Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 16 czerwca 2024 r., imieniny Aliny, JustynyPowiat przerywa prace nad MECEO

(Zam: 30.10.2013 r., godz. 16.00)

Zarząd Powiatu odstąpił od umowy z firmą Skorut Systemy Solarne Sp. z o.o. z Myślenic na realizację Mazowieckiego Edukacyjnego Centrum Energii Odnawialnej. Powód: dalsza realizacja projektu nie leży w interesie publicznym.

Drugi etap prac budowlanych związanych z utworzeniem MECEO ruszył w czerwcu tego roku. Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej oprócz powstania MECEO, które miało się mieścić w dawnej kotłowni internatu przy I LO im. C.K. Norwida zakładał również termomodernizację i remont budynku. Umowa z wykonawcą obejmowała ogólne przystosowanie budynku do pełnienia funkcji Centrum, a także instalację słonecznych kolektorów termicznych, baterii fotowoltaicznych, turbiny wiatrowej, pompy ciepła z wymiennikami gruntowymi, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, kompaktowego węzła cieplnego zasilanego z sieci miejskiej. Projekt obejmował również budowę systemu sterowania, monitorowania i przekazywania parametrów pracy wszystkich instalacji do sieci pracowni szkolnych na terenie całego województwa mazowieckiego współpracujących z MECEO. Funkcjonowanie jednostki miało się opierać na dwóch założeniach: po pierwsze dawać młodzieży możliwość kontaktu z zaawansowanymi technologicznie instalacjami, a po drugie, monitorować pracę urządzeń i wykorzystywać ją do programu edukacyjnego, który miał się znaleźć na ogólnodostępnej platformie internetowej. MECEO miało zostać wyposażone w sprzęt komputerowy i multimedialny oraz meble, takie jak stoły pod komputery i krzesła. Początkowo inwestycja miała zostać zrealizowana pod koniec sierpnia. Następnie powiat przychylił się do wniosku wykonawcy i przedłużył realizację o kolejne dwa miesiące – do końca października.
- Z jakich konkretnie przyczyn ta inwestycja o bardzo dużym przecież zakresie zostaje przerwana w czasie, kiedy powinna się już zakończyć? – pytał radny Waldemar Sobczak. – Jak to się stało, że na końcowym etapie, oprócz termomodernizacji, to tam w zasadzie nic nie ma?
- W projekcie występuje trzech partnerów – lider projektu, którym jest powiat oraz partnerzy Fundacja „Szkoła pod Słońcem” i gmina Wyszków – przypomniał wicestarosta Zdzisław Bocian. – Zgodnie z umową, która została zawarta około trzy lat temu obowiązkiem Fundacji było wykonanie projektów Mazowieckiego Edukacyjnego Centrum Energii Odnawialnej. Niektóre elementy, jak wymiennik ciepła czy instalacja ciepłownicza, nie wymagały pozwolenia na budowę, natomiast wszystkie inne, jak turbina wiatrowa, pompa ciepła, kolektory, antresola, winda powinny zostać wykonane w oparciu o projekty wykonawcze. Z tego Fundacja się nie wywiązała.
Już w trakcie trwania prac „Szkoła pod Słońcem” dostarczała projekty wykonawcze, jednak, jak zaznacza wicestarosta, firma Skorut, pewnych robót po prostu nie mogła przeprowadzić mając do dyspozycji taką dokumentację. W połowie października zarząd dowiedział się, że wykonanie prac w technologii, o którą wnosiła Fundacja nie jest w interesie ani wykonawcy, ani samorządu. Zdecydował więc o wypowiedzeniu umowy – taką możliwość dawał powiatowi jeden z jej zapisów. W tej chwili firma z Myślenic kończy prace związane z termomodernizacją internatu – ma to potrwać do końca października. Natomiast samo MECEO ma powstać do 31 maja przyszłego roku. Powiat uzyskał już zgodę na przedłużenie terminu tej inwestycji, jak i na nowy sposób jej realizacji. Mazowieckie Edukacyjne Centrum Energii Odnawialnej ma powstać w oparciu o formułę „Zaprojektuj i wybuduj”.
- Całkowita wartość tego projektu to 5 500 000 zł, z czego powiat wniósł 2 500 000 zł, dodatkowo pozyskaliśmy 3 000 000 zł. To są bardzo duże pieniądze, dlatego mamy świadomość, że ten projekt musimy zrealizować – zapewnia Z. Bocian. – „Zaprojektuj i wybuduj” dlatego, że wiemy, co chcemy zrealizować. Dzięki nowemu systemowi ograniczymy też uprawnienia fundacji, w związku z niewywiązaniem się z przydzielonych zadań. Fundacja nie będzie miała tego, co było zapisane w umowie. Umowa partnerska zakładała bowiem wydzierżawienie „Szkole pod Słońcem” na okres pięciu lat instalacji telemetrycznej, tej samej, z której drugi partner, czyli gmina Wyszków mogła korzystać tylko zdalnie.
Powiat nie może zrezygnować z fundacji jako partnera projektu, mogłoby to skutkować ponownym poddaniem wniosku projektowego pod ocenę.
- Dziwię się, że Fundacja „Szkoła pod Słońcem” została wzięta jako partner – powiedziała radna Urszula Mikołajczyk. – Wystarczy popatrzeć na ich działalność, do tej pory zrealizowali raptem dwie inwestycje i to o znacznie mniejszym zakresie.
Na dniach powiat powinien uregulować sprawy finansowe z obecnym wykonawcą, a następnie planuje ogłosić przetarg na wykonanie reszty prac. Firmy startujące będą musiały wykonać własne projekty, które zostaną ocenione przez powiatową komisję przetargową.
31 maja przyszłego roku jest terminem ostatecznym na zakończenie realizacji tej inwestycji. Starostwo szacuje jednak, że MECEO można wykonać w ciągu trzech miesięcy.
A.B.

Komentarze

Dodane przez Sąsiad, w dniu 30.10.2013 r., godz. 21.44
A czy wykonawca poniósł konsekwencje za dopuszczenie do zalania internatu?
Dodane przez knur, w dniu 30.10.2013 r., godz. 23.20
Nędznie idą te inwestycje pod kierownictwem Bociana. Ciśnie się na usta cytat z Koziołka Matołka: coś dla ciebie koziołeczku (bocianie) ta zabawa nie jest zdrowa itd itd...
Dodane przez One, w dniu 31.10.2013 r., godz. 00.04
"Starostwo szacuje jednak, że MECEO można wykonać w ciągu trzech miesięcy." Chyba jak bocian stanie przy betoniarce :)
Dodane przez Wlad, w dniu 31.10.2013 r., godz. 19.21
Dokończenie elewacji to nie wszystko. Co ze szkodami jaki epo sobie zostawiła firma?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta