Menu górne

Dziś jest 15 sierpnia 2022 r., imieniny Marii, MagdalenyDebatowali o bezpieczeństwie

Ikona
(Zam: 25.09.2013 r., godz. 10.30)

Przeciwdziałaniu zjawisku pijanych kierowców ma służyć kampania miejskiego samorządu „Nie zabijaj”, którą jego reprezentanci zainaugurowali podczas debaty na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, która odbyła się w piątek 20 września w Szkole Podstawowej nr 2.

„Pijani kierowcy na polskich – także wyszkowskich drogach to prawdziwa plaga. W 2012 roku w całym kraju zatrzymano 169 323 osoby kierujące pod wpływem alkoholu. Pijani kierowcy spowodowali 2 336 wypadków, w których śmierć poniosło 306 osób, a 3 125 zostało rannych. Ofiarą pijanego kierowcy może stać się każdy z nas lub naszych bliskich. Liczba pijanych kierowców zatrzymywanych przez policję na terenie powiatu wyszkowskiego rośnie lawinowo” – informuje Urząd Miejski.
- Edukacja i podnoszenie wiedzy, jaki wpływ ma alkohol oraz zmiana postaw to cele naszej kampanii. Chcemy, by każdy mieszkaniec miał odwagę powiedzieć „Stop” – mówiła podczas debaty Kamilla Puławska zajmująca się w Urzędzie Miejskim sprawami profilaktyki i uzależnień.
Przedsięwzięcie odbywać się będzie w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jego realizacja zaplanowana jest do końca roku i ma być kontynuowana w 2014 r. Pomysłodawcy kampanii kierują ją do mieszkańców, w szczególności do młodzieży – warsztaty profilaktyczne będą się obywać w Zespole Szkół nr 3 oraz Technikum Poligraficzno-Usługowym. Gmina przygotowała też ulotkę (nakład 20 000 egzemplarzy), na której znajduje się fotografia dziecka, ofiary wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę.
- To obraz mocny, szokujący, wzbudzający silne emocje, ale tak miało być, by każdy z nas miał świadomość, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu jest odpowiedzialny za swoje życie i innych – podkreślała Kamilla Puławska.
- To zdjęcie inscenizowane, jednak przygotowując tę publikację widzieliśmy zdjęcia prawdziwe. Jedno z nich było podobne do tego zamieszczonego na ulotce – mówił zastępca burmistrza Adam Warpas. – To dziecko mogło być w szkole, na studiach, zdobyć pierwszą pracę, założyć rodzinę. To potrafimy sobie wyobrazić, ale nie potrafimy sobie wyobrazić, co czuli jego rodzice.
Burmistrz ulotki symbolicznie przekazał podczas debaty komendantowi wyszkowskiej policji insp. Adamowi Krzemińskiemu. Gmina planuje też publikację materiałów profilaktycznych w lokalnych mediach oraz współpracę edukacyjną ze szkołami nauki jazdy.
Przypomnijmy, że w Gminnym Punkcie Promocji Zdrowia i Profilaktyki funkcjonuje już grupa dla nietrzeźwych kierowców.

Pasy, rondo czy światła?
W debacie uczestniczyli przedstawiciele wyszkowskiej komendy, władz miasta, a także powiatu. Naczelnik wydziału ruchu drogowego wyszkowskiej komendy asp. szt. Zenon Osowiecki zaprezentował dane o stanie bezpieczeństwa na drogach powiatu wyszkowskiego od stycznia do sierpnia tego roku. Uczestnicy poruszyli wiele spraw związanych z bezpieczeństwem, z którymi na co dzień borykają się mieszkańcy. Bogdan Osik wspomniał m.in. o skrzyżowaniu ul. Sowińskiego i Prostej, gdzie często dochodzi do wypadków i stłuczek. Burmistrz obiecał poddać analizie ten temat – by poprawić bezpieczeństwo w grę wchodzi budowa ronda, bądź instalacja świateł.
- Na budowę ronda potrzeba jest dużo miejsca, światła potrzebują go mniej, ale za to zatrzymują ruch – mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Ten problem będziemy chcieli rozwiązać, choć nie wiem, czy już w 2014 r. uda się to zrobić.
Wojciech Chodkowski wspomniał, że nie tylko alkohol, ale inne środku odurzające mają wpływ na kierowców i bezpieczeństwo na drogach. Zenon Osowiecki podkreślił, że policja ma teksty, które umożliwiają wykrycie obecności w organizmie narkotyków. Są też pobierane próbki krwi do analizy.
Inna z mieszkanek zwróciła uwagę, że w okolicach skrzyżowania ul. Okrzei i Dworcowej młodzież szkolna często przechodzi w miejscu niedozwolonym, poza pasami, a policja ją karze.
- To nie jest źle, że policja zwraca uwagę młodzieży. Zbadamy to miejsce z przedstawicielem Urzędu Miejskiego – zapewniał zastępca komendanta wyszkowskiej policji mł. Insp. Sylwester Gąsiewski. – Jeśli będzie na to miejsce, zrobimy tam pasy.
- Przeanalizujemy sprawę, często tam jeżdżę – młodzież przechodzi przez to skrzyżowanie, chociaż niedaleko są pasy dla pieszych – mówił Grzegorz Nowosielski.
Nie brakowało też narzekań na zły stan należącej do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ul. Kościuszki, która nie może się doczekać przebudowy.
- Każdy kolejny rząd jest oceniany za ilość wybudowanych autostrad, a trzeba przecież utrzymać istniejącą infrastrukturę – podkreślał Grzegorz Nowosielski.
Wicestarosta Zdzisław Bocian przy okazji mówił o planach mających poprawić bezpieczeństwo – poinformował o projekcie, w ramach którego Komendzie Głównej Policji samorząd powiatowy wskazał wstępnie 10 miejsc, których bezpieczeństwo chciałby poprawić. Jako przykład podał Leszczydół Nowiny, gdzie w okolicach siedziby Nadleśnictwa ma powstać przystanek autobusowy.
Debatę współorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie (inicjator spotkania) i Urząd Miejski. Była częścią przygotowanego przez wyszkowski samorząd Weekendu bez Samochodu.
J.P.

Foto
Debata o bezpieczeństwie w ruchu drogowym
fot. Justyna Pochmara 20.09.2013

Foto
Debata o bezpieczeństwie w ruchu drogowym
fot. Justyna Pochmara 20.09.2013

Foto
Debata o bezpieczeństwie w ruchu drogowym
fot. Justyna Pochmara 20.09.2013

Foto
Debata o bezpieczeństwie w ruchu drogowym
fot. Justyna Pochmara 20.09.2013

Foto
Debata o bezpieczeństwie w ruchu drogowym
fot. Justyna Pochmara 20.09.2013

Komentarze

Dodane przez Golem, w dniu 25.09.2013 r., godz. 23.11
"- Na budowę ronda potrzeba jest dużo miejsca, światła potrzebują go mniej, ale za to zatrzymują ruch - mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski." Ten problem będziemy chcieli rozwiązać, choć nie wiem, czy już w 2014 r. uda się to zrobić." - Jeśli się nie uda, to w 2015 zrobi to za pana nowa ekipa.
Dodane przez Ken, w dniu 25.09.2013 r., godz. 23.46
Broń Boże, tylko nie światła!
Dodane przez Kazik, w dniu 26.09.2013 r., godz. 13.02
Wyprowadzić ruch samochodów ciężarowych z Sowińskiego i centrum!
Dodane przez Anonim, w dniu 26.09.2013 r., godz. 15.23
Żeby można to było skutecznie zrobić, trzeba było sprawę małej obwodnicy doprowadzić do końca. tak sprawa utknęła na II etapie i stoi.
Nigdy nie ufaj nagiemu kierowcy autobusu!
Dodane przez RóżaL., w dniu 27.09.2013 r., godz. 19.35
Mści się zaniechanie przez aż 3 burmistrzów kontynuacji małej obwodnicy. Cały ruch ciężarówek ciągnie się przez całą Sowińskiego aż pęka Biblioteka. Pan nadzorca budowlany chyba powinien ją zamknąć. Ruch w centrum to także zasługa naszej lalki T. Sosnowskiej, radnej PO z okolic skrzyżowania Prostej Z Sowińskiego. Macie komu POdziękować.
Dodane przez Bożena, w dniu 27.09.2013 r., godz. 22.39
Chciałabym zauważyć, że sygnalizacja świetlna po g. 22. jest niepotrzebna. Powinna z automatu przełączać się na kontrolną pomarańczową. Na Prostej z AWP nie ma tam żywego ducha. To samo ze światłami koło pawilonu na Daszyńskiego. Co Wy na to?
Dodane przez Królowa Bona, w dniu 28.09.2013 r., godz. 10.13
Jest dziesiąta, na ulicy żywego ducha a pod pawilonem stoi człowiek czekając na zielone 10 min!!!
Dodane przez Pirx, w dniu 28.09.2013 r., godz. 16.03
Czy policjanci nawiązali do masakry jaka się nam szykuje w związku ze skierowaniem objazdu Warszawy na Wyszków?
Nigdy nie ufaj nagiemu kierowcy autobusu!
Dodane przez RóżaL., w dniu 30.09.2013 r., godz. 09.23
Zadziwiające jest nikłe zainteresowanie radnych tą debatą.
Dodane przez Iza, w dniu 30.09.2013 r., godz. 17.04
Kiedyś czytałam post o pierwszym w Wyszkowie rondzie dzielącym Pułtuską i Sowińskiego. Był w formie pytania a zarazem prośby, czy nie można byłoby zestetyzować tej części miasta usuwając, o połowę, koszmarną ilość znaków? Kiedy jestem w pobliżu zawsze przypomina mi się ten ze wszech miar słuszny apel. Wioska totalna panie i panowie ze wszech Rad!
Mówię STOP pijanym kierowcom i... piciu w pracy.
Dodane przez Tadeusz, w dniu 01.10.2013 r., godz. 18.13
Drogi Panie Starosto, drogi Zarządzie Powiatu, droga Rado Powiatu, droga Policjo! Jak długo zamierzacie tolerować i przymykać oczy na fakty, o których już wszyscy wiedzą i Wy też wiecie. Dlaczego pozwalacie na picie alkoholu w pracy przez pewne osoby w Starostwie Powiatowym? Osoby te, pod wpływem alkoholu jeżdżą swoimi autami po wyszkowskich drogach. Po co ta debata o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, skoro nasi urzędnicy sami stwarzają to ZAGROŻENIE NA NASZYCH DROGACH!? Kto poniesie odpowiedzialność, jeżeli spowodują oni wypadek po alkoholu wyjeżdżając z pracy? Przecież wszyscy o tym wiedzą i mówią, to dlaczego nikt nic nie robi?
Nadal mówię STOP pijanym kierowcom i ... piciu w pracy.
Dodane przez Tadeusz, w dniu 01.10.2013 r., godz. 19.13
Nawiązując do mojego poprzedniego komentarza to informuję, że podałem w nim, nazwiska i pełnione funkcje w Starostwie Powiatowym osób, które piją w pracy i jeżdżą po alkoholu. Osoby te pełnią funkcje publiczne więc nie widzę powodu aby usuwać te nazwiska i funkcje z mojego komentarza. Dodam więc, że nie mówimy tu o szeregowych urzędnikach Starostwa, tylko o osobach pełniących wysokie stanowiska w starostwie. Ironią jest fakt, ze jedna z tych osób brała udział i zabierała głos w debacie o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, gdzie mowa była o pijanych kierowcach. Drugą osobą, która beztrosko porusza się po alkoholu samochodem jest jedną z naczelników wydziału starostwa powiatowego w Wyszkowie.
Wiemy wiemy
Dodane przez Jan, w dniu 03.10.2013 r., godz. 20.09
... ale nic nie robimy...bo partyjne układziki... Jedna z tych osób jest na ostatnim zdjeciu pod artykulem. Siedzi w środku.... Ciekawe co redakcja wytnie: komentarz czy zdjęcie....?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl