Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 lipca 2024 r., imieniny Ernesta, MałgorzatyNa grzyby... z gwiazdami

(Zam: 18.09.2013 r., godz. 10.30)

Jolanta Fraszyńska, Ewa Kuklińska, Olga Bończyk, bracia Rafał i Paweł Królikowscy oraz Małgorzata Ostrowska-Królikowska to gwiazdy, które w minioną niedzielę 15 września zawitały do Długosiodła na dwunaste już Wielkie Grzybobranie. Oprócz środowiska aktorskiego i dziennikarskiego licznie reprezentowana była też grupa samorządowców i polityków, również szczebla państwowego.

- My, Polacy czujemy się ze sobą dobrze. Więcej nas zawsze łączy niż dzieli. W dzisiejszym grzybobraniu nie chodzi tylko o to, by zbierać i wygrywać lecz o to, by być ze sobą i pokazać szacunek dla wielkiej skarbnicy przyrody – powiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, który w niedzielę wraz z innymi wyruszył do lasu. – Pamiętajmy o tym, że nie tylko w zupie grzybowej, daniach z dziczyzny i nalewkach jest ta wielka pamięć i tożsamość, tego co jest kulturą materialną naszego narodu.
W tegorocznym Wielkim Grzybobraniu zebrano w sumie 339 kg grzybów dostarczonych przez 30 drużyn. W kategorii aktorów najlepszy okazał się zespół w składzie: Jolanta Fraszyńska, Olga Bończyk, Małgorzata Ostrowska, Paweł Królikowski i Rafał Królikowski, którym udało się zebrać 14 kg grzybów.
- Grzybów i wszelkiego dobra jest tutaj dostatek, aż się brzuchy uginają – powiedział w imieniu drużyny Paweł Królikowski
W kategorii dziennikarzy pierwsze miejsce i 38 kg grzybów zdobyło Wydawnictwo „Grupa Medium”, które zdystansowało pozostałe drużyny – „Tubę Wyszkowa” (18 kg) i „Głos Wyszkowa”(14 kg). W ostatniej kategorii – samorządowców, to Klub Przyjaciół Wyszkowa okazał się zwycięzcą – zebrał 53 kg, pozostawiając w tyle drużynę wystawioną przez wyszkowskie Starostwo (33 kg) i ministerstwo gospodarki pod przewodnictwem Janusza Piechocińskiego (19 kg).
Królową i Królem tegorocznego grzybobrania zostali Oliwia Pokora, która znalazła egzemplarz o wadze 0,8 kg i Jerzy Grabowski – 0,5 kg.
W kategorii na najlepszą nalewkę wygrał sołtys wsi Blochy Sławomir Plakwicz za „Uśmiech teściowej”. Drugie miejsce przypadło Teresie Paradowskiej, która przygotowała „Nalewkę z kwiatów bzu czarnego”, a nagroda za trzecie miejsce powędrowała do Wiktorii Monkiewicz za „Poziomkę”.
Podczas niedzielnej imprezy organizatorzy docenili także kunszt kulinarny mieszkańców gminy. W konkursie, którego współorganizatorem było Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło i Nadleśnictwo Wyszków zwyciężyła Urszula Niziołek z sołectwa Grądy Szlacheckie, na dalszych miejscach uplasowały się potrawy przyrządzone przez Stowarzyszenie Inicjatywa Białe Błoto i sołectwo Stare Suski. Komisje konkursowe oceniały także potrawy z dziczyzny. Najsmaczniejsze i najbardziej aromatyczne dania zostały przygotowane przez Koło Łowieckie „Zlot” – carpaccio z jelenia w oleju truflowym (I miejsce), Koło Łowieckie „Bór” – carpaccio z jelenia (II miejsce) i Koło Łowieckie „Dzik” – steki z jelenia (III miejsce).
Oprócz emocji związanych z poszukiwaniem grzybów impreza obfitowała w szereg innych atrakcji. Na scenie wystąpił m. in. chór z Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Wyszkowie, a specjalny pokaz możliwości trąb myśliwskich dali sygnaliści z grupy „Akteon”. Były też konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych przygotowane przez Nadleśnictwo Wyszków oraz występ kabaretu Otto. Impreza zakończyła się potańcówką przy muzyce zespołów „Styl” i Maxx Dance.
A.B.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta