Menu górne

Dziś jest 13 sierpnia 2022 r., imieniny Diany, HelenyWspólnie, na przekór przeciwnościom

(Zam: 11.12.2013 r., godz. 16.55)

Klub Amazonek w Wyszkowiedziała od 15 lat. Ich główną misją jest wzajemne wsparcie, pomoc i aktywne działanie w walce z rakiem piersi. Podczas jubileuszu, który odbył się 6 grudnia w lokalu Kasztelanka, podsumowano działalność klubu, jak również przedsięwzięcie dotyczące profilaktyki raka piersi – „Wiem więcej”.

Amazonki rozpoczęły spotkanie od odśpiewania swojego hymnu. Gości witała przewodnicząca klubu Joanna Kulesza. Elżbieta Walaszczyk podsumowała projekt „Wiem więcej”, realizowany we współpracy z Zarządem Powiatu Wyszkowskiego od 15 listopada do 31 grudnia
– Zadanie miało na celu zwiększenie świadomości kobiet w zakresie zagrożeń związanych z chorobami nowotworowymi – podkreśliła E. Walaszczyk.
W spotkaniach organizowanych przez Amazonki wzięły udział uczennice liceum i słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
– Amazonki przeprowadziły cykl pogadanek. Trzeba pamiętać o potrzebie stałej profilaktyki, ponieważ choroba może dotknąć kobiety w każdym wieku – dodała E. Walaszczyk.
W trakcie spotkań odbywały się pokazy multimedialne, które obrazują nowotwór i profilaktykę raka piersi. Szkolenia prowadziły Amazonki, które dzieliły się własnymi doświadczeniami.
– Jesteśmy żywym przykładem na to, że walka z chorobą jest możliwa, i że można z nią sobie poradzić dzięki wsparciu – dodała E. Walaszczyk.
Przybyli do Kasztelanki obejrzeli prezentację na temat choroby nowotworowej, którą poprowadziła E. Walaszczyk.
– My, Amazonki nosimy łuk amazoński, który pełni funkcję naszego logo, jest dowodem, że trauma jest za nami, a różową wstążkę noszą osoby, które nam sprzyjają i rozumieją nasz problem – zaznaczyła J. Wawdejuk.
Goście otrzymali srebrne wstążki.
Foto
Wspólnie, na przekór przeciwnościom

Powołanie i działalność klubu
Klub powołano 11 maja 1998 roku z inicjatywy Marii Ślubowskiej. Komitet Założycielski Stowarzyszenia Amazonek tworzyły: Jadwiga Wawdejuk, pełniąca funkcję przewodniczącej, Joanna Kulesza, Zofia Wawrzonkiewicz, Danuta Wróbel i Regina Turowska. Od 8 października 1998 do 14 lutego 2000 roku funkcję przewodniczącej pełniła Teresa Smorczewska, pierwsza wyszkowska Amazonka. Od 2 marca 2000 do 6 kwietnia 2004 roku przewodniczącą była Alina Pióro. Od 6 kwietnia 2004 roku do 1 października 2009 roku przewodniczyła organizacji Danuta Gańko. Obecnie funkcję tę sprawuje Joanna Kulesza.
Przyczyny wystąpienia raka piersi nie do końca są klarowne, ryzyku zachorowania najczęściej sprzyja m.in. starszy wiek, rodzinne występowanie choroby, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, menopauza w późnym wieku. Dzisiejszy postęp w medycynie pozwala na szybkie wykrycie nowotworu. Do najlepszych metod, które pozwolą na diagnozę raka piersi we wstępnym etapie choroby jest badanie mammograficzne.
Klub Amazonek działa na wielu płaszczyznach, w zakres aktywności wchodzą m.in. organizacja i promocja wolontariatu, rehabilitacja fizyczna i psychiczna, organizacja turnusów rehabilitacyjnych i działanie na rzecz profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.
W trakcie spotkania jubileuszowego przyznano bursztynowe i srebrne broszki „za wkład i pracę na rzecz klubu”. Burmistrz Grzegorz Nowosielski zaznaczył, że wyszkowskie Amazonki noszą cechy tych mitologicznych – są wojownicze i odważne.
– Dziękujemy wam za te 15 lat i opiekę nad osobami, które potrzebowały wsparcia. Wy ratujecie życie – podkreślił.
– Uczcie męstwa i szlachetności, których wam nie brakuje – dodał Adam Warpas, zastępca burmistrza.
– Naszym etosem jest pomoc innym, dlatego nie zaprzepaśćmy tego – zwróciła uwagę Elżbieta Samsel, Amazonka ze Stowarzyszenia „Amazonki Warszawa – Centrum”.
E. Samsel odznaczyła kryształowym łukiem J. Wawdejuk. Podziękowania za pomoc i wsparcie Klubu Amazonek otrzymali Grzegorz Nowosielski, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie Agnieszka Mróz, prezes Zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Wyszkowie, Sławomir Chmielak, nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków, Wojciech Kwiatkowski, przedstawiciel Cechu, Zenon Frąckiewicz i Władysław Wawdejuk. Po części oficjalnej goście podzielili się opłatkiem i zasiedli do wspólnej wieczerzy. M.P.

Komentarze

gratulacje
Dodane przez on, w dniu 13.12.2013 r., godz. 12.21
Pozdrowienia dla dzielnych PAŃ! Jesteście przykładem jak radzić sobie w najtrudniejszych sytuacjach. Dzięki Wam wiele kobiet załamanych swoją ciężką chorobą postanawia walczyć z nią i wygrywa. Mam nadzieję, że władze i zwykli ludzie będą Wam pomagać w trudnej ale jakże zbawiennej misji.
Dodane przez Antoni, w dniu 13.12.2013 r., godz. 14.02
Szczęść Wam Boże w zdrowiu i chorobie. Jesteście dla innych światłem w beznadziei. Bóg zapłać!

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl