Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Co u sąsiada za miedzą? Wyśpiewają to w nowych strojach

(Zam: 05.02.2014 r., godz. 16.33)

Przygotowanie widowiska folklorystycznego oraz uszycie strojów dla członków Zespołu Pieśni i Tańca „Oberek” to założenia projektu, który zrealizuje Fundacja nad Bugiem dzięki dotacji przyznanej przez gminę Wyszków.

Niedawno pisaliśmy, że burmistrz rozstrzygnął konkursy dla organizacji pozarządowych – na działania w wyznaczonych przez samorząd dziedzinach można było zdobyć dotacje. Wśród podmiotów, które takie pieniądze dostały, jest działająca od początku 2012 r. Fundacja nad Bugiem. Jej prezesem jest Artur Laskowski, który jeszcze jako dyrektor Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” w 2008 r. powołał zespół „Oberek” integrujący środowisko seniorów i pielęgnujący ludowe tradycje. Od początku jego kierownikiem artystycznym i choreografem jest Danuta Deptuła, a kierownikiem muzycznym Stanisław Kadłubowski.
Na realizację projektu gmina Wyszków przyznała fundacji 7 000 zł (organizacja ubiegała się o 11 950 zł). Zakłada on przygotowanie i realizację widowiska folklorystycznego prezentującego tańce, pieśni, przyśpiewki i gadki z Puszczy Białej, Puszczy Zielonej i Podlasia zatytułowanego „U sąsiada za miedzą”. Wyszkowskiej publiczności ma być ono zaprezentowane w maju tego roku. W planach jest też seria pokazów dla młodzieży szkolnej. Fragmenty spektaklu mają być dostępne także podczas gminnych uroczystości i imprez plenerowych (jeśli takie zapotrzebowanie zgłosi Urząd Miejski). Niewykluczone, że seniorzy pokażą swój nowy repertuar podczas konkursów wokalno-tanecznych organizowanych na Mazowszu.
Na potrzeby realizacji widowiska artyści dostaną stroje ludowe – 8 par spodni męskich z terenu Puszczy Białej, 8 – z terenu Puszczy Białej Zielonej, 8 kamizel męskich z terenu Puszczy Zielonej, 2 suknie i 2 serdaki damskie z Podlasia. Fundacja zbiegała o dofinansowanie na 12 sukni i 12 serdaków, ale przyznana dotacja wystarczy tylko na taką ilość. Fundacja deklaruje jednak starania o pozyskanie pieniędzy na zakup reszty strojów. Nie będą dokładną rekonstrukcją oryginalnych, ale mają nawiązywać do nich stylistycznie – krojem i kolorystyką. To ze względów praktycznych (oryginalne są ciężkie i utrudniałyby znacznie występy seniorom), ale też i finansowych, bo te prawdziwe są bardzo drogie.
Nad realizacją przedsięwzięcia, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem i kosztorysem, czuwać będzie Fundacja nad Bugiem utworzona m.in. w celu inicjowania i wspierania działań na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, rozwoju świadomości narodowej i obywatelskiej. J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta