Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 lipca 2024 r., imieniny Ernesta, Małgorzaty50 lat wyszkowskiego szpitala...

(Zam: 23.10.2013 r., godz. 16.06)

Byli i obecni pracownicy szpitala, radni i samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji na co dzień współpracujących z wyszkowską jednostką spotkali się na uroczystej gali z okazji złotego jubileuszu SPZZOZ w Wyszkowie, która odbyła się 18 października w hali sportowej Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Patronat honorowy nad obchodami objął marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Niemalże cały dzień trwały uroczystości upamiętniające powołanie do życia w 1963 r. pierwszego i jedynego wyszkowskiego szpitala. O godz. 10.00 na placu przed SPZZOZ, tuż przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dyrektor szpitala Cecylia Domżała, starosta Bogdan Pągowski, przewodnicząca Rady Powiatu Justyna Garbarczyk oraz wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski odsłonili tablicę pamiątkową.
– Chcieliśmy, by pacjenci i inne osoby przechodzące tędy mogły spojrzeć i zapamiętać tę ważną datę – tłumaczyła pomysł C. Domżała.
Po mszy świętej w intencji pomyślności placówki uroczystość przeniosła się do budynku Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
– Szpital to przede wszystkim ludzie, którzy go stworzyli. To setki miejsc pracy, dla których był i jest miejscem spełnienia zawodowego. Szpital to ogromna wiedza zawodowa pracowników wszystkich grup zawodowych oraz kadry kierowniczej dbającej o ciągły jego rozwój i doskonalenie – mówiła do gości C. Domżała. – Jubileuszowe obchody proszę przyjąć jako dowód wdzięczności, szacunku, podziękowania, który mam zaszczyt oddać tym, którzy budowali szpital przyczyniając się do jego rozwoju i dbali o jego dobre imię. Wielkie, serdeczne słowa uznania i podziękowania składam w stronę byłych i obecnych pracowników – całego personelu lekarskiego, pielęgniarskiego, położnych, pozostałych pracowników medycznych, pracowników administracji i wszystkich służb pomocniczych. Dziękuję za wytrwałą pracę, poświęcenie i trud, który przez 50 lat składaliście, aby ratować zdrowie i życie pacjentów oraz budować pozytywny wizerunek szpitala.
W imieniu władz powiatu życzenia i podziękowania za opiekę nad chorymi i ratowanie życia złożyli przewodnicząca Rady Justyna Garbarczyk i starosta Bogdan Pągowski.
– Któż z nas nie jest związany z tym szpitalem? Tutaj przyszły na świat nasze dzieci, prawdopodobnie przyjdą nasze wnuki. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jego funkcjonowanie, bo co może być bardziej wartościowe w życiu człowieka jak nie jego życie i zdrowie – mówił starosta. – Szpital w ciągu tych 50 lat rozwinął się. Jest ważnym elementem rozwoju naszej społeczności, również rozwoju gospodarczego, będąc miejscem pracy i zabezpieczenia bytowego.
– Każdy obecny tutaj w sali włożył mniejszą lub większą cegiełkę w to, aby pomóc w funkcjonowaniu szpitala. Nie tylko pracownicy, którzy w najtrudniejszych chwilach potrafili zrzec się swoich trzynastek, aby ratować kondycję finansową szpitala, ale również nasi samorządowcy, którzy przez te wszystkie lata potrafili wysupłać niewielkie nawet pieniądze w budżetach gmin, aby corocznie pomóc w celach inwestycyjnych szpitala – powiedziała J. Garbarczyk. – W historii pomocy samorządowej była taka chwila, kiedy szpital odpadł z listy rankingowej pomocy inwestycyjnej i wówczas razem z marszałkiem Adamem Struzikiem wymyśliliśmy, że zamiast przekazania Centrum Kształcenia Ustawicznego na ręce marszałka dokonamy sprzedaży tej szkoły, by pieniądze przekazać na rzecz szpitala.
Piątkowa uroczystość była doskonałą okazją do uhonorowania ciężkiej pracy osób zawodowo związanych z wyszkowską placówką. Na mocy postanowienia prezydenta RP za zasługi na rzecz ochrony zdrowia Srebrnym Krzyżem została odznaczona dyrektor Cecylia Domżała, Brązowym Krzyżem zaś Joanna Kukawka-Jurczyk, ordynator oddziału pediatrycznego. Panie odebrały medale z rąk wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Joanna Kukawka-Jurczyk została także laureatem nagrody „Otwarte serce” przyznawanej raz w roku za zaangażowanie, otwartość na nowe wyzwania i skuteczność działania na rzecz zakładu.
Odznaczeniem za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków oraz długoletnia służbę uhonorowani zostali: Renata Błędkowska – naczelna pielęgniarka, Robert Dominowski – kierownik pracowni endoskopii, Halina Lenard-Sawicka – zastępca ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego, Zofia Mielczarczyk – pielęgniarka oddziałowa oddziału neonatologicznego, Danuta Wiśniewska – pielęgniarka poradni diabetologicznej, Waldemar Chełstowski – ordynator oddziału kardiologicznego, Tadeusz Cichocki – ordynator oddziału chirurgicznego, Iwona Kaflik – pielęgniarka oddziałowa oddziału pediatrycznego i Anna Kwiatkowska – starszy asystent oddziału neonatologicznego. Starosta Bogdan Pągowski i skarbnik powiatu Anna Anuszewska odebrali natomiast odznaczenia ministerstwa zdrowia, które wręczył podsekretarz stanu w resorcie Cezary Rzemek. Specjalne podziękowania i dyplomy zostały również wręczone kilkudziesięciu innym lekarzom, pielęgniarkom, diagnostom i pracownikom administracji.
Z okazji jubileuszu 50-lecia sejmik województwa mazowieckiego zdecydował przyznać wyszkowskiej placówce medal „Pro Masovia” – okolicznościowe wyróżnienie dla osób i instytucji, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej, publicznej wybitnie przyczyniają się do rozwoju regionu mazowieckiego. Medal przekazali wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski i radny sejmiku Marian Krupiński.
A.B.

Foto
Uroczystość z okazji jubileuszu szpitala
fot. Agnieszka Buźniak 18.10.2013

Foto
Uroczystość z okazji jubileuszu szpitala
fot. Agnieszka Buźniak 18.10.2013

Foto
Uroczystość z okazji jubileuszu szpitala
fot. Justyna Pochmara 18.10.2013

Foto
Uroczystość z okazji jubileuszu szpitala
fot. Agnieszka Buźniak 18.10.2013

Foto
Uroczystość z okazji jubileuszu szpitala
fot. Agnieszka Buźniak 18.10.2013

Foto
Uroczystość z okazji jubileuszu szpitala
fot. Agnieszka Buźniak 18.10.2013

Foto
Uroczystość z okazji jubileuszu szpitala
fot. Agnieszka Buźniak 18.10.2013

Foto
Uroczystość z okazji jubileuszu szpitala
fot. Agnieszka Buźniak 18.10.2013

Foto
Uroczystość z okazji jubileuszu szpitala
fot. Agnieszka Buźniak 18.10.2013

Foto
Uroczystość z okazji jubileuszu szpitala
fot. Agnieszka Buźniak 18.10.2013

Komentarze

Dodane przez Iza, w dniu 23.10.2013 r., godz. 21.43
Szpital mógłby dorobić się imienia, patrona. te w Wyszkowie mają nawet ronda. 50 - lecie to dobra okazja.
Dodane przez O.N.A., w dniu 23.10.2013 r., godz. 23.40
Dobry pomysł, ale proszę tylko nie Witosa.
...?
Dodane przez "50+", w dniu 24.10.2013 r., godz. 13.10
...Koniecznie nadajcie szpitalowi imie...Jana Pawłą II, Koooniecznie!!!
Dodane przez Zołza, w dniu 24.10.2013 r., godz. 14.24
50+, bo się kobieto narazisz Rabe JP2 Chodkowskiemu :)
Dodane przez O.N.A., w dniu 24.10.2013 r., godz. 16.27
Nie patrząc, że był z PO może prof. Z Religa?
Dodane przez eddie, w dniu 24.10.2013 r., godz. 18.50
Tak jest. Najpierw nadać imię szpitalowi a potem temu kamieniowi co go odsłonili. A potem to już z górki: sklepom spożywczym, budom z kebabem, trawnikom, chodnikom i straganom na targowicy. Wszystko powinno mieć swojego patrona!
Jestem za
Dodane przez Wanda, w dniu 24.10.2013 r., godz. 20.37
Szpitale nie od dziś mają patronów. Inna sprawa, czy na nich zasługują, ale to zależy zawsze od ich zarządów. Kebaby chyba wszystkie są nazwane, chodniki przynależą do nazwanych ulic, stragany targowe wedle uznania właściciela mogą mieć szyldy, szczególnie te boxowe, z nazwą firmy, sklepy, nawet społemowskie, mają swoje nazwy np. "Świt", "Poranek", "Tęcza". Pozostały trawniki. Te większe i zakrzaczone miewają nazwy jako skwery. Pieski załatwiające się tam też mają imiona itd.
Dodane przez Janek, w dniu 24.10.2013 r., godz. 20.55
Kim jest ta starsza Pani obok Dyrektorki?
do Wandy
Dodane przez eddie, w dniu 24.10.2013 r., godz. 21.24
Podobnie jak "Poranek" czy "Tęcza" szpital też ma nazwę: "Szpital Powiatowy w Wyszkowie" wystarczająco dobrze opisującą i jego funkcję i lokalizację. Widzę, że jesteś zwolenniczką nadawania imion a więc zaproponuję: Sklep Spożywczy "Poranek" imienia Gen. Karola Świerczewskiego. Dobrze? Patrona wymyśliłem takiego, żeby pasował do mentalności homo sovieticus i jego nienasyconej potrzeby nadawania imion wszystkiemu wokół. W serialu "Zmiennicy" jest produkująca wozy chłopskie Spółdzielnia im. "Borów Tucholskich". Bareja drwił ale jak widzę przyzwyczajenia z tamtych lat w niektórych tkwią bardzo głęboko jeszcze dziś
Dodane przez Wanda, w dniu 24.10.2013 r., godz. 21.43
"Szpital Powiatowy w Wyszkowie" - "Sklep Spożywczy". Sklep spożywczy "Poranek" - Szpital Powiatowy w Wyszkowie im. "Arłukowicza". Jasne?
Dodane przez eddie, w dniu 24.10.2013 r., godz. 21.51
Mogą też być: "ul. Prosta im. Mikołaja Kopernika", "rzeka Bug im. Jana Pawła II" albo "autostrada A-2 im. Bitwy pod Grunwaldem" itd... Zresztą, sama bitwa pod Grunwaldem też mogłaby otrzymać jakieś odpowiednie imię np. Władysława Jagiełły by w ten sposób uczcić ją lepiej w historii
Dodane przez Wanda, w dniu 24.10.2013 r., godz. 22.10
Z uporem maniaka mylisz rzeczy do nazwania z nazwami. Rzeczą do nazwania jest ulica - jej nazwą "Prosta", wystarczy? Rzeka ma nazwę"Bug". Autostrada A2 teoretycznie może mieć patrona, jak most, wiadukt itp. A2 nie jest nazwą, a oznaczeniem jakiegoś porządku. Sama bitwa pod Grunwaldem, przez Niemców nazywana jest pod Tannenbergiem :) nazywanym w Polsce Stębarkiem :) , gdzie znajduje się Muzeum Bitwy pod Grunwaldem :) , które teoretycznie mogłoby mieć imię np. Władysława Jagiełły :) Miło się gawędziło. Pozdrawiam.
Dodane przez eddie, w dniu 24.10.2013 r., godz. 22.43
Z uporem maniaka zamierzam walczyć z manią nadawania imion i patronów więc celowo użyłem przegięć. A co do bitwy pod Tannenberg to faktycznie Niemcy używają tej nazwy dla określenia bitwy z 1410 r ale też i o wiele bardziej w ich historii zakorzeniona jest pamieć drugiej bitwy pod Tannenbergiem z I wojny światowej. To były ich wielkie zwycięstwo na Rosjanami. Sama więc widzisz, że nadanie tej pierwszej imienia Władysława Jagiełły pozwoliło by łatwiej i bez używania dat odróżnić ją od tej drugiej :) Pozdrawiam
Dodane przez eddie, w dniu 24.10.2013 r., godz. 23.14
A że język mnie jeszcze świerzbi i jak twierdzisz patrona może mieć szpital to może na koniec dodam: "Urząd Miejski w Wyszkowie im. Adama Małysza" Ładnie? Bylibyśmy pierwsi w Polsce a może i w świecie! :)
Dodane przez Bożena, w dniu 24.10.2013 r., godz. 23.19
Dobrze, że POd tym Grunwaldem- Stębarkiem wygraliśmy :)
Dodane przez Zołza, w dniu 25.10.2013 r., godz. 00.02
Autostrada może mieć nazwę i droga może taką mieć. Krajowa K8, S8 w swojej części zwana jest "Via Baltica", i POciąg może mieć nazwę. Śmigał kiedyś przez Wyszków pośpiech z Ostrołęki do Poznania, nazywaliśmy go "Szalony Kurp" :)
drobne sprostowania
Dodane przez do zołzy, w dniu 25.10.2013 r., godz. 08.48
To nie S8 w swej częsci zwana jest "Via Baltica" tylko odwrotnie częścią trasy paneuropejskiej "Via Baltica" w jej przebiegu przez Polskę jest droga S8. "Szalony Kurp" to był pociąg poranny i śmigał z Ostrołęki ale do Bielska - Białej. Pociąg do Poznania odjeżdżał z Wyszkowa ok 16.00 po południu :)
Dodane przez Jan4P, w dniu 25.10.2013 r., godz. 09.33
Zgadza się S8 i Krajowa 8, dawna E-12. Myślałem, że połączenie było relacji Ostrołęka - Poznań. Z poprzedniego wpisu wynika, że starował z Wyszkowa. Nazwa "Szalony Kurp" - to nazwa potoczna raczej :)
Dodane przez gobi, w dniu 25.10.2013 r., godz. 17.48
Szpital powinien nosić nazwę im. PSLa. Wszyscy wiedzą o co chodzi, zatrudniani są głównie z klucza pslowskiego a i pacjenci z psl są inaczej traktowani. Czy to nieprawda Cecylo?
Dodane przez Iza, w dniu 26.10.2013 r., godz. 17.01
100 lat ;)
do Izy
Dodane przez eddie, w dniu 26.10.2013 r., godz. 20.05
Jeśli 100 lat to jeszcze jeden kamień do odsłonięcia! Trzeba już powoli szukać dobrego miejsca. Albo rozebrać ten pierwszy... Kurcze, problem się zrobił poważny aż mnie głowa rozbolała... :)
Dodane przez Wanda, w dniu 26.10.2013 r., godz. 21.26
Tą drugą bitwą niechaj się martwią Niemcy. Albo Ty w ich imieniu :) Może muzeum drugiej bitwy nazwą Twoim imieniem?
do Wandy
Dodane przez eddie, w dniu 27.10.2013 r., godz. 10.20
Na pamiątkę bitwy z roku 1914 Niemcy zbudowali muzeum - mauzoleum Hindenburga. Obiekt skończył marnie ale jego cząstki "żyją" np w Warszawie :) Jak wpiszesz sobie w wikipdii: "mauzoleum Hindenburga" to dowiesz się szczegółów ;)
Dodane przez Samson, w dniu 27.10.2013 r., godz. 18.03
Przy okazji - ile to się można dowiedzieć ciekawych rzeczy...

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta