Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, PawłaDbają o piękno tradycji

(Zam: 20.11.2013 r., godz. 17.12)

Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Kamienieckiej wraz z Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik” i Lokalną Grupą Działania „Równiny Wołomińskiej” zorganizowało wystawę i koncert zatytułowane „Piękno tradycji”. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali starosta Bogdan Pągowski oraz burmistrz Grzegorz Nowosielski.

Ekspozycje prezentujące dorobki artystyczne, jak również codzienne pasje mieszkańców i instytucji działających na terenie Wyszkowa i sąsiednich powiatów, można było obejrzeć 17 listopada podczas wernisażu w „Hutniku”. Prezentacja rozpoczęła się tuż po godz. 16.00, a w barwny świat pasjonatów tradycji wprowadził prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej, Adam Mickiewicz.

Zapoznanie z wystawami
W trakcie pierwszej części prezentacji, w holu „Hutnika” swoje wystawy zaprezentowali Kuźnia Kurpiowska z Pniewa, z którą zapoznała Halina Witkowska, Muzeum Gwizdka z Gwizdał, którego historię pokrótce przybliżył Roman Kuzelyak, Muzeum Regionalne z Kamieńczyka, o którym ciekawych anegdot z nim związanych dostarczył Henryk Słowikowski oraz koło miodziarzy, z którym zapoznał Kazimierz Skoczeń. Mieczysław Joniuk zaprezentował prywatną galerię rzeźb, zaś Koło regionalnych potraw, nad którym pieczę sprawowała Jolanta Karasiewicz z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie zaprosiło do degustacji najsmaczniejszych przekąsek (m.in. placki z jabłkami, szarlotka, sernik). Na wystawie pojawiły się także prace udostępnione przez pracownię regionalną biblioteki miejskiej. Opowiedzieli o nich Mirosław Powierza oraz Konrad Wróbel, pod którego okiem powstawały tradycyjne, kurpiowskie wycinanki. Podczas wystawy zaprezentował się także przedstawiciel Fundacji „Fundusz Współpracy” z Warszawy i Ostrołęki.

„Wyszkowiacy” z szacunkiem do tradycji
W drugiej części spotkania, na scenie „Hutnika” swój ponad 20-letni dorobek artystyczny przedstawił zespół śpiewaczy „Wyszkowiacy”, któremu towarzyszyła grupa młodzieży z Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie. Zespół zaprezentował się w innej odsłonie scenicznej niż dotychczas. Koncert poprowadzili kierownik zespołu Wanda Pych oraz Adam Mickiewicz.
– Od 2004 roku „Wyszkowiacy” współdziałają z uczniami – podkreśliła Wanda Pych. – Integracja międzypokoleniowa jest bardzo owocna – stwierdziła.
– Młodzież będzie nie tylko tłem artystycznym. Współpraca polega na wymianie międzypokoleniowej, a jej efekty zaprezentują artyści – dodał Adam Mickiewicz. – Wspólne działanie różnych osób i środowisk otwiera nowe perspektywy, a istota skłania do patriotycznych refleksji. W takim klimacie utrzymany jest koncert – dodał.
Wstęp do koncertu stanowiła prezentacja dorobku zespołu „Wyszkowiacy”, przygotowana przez uczniów ZS nr 3. W przedstawieniu obok „Wyszkowiaków”, udział wzięli: Olga Karasiewicz – kl. 1LOE, Jakub Karłowicz – kl. 1LOS, Patrycja Łachacka – kl. 2LOL, Maryla Modzelan – kl. 1LOS, Marlena Morka – kl. 2LEA, Błażej Mróz – kl. 1LOI, Klaudia Jaszewska – kl. 2LOL. Przedstawienie wyreżyserowały nauczycielki ZS nr 3, Lidia Błachnio, Elwira Sawicz-Bakuła oraz Grażyna Witkowska.
„Wyszkowiacy” swym zaangażowaniem dbają o dorobek kulturowy. Zespół tworzy 26 osób. Należy wspomnieć o jego dotychczasowych dokonaniach. To m.in. Grand Prix na przeglądach w Węgrowie w 2008 r. oraz w 2006 r. w Warszawie w Domu Kultury „Zacisze”. Zespół zajął II miejsce podczas przeglądu „Barwy jesieni”, odbywającego się w 2011 r. w Węgrowie. „Wyszkowiacy” gościli z występami także m.in. w Sokołowie Podlaskim, Broku, Tłuszczu, Goworowie i Ostrołęce. W 2013 r. zespół otrzymał nagrodę „Za czyn” .
M.P.

Foto
Wystawa i koncert "Piękno tradycji"
fot. Monika Pękul

Foto
Wystawa i koncert "Piękno tradycji"
fot. Monika Pękul

Foto
Wystawa i koncert "Piękno tradycji"
fot. Monika Pękul

Foto
Wystawa i koncert "Piękno tradycji"
fot. Monika Pękul

Foto
Wystawa i koncert "Piękno tradycji"
fot. Monika Pękul

Foto
Wystawa i koncert "Piękno tradycji"
fot. Monika Pękul

Foto
Wystawa i koncert "Piękno tradycji"
fot. Monika Pękul

Foto
Wystawa i koncert "Piękno tradycji"
fot. Monika Pękul

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl