Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 lipca 2024 r., imieniny Marii, MagdalenyW poszukiwaniu piękna

(Zam: 09.10.2013 r., godz. 10.22)

Bardzo popularne jest twierdzenie, że „nie szata zdobi człowieka”. O tym, że szata też jest ważna przez kolejne dwa miesiące będzie przekonywać podczas wykładów z zakresu kostiumologii, Anna Nurzyńska. Na co dzień ekspertka, prowadzi Akademię Kostiumologii, gdzie wprowadza w tajniki ubioru europejskiego.

Anna Nurzyńska jest kostiumologiem i scenografem, zajmuje się historią ubioru, tkaniny, obyczaju i kultury. Kostiumologia to dziedzina, która obejmuje wiele zagadnień z zakresu humanistyki, w tym: historię sztuki, antropologię czy socjologię. „Szata zdobi człowieka, czyli spotkania z kostiumologią” – pod taką nazwą będą odbywać się spotkania, dotyczące zagadnienia piękna i stroju europejskiego. Wykłady zaplanowano w każdy wtorek (do 10 grudnia) o godz. 18.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie. Każdy cykl będzie dotyczył innej epoki kulturowej.
Podczas pierwszego spotkania, słuchacze przekonali się, że barbarzyńcy również mieli słabość do piękna.
– Kostiumologia nie do końca jest nauką, która zajmuje się wyłącznie historią samego ubioru, jako końcowego produktu tworzenia odzieży – na wstępie zaznaczyła Anna Nurzyńska. – Jest dziedziną badającą różne procesy w poszukiwaniu piękna, tworzenia kultury, tego co wynika z wnętrza człowieka – powiedziała.
Jak poinformowała, kostiumologia jest przyrównywana do filozofii zajmującej się ideami, estetyką i poszukiwaniem doskonałości.
– Człowiek poprzez ubiór starał się przekroczyć niedoskonałą rzeczywistość – tłumaczyła.
Stwierdziła, że zazwyczaj historia mody kojarzyła się z późniejszymi wiekami – XVIII, XIX, epokami pełnymi spektakularnych ubiorów, strojnych, zdobnych. Odbiorcy sztuki zapominają przy tym o epokach dawnych, tym samym mając często mylne wyobrażenie o nich. Celem wykładu było udowodnienie, że również barbarzyńcy byli autorami pięknych ubiorów i ciekawej sztuki, co sygnalizował tytuł wykładu „Splendor barbarzyńców”. Jako trwały dowód nietuzinkowej sztuki, tworzonej przez barbarzyńców, uważa się biżuterię.
– Ubiory i tkaniny przetrwały tylko w części – poinformowała A. Nurzyńska.
Jako dowód zaprezentowała slajdy, na których przedstawiła fotografie zachowanych materiałów z okresu średniowiecza.
Kolejne wykłady noszą tytuły: „Przepych Średniowiecza”, „Zmysłowy Barok”, „Piękna dewotka”, „Francuska elegancja”, „Wielkie włosy”, „Ideał angielski”, „Naga muza”, „Wiktoriański program transparentyzmu kobiety”, „Piękno w rękach domów mody”, „Artystyczna femme fatale”, „Piękno w prostocie”.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta