Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 maja 2020 r., imieniny Jana, Juliusza

Jak stąd do Kopenhagi

(Zam: 20.11.2013 r., godz. 16.30)

– Do końca tego roku będziemy mieli dokładnie 1 013 km wyremontowanych lub zbudowanych dróg, czyli dystans dzielący nas od Kopenhagi, Helsinek czy Zagrzebia – mówił Jacek Kozłowski podczas otwarcia wyremontowanej ul. Okrzei – tysięcznego kilometra spośród przebudowanych w województwie dróg w ramach tzw. schetynówki.

Kilkadziesiąt osób przyglądało się, jak posłowie Grzegorz Schetyna, Andrzej Halicki, wojewoda Jacek Kozłowski i burmistrz Grzegorz Nowosielski przecinają wstęgę. Byli wśród nich przedstawiciele samorządu miejskiego i powiatowego, wykonawcy inwestycji i inni.
Wojewoda zwracał uwagę na czynniki, które wpłynęły na wysoką ocenę wniosku o dofinansowanie przebudowy, jak połączenie z drogą krajową i wojewódzką (Okrzei została przebudowana na odcinku od ul. Kościuszki do Pułtuskiej, to prawie kilometrowy odcinek), elementy podnoszące bezpieczeństwo, jak chociażby ścieżka rowerowa, próg spowalniający.
– Ten program, w moim przekonaniu, jest jednym z podstawowych narzędzi poprawy jakości życia, bezpieczeństwa mieszkańców – mówił.
Program schetynówek rząd realizuje od 2009 r., kiedy to ministrem spraw wewnętrznych był Grzegorz Schetyna, uważany za pomysłodawcę tej formy wsparcia samorządów.
– Pamiętam pierwszy odcinek wybudowany w ramach programu, to było lato, w polu budowaliśmy drogę, wszyscy byli zdziwieni dlaczego tam, i czy ten program może się udać – wspominał G. Schetyna. – Ten program jest po to, żebyśmy mogli pokazać, że chcemy rzeczywiście dotrzeć do ludzi, żeby drogi, których używają na co dzień były bezpieczne, dawały komfort lepszego życia.
– Rozbudowa infrastruktury technicznej od wielu lat jest priorytetem gminy Wyszków, szczególną rolę pełnią tu oczywiście drogi i to nie tylko te, które są kategorii gminnej – podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Staramy się aktywnie uczestniczyć w przebudowie dróg również wyższych kategorii, wspieramy inwestycje powiatowe, uczestniczymy finansowo i organizacyjnie w przebudowie dróg wojewódzkich, budowaliśmy chodniki wzdłuż drogi krajowej – dodał.
Uroczystość trwała kilkanaście minut. Dalsza jej część odbyła się w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, gdzie wojewoda podsumował dotychczasową realizację Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, a burmistrz Grzegorz Nowosielski inwestycje drogowe w gminie – według niego w latach 2003-2012 na budowę lub modernizację dróg miejskich i gminnych (w sumie 36 km) samorząd wydał 52 mln zł. Piotr Urbański z firmy Skanska, która budowała drogę, prezentował jej dokonania.
Pięć lat realizacji programu to 310 zadań, na które wojewoda mazowiecki przeznaczył łącznie ponad 308 mln zł dotacji.
Na przebudowę, budowę oraz remonty dróg w 2014 r. województwo dostanie 24,1 mln zł. Pieniądze te pójdą w połowie na drogi gminne, a w połowie – na powiatowe. Na wstępnej liście rankingowej znalazło się 55 projektów powiatowych i 128 gminnych. Obejmują one łącznie niemal 416 km dróg. 19 zadań z największą punktacją na liście rankingowej ma szansę na rządowe dofinansowanie. J.P.

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl