Menu górne

Dziś jest 08 sierpnia 2022 r., imieniny Cypriana, EmilianaSamorząd podnosi opłaty miejskiej spółce, a ta – mieszkańcom

(Zam: 08.01.2014 r., godz. 20.38)

Gmina każe Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji uiszczać opłaty za zajęcie pasa drogowego przez urządzenia, a ono z kolei co roku podwyższa taryfy mieszkańcom tłumacząc się… wzrostem podatków i opłat.

Radni właśnie podnieśli opłaty za zajęcie pasa drogowego – skokowo, by wyrównać je o łączną inflację, którą notowano w gospodarce przez ostatnie dziewięć lat – gmina bowiem ostatni raz zmieniała opłaty w 2004 r.
– To decyzja pozytywna dla naszego budżetu, ale PWiK powie, że opłaty zostały podniesione i podniesie taryfę – zwracał uwagę na sesji 30 grudnia Adam Szczerba. – Nie powinniśmy też kumulować stawek inflacji, mogliśmy przecież podnosić opłaty co roku – uznał.
Argument o możliwości podniesienia taryf przez miejską spółkę wysunął też Jan Dziubłowski. Naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego Zdzisław Mikołajczyk tłumaczył propozycję zwiększenia opłat dla wszystkich, w tym miejskiej spółki, koniecznością równego traktowania podmiotów.
– Nie można wykluczyć infrastruktury PWiK, która jest takim samym zajęciem pasa drogowego, jak w przypadku pozostałych podmiotów – powiedział zaznaczając, że „niewiele” było zgłoszeń od PWiK dotyczących zajęcia pasa. – Państwa obawy są może zasadne, ale przedwczesne – dodał.
Stanowisko naczelnika wsparł skarbnik gminy Dariusz Korczakowski.
– Pamiętajmy, że szukamy dochodów, chyba nie stać nas na bycie w tyle z niższą opłatą – zaznaczył.
Gmina Wyszków pobiera opłaty za zajęcie pasa na cele związane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg. Dotyczy to m.in. prowadzenia robót w pasie drogowym, umieszczania w nim urządzeń infrastruktury technicznej, obiektów budowlanych niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego. Na przykład, za zajęcie metra kwadratowego powierzchni pasa drogi o nawierzchni gruntowej na prowadzenie robót trzeba zapłacić 3 zł, przy innej nawierzchni w przypadku zajęcia do 20 proc. szerokości jezdni – 3 zł, od 20 do 50 proc. – 6 zł, powyżej 50 proc. – 10 zł. Ale już za umieszczenia infrastruktury technicznej rocznie za metr kwadratowy trzeba zapłacić 50 zł – jeśli urządzenie jest w jezdni, 12 zł dla urządzeń wodnych i kanalizacyjnych poza jezdnią, 50 zł dla pozostałych urządzeń poza jezdnią.
Za każdy dzień zajęcia pasa drogowego przez obiekt budowlany ich właściciel zapłaci za metr kwadratowy 1 zł – jeśli posiada obiekty: handlowy, usługowy, wydzielone miejsce parkingowe (koperty), 2 zł – za tymczasowe stoisko handlowe, reklamę.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 08.01.2014 r., godz. 22.18
Sprzedać ten cyrk. To jedyna rada żeby pozbyć się tego siedliska nieudacznych POlityków na przetrzymaniu.
Dodane przez Ja, w dniu 09.01.2014 r., godz. 10.31
Drogie władze, te stawki są śmiesznie niskie. Nie stać was na więcej? I tak złożą się na to wszyscy mieszkańcy...
Dodane przez Królowa Bona, w dniu 09.01.2014 r., godz. 14.29
Jako mieszkanka i podatnik nie chcę żeby władze ciągle podnosiły podatki miejskim instytucjom, które z kolei podwyższone koszty zrekompensują sobie podwyżkami dla mieszkańców. Jest to owinięty w bawełnę prymitywny sposób na łupienie wyszkowian. Potrzebujecie pieniędzy? Zredukujcie niepotrzebne etaty. Pan naczelnik z nadania politycznego też powinien zostać, jak to Warpas mówi, zracjonalizowany.
Dodane przez Zołza, w dniu 09.01.2014 r., godz. 18.29
Nie wydaje się wam, że w tych miejskich spółkach mamy przerost zatrudnienia? PO co np. w WTBS dwie figury na kierowniczym stanowisku. Połączenie miało przynieść redukcję etatów i oszczędności, tymczasem zwolnieni zostali i owszem, ale zwykli robole. Góra z najwyższymi pensjami trzyma się dobrze.
Dodane przez knom, w dniu 10.01.2014 r., godz. 17.34
Głosujcie na skrytopijcę!
Dodane przez Patykiem pisane, w dniu 11.01.2014 r., godz. 20.49
Na Pekinie nic nie ginie?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl