. Kto miał być znalazł czas. Dziękuję obecnym.
do przedruka
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 07.03.2014 r., godz. 21.26
Filozofia typu "prawda leży po środku" nie sprawdza się w tym przypadku. Pokazują to jednoznacznie dokumenty i relacje, do których dotarli historycy np. o odziale Jana Kmiołka. Tom "Mazowsze i Podlasie w ogniu. Powiat Pułtusk." opisujący walki również w naszej okolicy to obszerny, dobrze udokumentowany materiał. Były również w tym na naszym terenie tak zwane bandy pozorowane organizowane przez ubecję i PPRowców, które rabowały i terroryzowały ludność cywilną podając się za AK, czy NSZ.
Do Jasza - mit bohatera Lecha
Dodane przez Sam, w dniu 07.03.2014 r., godz. 23.38
"Milczenie na temat rozwoju kultu OUN-UPA na Ukrainie, upominanie Polaków na Litwie za nieposiadanie litewskich flag, potępienie Operacji "Wisła", wycofanie patronatu nad obchodami 65. rocznicy Rzezi Wołyńskiej i wypowiadane publicznie kłamstwa na jej temat - a wszystko to uzasadniane "doktryną" Giedroyca, do której każdy uczciwy Polak powinien odczuwać wstręt - oto dorobek polityki wschodniej Lecha Kaczyńskiego."
Dodane przez Jasza, w dniu 08.03.2014 r., godz. 09.46
Nigdy nie twierdziłem, ze Lech był ideałem. Ale póki co nie mieliśmy lepszego prezydenta. Plamą dla mnie największa, jeśli to prawda, jest odwołanie tego patronatu 65 rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Inni wytykają komucha w rządzie - Andrzeja Kryże!
Do "Sam" dla równowagi z 2013 r. - honorowy Bronek?
Dodane przez Kowal-ski, w dniu 08.03.2014 r., godz. 12.21
"Oficjalne obchody rocznicy, organizowane przez Kancelarię Prezydenta czy Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, będą przebiegać obok imprez przygotowanych przez Ogólnopolski Komitet Obchodów 70. Rocznicy Ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Bronisław Komorowski odmówił udziału w nich i objęcia ich patronatem honorowym".
Dodane przez aa, w dniu 08.03.2014 r., godz. 21.23
Marko, akurat 1 marca znalazłem czas aby przejść w marszu. Ale masz rację, w piątek i o tej godzinie to nie dałem rady.
Dodane przez Marko, w dniu 08.03.2014 r., godz. 22.57
Termin spotkania był podstosowany pod gości. Rodzina Łaneckiego przyjechała do Wyszkowa prosto z Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Nie było łatwo ustalić terminu pasującego wszystkim. Udało się jednak i wszystko zamknęło się w tygodniu poświęconym Żołnierzom Wyklętym. Pozytywny odbiór tych wydarzeń też jest ważny.
Dodane przez Jątek, w dniu 09.03.2014 r., godz. 08.46
Dziwne jest, że w tym roku hołdu pod pomnikiem nie złożyli starostowie. Czyżby dopadła ich PSL owska poprawność polityczna? (I czy taka wogóle istnieje?)
Dodane przez Gość, w dniu 10.03.2014 r., godz. 18.39
I tak cieszmy się, że chcieli przyjechać w tak licznym gronie. Chyba wszystko wypadło dobrze.
Dodane przez Wiktor, w dniu 12.03.2014 r., godz. 10.14
Super, wygląda na pierwszym zdjęciu jakby to było w dużym mieście. Jak marsz Niepodległości w Warszawie.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl