Menu górne

Dziś jest 08 sierpnia 2022 r., imieniny Cypriana, Emiliana„Wzajemnie potrzebni” działają

(Zam: 16.10.2013 r., godz. 16.19)

Prace remontowe w hostelu MONAR, zamieszkałym zarówno przez podopiecznych ośrodka po terapii, jak również wyszkowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ruszyły wraz z początkiem września. W planach jest powstanie pomieszczeń mieszkalnych, sali do ćwiczeń, sali teatralnej oraz przede wszystkim, generalny remont budynku. Realizacją projektu zajmuje się Fundacja Habitat for Humanity Poland. Koniec prac przewiduje się w połowie przyszłego roku.

Głównym celem projektu jest stworzenie bazy mieszkaniowej, edukacyjnej oraz rekreacyjnej dla byłych podopiecznych ośrodka MONAR oraz rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebujących mieszkania socjalnego. Priorytetem jest adaptacja budynku biurowego, obecnie hostelu MONAR, gdzie zaplanowano wyremontowanie 18 pomieszczeń mieszkalnych, w tym 5 z osobnymi łazienkami.
Wyszkowski MONAR z prośbą o wsparcie inicjatywy remontu byłego biurowca, mieszczącego się przy ulicy Komunalnej zgłosił się do fundacji Habitat for Humanity Poland. Na potrzeby realizacji przedsięwzięcia zawiązała się koalicja „Wzajemnie potrzebni”, w skład której wchodzą: Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień MONAR, Fundacja Habitat for Humanity Poland, zajmująca się wsparciem finansowym i technicznym, władze samorządowe oraz Wyszkowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.
– Każdy zasługuje na to, żeby mieć dom będący miejscem, w którym może czuć się bezpiecznie – zaznacza Magdalena Więch, koordynatorka wolontariatu pracowniczego „Architekci nadziei”, działającego w Fundacji Habitat for Humanity Poland. – Poprzez prace, które wykonuje się obecnie na terenie obiektu, terapeuci będą mieli możliwość jeszcze większego wsparcia dla osób, które tego potrzebują – podkreśla. – Widać jak budynek się prezentuje obecnie oraz jak wygląda teren go okalający – dodaje. – Postanowiliśmy dzisiaj uporządkować otoczenie. Prace remontowe w części mieszkalnej planujemy zakończyć latem przyszłego roku.
Habitat for Humanity Poland jest organizacją zajmującą się w głównej mierze mieszkalnictwem – walczy z ubóstwem mieszkaniowym, poprzez remonty i budowę nowych domów propaguje działania zapobiegające bezdomności. Zakres jej działań obejmuje również tworzenie koalicji organizacji, które chcą doprowadzenia do zmian legislacyjnych w sferze walki z ubóstwem mieszkaniowym oraz energooszczędnych metod budowy domów. Działalność fundacji ma zasięg globalny – działa w 80 krajach od lat 70. ubiegłego wieku. W Polsce funkcjonuje od 20 lat. Organizacja współpracuje zarówno z osobami indywidualnymi, jak również z innymi fundacjami – BARKA, MONAR, MALWA, z Towarzystwem św. Brata Alberta.
Habitat for Humanity pozyskuje firmy, które wspomagają finansowo projekt rewitalizacji hostelu oraz organizuje wolontariaty pracownicze, co wpływa na obniżenie kosztów remontów. W realizacji przedsięwzięcia przy ulicy Komunalnej udział biorą pracownicy firm CSGI, Whirlpool czy Leroy Merlin z Warszawy. Prace remontowe trwają non-stop. Od poniedziałku do piątku udział w nich biorą podopieczni MONAR-u, obecni mieszkańcy budynku, a także więźniowie z aresztu śledczego w Popowie Parcelach. Dwa razy w miesiącu odbywają się tzw. akcje – do Wyszkowa przyjeżdżają pracownicy Habitat for Humanity wraz z wolontariuszami będącymi pracownikami firm, które uczestniczą w realizacji projektu.
– Ludzie w ten sposób integrują się, wykonując prace w szczytnym celu – podkreśla Magdalena Więch.
M.P.

Komentarze

Dodane przez zły, w dniu 16.10.2013 r., godz. 20.54
Wszystko fajnie wszystko pięknie, ale o które budynki MONARU chodzi? Przy 3maja, czy Komunalnej? Dziennikarstwo!
Dodane przez poirytowana, w dniu 17.10.2013 r., godz. 23.19
czytaj ze zrozumieniem, a jeśli nie zauważyłeś nazwy ulicy, to zainwestuj w okulary może, co?
Dodane przez O.N.A., w dniu 20.10.2013 r., godz. 16.27
Dobra robota! Zawsze z podziwem obserwuję Wasze działania. Nigdy nie spotkałam się, żadnym problemem wynikającym z obecności placówki w Wyszkowie. Pozdrawiam.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl