Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 15 kwietnia 2024 r., imieniny Anastazji, OlimpiiNiech łączy mieszkańców

Ikona
(Zam: 17.08.2010 r., godz. 08.45)

– Rzeka nas dziś połączyła i nich tak będzie na zawsze – mówił wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul podczas oficjalnego otwarcia i poświęcenia promu „Flisak”, który pływa na Bugu pomiędzy Kamieńczykiem a Brańszczykiem.

Wydarzenie zorganizowane w niedzielę 15 sierpnia w Brańszczyku-Nakle przyciągnęło wielu mieszkańców obu miejscowości. Czekający na brzegu Kamieńczyka przedstawiciele samorządu gminy Wyszków i powiatu wsiedli na prom płynąc w stronę Brańszczyka. Tam czekał na nich wójt Mieczysław Pękul wraz ze swoim zastępcą Andrzejem Łapińskim, radnymi, mieszkańcami. Prom symbolicznie otwarli przecinając zawieszoną na nim wstęgę burmistrz Grzegorz Nowosielski i wójt Mieczysław Pękul. Jego ojcem chrzestnym został starosta Bogdan Pągowski, który odsłonił tabliczkę z nazwą promu „Flisak”.

– Patrząc na spokojne wody Bugu spróbujmy oczami wyobraźni zobaczyć Kamieniec Mazowiecki i gród biskupi Brańszczyk, dorównujący znaczeniem Kamieńcowi. Pośrodku był Bug, dzięki któremu dwa ośrodki miały wówczas duże znaczenie – mówił Mieczysław Pękul. – Dzisiejsza uroczystość i ten prom niech będą zaczątkiem nowej historii – dodał.
– Życzę, by ten prom łączył mieszkańców Brańszczyka, Kamieńczyka, mieszkańców okolicznych działek i turystów – powiedział Grzegorz Nowosielski.

Poza otwarciem, dla gości uroczystości przygotowano inne atrakcje. O historii przeprawy promowej między Brańszczykiem a Kamieńczykiem opowiedział Mirosław Powierza z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Dużym zainteresowaniem mieszkańców obu miejscowości cieszyła się możliwość płynięcia promem – na każdym kursie był wypełniony po brzegi, a pasażerowie mogli rozkoszować się widokiem Bugu oraz dopisującą tego dnia słoneczną pogodą.

Można było spróbować jadła flisackiego, wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej Nadbużańskiej im. ppor. Kazimierza Deptuły, obejrzeć wystawę fotograficzną przygotowaną z okazji dziesięciolecia działania w Brańszczyku Młodzieżowej Orkiestry „Darmanista”.

Wielbiciele sportów wodnych mogli wziąć udział w gminnych zawodach kajakowych, w których po zaciekłych zmaganiach zwyciężyli: Jan Szymanik i Adam Pleński. Odbyły się także Mazowieckie Zawody Łódką Pychówką o Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wywalczył go Stanisław Kowalski.

Prom na trasie Kamieńczyk-Brańszczyk Nakieł kursuje od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-17.00, w soboty i niedziele o godz. 10.00 i 14.00-19.00. Każdego dnia można też uzgodnić telefonicznie przewóz grupy zorganizowanej liczącej powyżej pięciu osób.

J.P.

Komentarze

Dodane przez Beata, w dniu 31.08.2010 r., godz. 05.27
fajnie coś się dzieje

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta