Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 30 maja 2020 r., imieniny Feliksa, Ferdynanda

Odkrywając coraz to nowe miejsca

(Zam: 05.03.2014 r., godz. 16.36)

Ponad dwieście stron na temat uroków i tajemnic Puszczy Kamienieckiej oraz doliny dolnego Liwca odnajdziemy w najnowszym albumie Wydawnictwa Aleksander.

W dużej mierze poświęcony jest najbliższym okolicom Wyszkowa, składają się nań m.in. zdjęcia i opisy Lechosława Herza.

„Gdyby dobrze się wsłuchać w to, co ten krajobraz ma do powiedzenia, gdy odkryje się jego bogactwo, będzie się tutaj nieustannie powracać i ku naszemu radosnemu zdziwieniu, będziemy wtedy odkrywać coraz to nowe i nowe, jeszcze przez nas nieodkryte miejsca” – pisze w publikacji Lechosław Herz, o którym w albumie czytamy „krajoznawca, miłośnik sielskich, na pozór nieinteresujących krajobrazów, wielbiciel widoków rozciągających się z dziesiątków rozstajów mazowieckich dróg. Człowiek, który był w każdym niemal miejscu Mazowsza”. Ten znany autor przewodników jest jednym z twórców opisów w albumie „Puszcza Kamieniecka i dolina dolnego Liwca”. Znajdziemy w nim ogromną ilość zdjęć przyrody (krajobrazy, zwierzęta, rośliny) prezentowanej w podziale na pory roku. Możemy podziwiać wiosenne konwalie, kaczeńce, jelenia leżącego latem na polanie, jesienne borowiki, podgrzybki, czy w końcu bażanta i dziki brodzące w śniegu. Na fotografiach zobaczymy m.in. najbliższe okolice Wyszkowa, w tym Loretto, Puste Łąki, okolice Kamieńczyka i inne. Album to także prezentacja rezerwatów Moczydło, Śliże, Wilcze Błota, Kantor Stary, Czaplowizna, Jegiel, Mokry Jegiel. Jest też „Przewodnik subiektywny”, a w nim m.in. wydmy lucynowsko-mostowieckie, gajówka Giziewiczka, Kamieńczyk, Loretto, Jerzyska, Gwizdały, Łochów, Sadowne, Jadów, Stoczek, Starawieś, Węgrów czy Liw. „Od wieków nieodłączna część tutejszego krajobrazu”, czyli krzyże kapliczki to osobna część książki. W aneksie odnajdziemy m.in. „Zarys dziejów Puszczy Kamienieckiej i ziem nad dolnym Liwcem położonych” dra Radosława Lolo, fragment opowiadania „Na leśnych błotach” poety, bajkopisarza, tłumacza zafascynowanego Puszczą Kamieniecką – Juliana Ejsmonda.
Cześć tekstów jest tłumaczona na język niemiecki i angielski. Są też fragmenty poświęcone nadleśnictwom Łochów, Drewnica, które prócz starosty węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka i burmistrza Łochowa Mariana Dzięcioła, wsparły wydanie albumu.
W poszukiwaniu materiałów do książki, o czym można przeczytać na jej końcu, pomogli m.in. pasjonat historii pracownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie Mirosław Powierza oraz również z zamiłowania historyk, społecznik, często bywający w Wyszkowie i okolicach Mirosław Widlicki.
Wydawnictwo Aleksander do tej pory opublikowało m.in. albumy „Puszcza Biała”, „Puszcza Zielona” (seria wydawnicza „Puszcze Polski”), „Gmina Rząśnik – na skraju Puszczy Białej” (seria „Gminy Polski”).
Album „Puszcza Kamieniecka i dolina dolnego Liwca” można kupić w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie za 89 zł.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl