Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 08 lipca 2020 r., imieniny Elżbiety, Wirginii

Okiem rzuciłam

(Zam: 12.02.2014 r., godz. 18.27)

Mamy prawie czarne ulice! Czy jest to zasługa firmy odśnieżającej miasto, czy nagłej odwilży? Moje wywody ostatnio przynoszą redakcji dużo problemów. Ten się obraził, tamten nakrzyczał. Każdy mój komentarz napisany jest po wnikliwej analizie tego, co czytamy w lokalnej prasie.

Czasami sięgam też do obowiązujących przepisów, gdy coś wydaje mi się niejasne i czegoś nie rozumiem. Niestety, mimo licznych protestów, dalej będę komentowała to, co czytam…

W „Wyszkowiaku” ukazał się artykuł „Żywioł odciął mieszkańców od świata”. Ostatnie dwa dni stycznia dały się wszystkim we znaki. Wiało, zawiewało, nikt nie potrafił poradzić sobie z tym, co zafundowała nam przyroda. W piątek wicestarosta Zdzisław Bocian wydał zarządzenie w sprawie monitorowania i udrażniania dróg powiatu wyszkowskiego. Nic w tym dziwnego, mieliśmy sytuację kryzysową. Z ciekawości zajrzałam na stronę powiatu, gdyż nie mam pojęcia jak takie zarządzenie wygląda. Na stronie BIP znalazłam Zarządzenie Nr 6/2014 Starosty Powiatu Wyszkowskiego z dnia 31 stycznia 2014 roku, podpisane z upoważnienia starosty przez pana Z. Bociana. Każde obwieszczenie, rozporządzenie czy zarządzenie wydawane przez ministra, wójta czy starostę musi zawierać przepis powołujący się na podstawę prawną wydania tego aktu. W zarządzeniu podpisanym przez wicestarostę podstawy prawnej nie ma. W związku z tym mam pytanie – czy to zarządzenie zostało wydane zgodnie z prawem?
***

„Głos Wyszkowa” pyta, kto dokończy MECEO. W październiku 2013 r., ze względu na interes publiczny, powiat odstąpił od umowy z firmą Skorut, która od początku realizowała inwestycję. Powiat ponownie ogłosił przetarg na nowego wykonawcę MECEO, a jedynym kryterium wyboru oferty w przetargu jest cena. I tu niespodzianka! Najtańszą ofertę złożyła… firma Skorut. Czy ponownie zostanie wybrana?
***

Lokalne gazety sporo uwagi poświęciły ostatniej sesji Rady Powiatu. Najbardziej aktywni na sesji byli radni pani Urszula Mikołajczyk i pan Waldemar Sobczak. Ich pretensje kierowane w stronę pani Teresy Trzaski nie mają końca. Dotyczą one głównie konkursu, który odbył się w ubiegłym roku na prowadzenie Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy, a katalog błędów komisji konkursowej, sporządzony przez panią U. Mikołajczyk, jest bardzo długi. Od stycznia dom prowadzi Stowarzyszenie „Ważna Róża”. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym nie wygrało konkursu na prowadzenie domu, co według pani Mikołajczyk ma związek z konfliktem między nią a panią T. Trzaską. Nikt, oprócz samych zainteresowanych nie wie, czy taki konflikt istnieje. Mnie zainteresowały dwie wypowiedzi. Jedna to wypowiedź pani T. Trzaski: „Należy się tylko cieszyć, że powstało takie miejsce, gdzie osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą spędzić czas” oraz druga wypowiedź starosty pana Bogdana Pągowskiego: „Myślałem, że pan Sobczak podziękuje Zarządowi, że ten dom powstał.(…) Najwyższy czas zmienić spojrzenie na ten dom”. Pomyślałam sobie, że zarówno p. Trzaska jak i p. Pągowski mają rację. Ważne, że dom funkcjonuje, że podopieczni chcą tam przebywać. Czy ważne jest, kto będzie go prowadził? Według mnie najważniejsze, by robił to dobrze.
***

W Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie z udziałem ministra w Kancelarii Prezydenta O. Dziekońskiego. Pan burmistrz G. Nowosielski podkreślił fakt małego zaangażowania mieszkańców w życie publiczne, przez co trudno jest samorządowi znaleźć partnera do dyskusji. Pytał również o opinię konsultowania ważnych spraw z mieszkańcami za pośrednictwem Internetu, telefonu. Panie burmistrzu, wydaje mi się, że mieszkańcy są bardzo zaangażowani w życie publiczne. Już teraz za pośrednictwem Internetu konsultowane są ważne sprawy. Wystarczy poczytać „lokalne” fora internetowe. Zapraszam pana do takiej lektury, z której warto wyciągać wnioski, a nie konsekwencje w stosunku do tych, którzy mają coś do powiedzenia.
***

Na koniec ciekawostka z forum internetowego mojej gazety. Spora dyskusja wywiązała się pod artykułem „Zarząd nie ma zastrzeżeń do konkursu”. Forumowicze omawiali słowa pana W. Sobczaka, że domu na razie nie ma i on nie funkcjonuje (chodzi oczywiście o Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy). Od słowa do słowa dyskusja zeszła na oświadczenie majątkowe pana Sobczaka – nie mam pojęcia dlaczego. Analizując oświadczenie majątkowe p. Sobczaka jakiś żartowniś napisał „No to jasno wynika, że dom dopiero się pobuduje… (…)”. Na forum pojawiła się Oburzona, która napisała „A wy dalej swoje, przekręcacie wszystko do góry nogami. Panu Waldemarowi nie chodziło o funkcjonowanie, czy budowę własnego domu, ale domu samopomocy!”. Ojej, naprawdę? Szanowna pani Oburzona, społeczeństwo ma dosyć przepychanek, które mają miejsce w powiecie. Czasami piszą poważnie, czasami żartują. Tym razem żartowali, nie ma powodu, by się oburzać.
Judyta
judyta@wyszkowiak.pl

Komentarze

Dodane przez knom, w dniu 12.02.2014 r., godz. 19.07
Pani Judyto - świetna odpowiedź dla burmistrza w sprawie jego narzekania na brak społecznego zaangażowania mieszkańców w ważne dla miasta dyskusje. Jak chce np. poznać opinię na temat zabudowy ul. Kościelnej, niech poczyta sobie komentarze. To bardzo wygodny sposób wyrażania swojego zdania. Znajdzie tam wiele rzeczowych argumentów.
Dodane przez ..., w dniu 12.02.2014 r., godz. 20.37
czy ktoś wie w końcu, co z tym domem. On funkcjonuje, nie mówimy, że on funkcjonuje, czy on ma dopiero funkcjonować jak się pobuduje?
Dodane przez Asia, w dniu 12.02.2014 r., godz. 21.06
"Funkcjonowanie domu" odbiło się szerokim echem, ku uciesze wielu oponentów przewodniczącego.
Dodane przez Wilon, w dniu 13.02.2014 r., godz. 17.09
Dlaczego nie ma do komentowania artykułu Judyty o pomyśle jej kandydowania na burmistrza?
Jest! do Wilon
Dodane przez knom, w dniu 13.02.2014 r., godz. 21.45
W jej stałym dziale poniżej. Szkoda, że nie poszło to w głównym nurcie tydzień temu :(
Zdzisław Bocian wydał zarządzenie
Dodane przez Sobiepan, w dniu 14.02.2014 r., godz. 09.28
Każde obwieszczenie, rozporządzenie czy zarządzenie wydawane przez ministra, wójta czy starostę musi zawierać przepis powołujący się na podstawę prawną wydania tego aktu... U prywaciarza poleciałby na zielona łąkę, również za buble na IAWP
Dodane przez Kunta, w dniu 14.02.2014 r., godz. 15.24
Myślę, że "oburzona" to pani zakochana w "dzień dobry TVN (WSI)" czy "Kawa czy herbata"
Dodane przez Zadziwiona, w dniu 14.02.2014 r., godz. 21.02
Czy oburzona mogłaby sprecyzować powody swojego oburzenia? Ludzie maja prawo oczekiwać od liderów partii o dumnej nazwie "Prawo i Sprawiedliwość" praworządności i cnoty. Ja jeszcze raz proszę o konkrety.
Nic dodać nic ująć Pani Judyto
Dodane przez O.N.A., w dniu 15.02.2014 r., godz. 13.21
Wypowiedź pani T. Trzaski: "Należy się tylko cieszyć, że powstało takie miejsce, gdzie osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą spędzić czas" oraz druga wypowiedź starosty pana Bogdana Pągowskiego: "Myślałem, że pan Sobczak podziękuje Zarządowi, że ten dom powstał.(...) Najwyższy czas zmienić spojrzenie na ten dom". Pomyślałam sobie, że zarówno p. Trzaska jak i p. Pągowski mają rację. Ważne, że dom funkcjonuje, że podopieczni chcą tam przebywać. Czy ważne jest, kto będzie go prowadził? Według mnie najważniejsze, by robił to dobrze.
Dodane przez Do O.N.A, w dniu 16.02.2014 r., godz. 14.22
Nie moge zgodzić sie z Twoja opinia,gdzie piszesz,,ze nie wazne kto bedzie go prowadzil,najważniejsze aby to robił dobrze"Kierowanie taka placowka,wymaga profesjonalnego przygotowania,powinna to byc osoba o nie poszlakowanej opini,uczciwa,o wielkim sercu,a przede wszystkim nie oczekujaca tylko na korzysci płynące z tej posady.Osoby z uposledzeniem intelektualnym nie potrafia w rzeczywisty sposob oceniac,co im sie nalezy,jakie maja prawa.Niejednokrotnie czyta sie w prasie jak w fatalny sposob są wykorzystywani podopieczni.Wybierajac osoby na prowadzenie tej dzialalnosci .powinni koniecznie byc ,,przeswietleni" pod względem uczciwosci,czy nie byli wczesniej karani,i jakie ich morale i wyksztalcenie do tego stanowiska..
Dodane przez Polak mądry niestety po szkodzie, w dniu 16.02.2014 r., godz. 15.42
Musimy jednak liczyć, że .. ludzi dobrej woli jest więcej.... Dziwne jest to, że PSL zachował się nieodpowiedzialnie, odwołał panią Teresę Trzaskę, która odpowiadała za pomoc społeczną i oświatę. Której pomysły dotyczące tej świetlicy czy Dębinek itp były właściwe, trzeba było tylko zaufać.
Dodane przez Iza, w dniu 17.02.2014 r., godz. 19.46
Pani Judyto, jest nam pani potrzebna! Proszę na poważnie rozważyć pomysł ze startowaniem w przyszłych wyborach samorządowych. W obliczu kryzysu lokalnych polityków wszelkiej maści, może być Pani dla wielu światełkiem nadziei w mrocznym tunelu wyszkowskiej rzeczywistości. PiS zawodzi na całej linii! Pozdrawiam.
Dodane przez obserwator, w dniu 17.02.2014 r., godz. 20.54
Partie polityczne różnych odcieni zrobiły sobie z samorządów dojną krowę. Odpowiada im obecny burmistrz. Jak nic nie zmienimy, połączymy sił, to żadna siła ich nie oderwie od koryta.
Dodane przez knur, w dniu 17.02.2014 r., godz. 22.30
Bocian wydaje zarządzenie, które nie ma żadnej mocy prawnej ani wagi. Czy dobrze się czuje? Co następne: zacznie sam pisać i ustanawiać ustawy zamiast Sejmu? Ogłosi błogosławieństwo "Urbi et Orbi" we Wielkanoc? A może wyda dekret zmieniający 10 Przykazań i zezwalający na jazdę lewą stroną drogi? Osobiście czekam na dekret wprowadzający lato od 15 marca. Panie Bocian, niech pan to zarządzi. Co panu szkodzi?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl