Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 lutego 2021 r., imieniny Anastazji, Gabrieli

Festiwal autentycznej radości z życia

(Zam: 27.11.2013 r., godz. 17.05)

„Festiwal Radości Życia Osób z Niepełnosprawnościami” to projekt, którego podsumowanie odbyło się 19 listopada w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Wzięły w nim udział osoby niepełnosprawne, wolontariusze, przedstawiciele różnych instytucji, ludzie dobrej woli.

Galę poprowadzili liderzy projektu „Kalkulator kosztów zaniechania”, Sylwia Kazimierczak i Łukasz Deptuła.

Inicjatorami udziału w projekcie byli: dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Mróz, prezes zarządu stowarzyszenia „Ważna Róża” Jan Woźniak, przewodnicząca zarządu koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym Urszula Mikołajczyk, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Marek Rosłaniec, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria” Hanna Wargocka, koordynator projektu Artur Laskowski.

„Kalkulator kosztów zaniechania”
To nazwa przedsięwzięcia realizowanego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, Szkołę Główną Handlową i Radomskie Centrum Przedsiębiorczości.
– Wspólnie z burmistrzem Adamem Warpasem podjęliśmy decyzję, że gmina Wyszków, w tym OPS, weźmie udział w konkursie, do którego zgłosiło się ponad 100 samorządów – zaznaczyła Agnieszka Mróz.
Realizacja przedsięwzięcia trwa od października do listopada 2013 r.
– OPS w Wyszkowie, gmina Wyszków i 50 samorządów z województwa mazowieckiego uczy się o kosztach wynikających z braku podejmowania działań w pomocy społecznej, działań aktywizująco-wspierających, aby zapobiec późniejszym interwencjom – dodała Agnieszka Mróz.
Główną konsekwencją udziału w konkursie „Kalkulator kosztów zaniechania” jest realizacja projektu „Festiwal Radości Życia”, które jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem, realizowanym wspólnie przez stowarzyszenia i organizacje pozarządowe z powiatu wyszkowskiego.
Prezes stowarzyszenia „Ważna Róża” Jan Woźniak, podjął się wnioskowania o środki na realizację projektu w tym zakresie,we współpracy z OPS.
– Mam nadzieję, że będziemy uczestniczyć w kolejnych projektach, mających na celu pomoc osobom z szeroko pojętymi niepełnosprawnościami – podkreślił.
Zaznaczył, że ważną kwestią jest uregulowanie prawne „Konwencji osób z niepełnosprawnościami”. Dokument o randze międzynarodowej prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wrześniu 2012 r.
– Dzięki temu otwierają się nowe możliwości dla organizacji pozarządowych i na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Przenosi to odpowiedzialność za stan niesprawności i wykluczenia społecznego na instytucje publiczne i organizacje pozarządowe – zaznaczył. – W tym momencie problem dotyczy wszystkich, a nie tylko osób dotkniętych niesprawnościami. To dobra prognoza do przyszłej współpracy i tworzenia systemów pomocowych dla osób potrzebujących.
Partnerskie działania instytucji zaangażowanych w realizację projektu przyczyniły się do osiągnięcia wymiernych efektów pracy osób z niepełnosprawnościami. W realizacji przedsięwzięcia wzięły udział wszystkie instytucje i organizacje pożytku publicznego, działające w obszarze niepełnosprawności na terenie miasta i powiatu wyszkowskiego: Stowarzyszenie „Ważna Róża”, OPS w Wyszkowie, Środowiskowy Dom Samopomocy „Soteria”, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Wyszkowska Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Szron” oraz koła terenowe Polskiego Związku Głuchych i Polskiego Związku Niewidomych.

Pokazali radość życia
Goście obejrzeli efekty działań osób niepełnosprawnych. Jako pierwsi na scenie pojawili się aktualni mistrzowie świata i Europy w tańcu integracyjnym, Paweł Karpiński i Nadine Kinczel. Kolejnym występem była prezentacja rytmiczno-muzyczna, przygotowana przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Wyszkowie pt.,,Jest jak kwiat”, pod okiem opiekunek Małgorzaty Bonalskiej i Barbary Ginko. Na scenie wystąpili: Marzena Wasilewska – śpiew, Adam Łoziński – klawisze, Anna Gołębiewska, Anna Gałązka, Elżbieta Szulecka, Marta Kajdanowicz, Katarzyna Szurawska oraz Małgorzata Bonalska – taniec. Przedstawiciele władz samorządowych – Grzegorz Nowosielski i Bogdan Pągowski oraz dyrektorzy instytucji – Agnieszka Mróz (OPS) i Krystyna Kurowska (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) wzięli udział w scenach obrazujących życie osób niepełnosprawnych, pt. „Jak to jest być niepełnosprawnym”.
Podopieczni Stowarzyszenia Ważna Róża zaprezentowali adaptację książki Antoine de Saint Exupery „Mały Książę” pt. „Pamiętniki Małego Księcia”. Na scenie wystąpili: w roli Małego Księcia Łukasz Pigul, Króla – Dawid Bloch, Pani Zarozumiałej – Paulina Majkowska, Biznesmena – Agnieszka Jeż, Róży – Anna Jachna, Pijaka – Kubuś Jachna, Geografa – Justyna Kur, narratora/dorosłego Małego Księcia – Mariusz Stefański. Uczestnicy gali obejrzeli film na temat problemu osób cierpiących na stwardnienie rozsiane pt. „The Kladko Family”. Kolejną teatralną odsłoną było przedstawienie „Opowieść o wędrowcu, który szczęścia szukał” w reżyserii Urszuli Roguskiej. Udział wzięli podopieczni wszystkich zaangażowanych w realizację projektu instytucji. Na zakończenie wystąpiła kapela osób niewidomych „Drewutnia”.
M.P.

Foto
Festiwal Radości Życia Osób z Niepełnosprawnościami
fot. Monika Pękul

Foto
Festiwal Radości Życia Osób z Niepełnosprawnościami
fot. Monika Pękul

Foto
Festiwal Radości Życia Osób z Niepełnosprawnościami
fot. Monika Pękul

Foto
Festiwal Radości Życia Osób z Niepełnosprawnościami
fot. Monika Pękul

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl