Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 12 czerwca 2021 r., imieniny Jana, Onufrego

Wyszków dziękuje za plony

Ikona
(Zam: 24.08.2010 r., godz. 08.40)

Wraz ze zbliżającą się jesienią polską tradycją jest organizacja święta dziękczynnego za zebrane tego lata plony. Dożynki co roku odbywają się również w gminie Wyszków. Tym razem ich gospodarzem wraz z burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim była wieś Lucynów.

Starannie wypracowane wieńce, odświętne ubrania, poczty sztandarowe to tylko niektóre oznaki uroczystości dożynkowych w naszym regionie. Gminne Dożynki – Wyszków 2010 rozpoczęły się w samo południe od mszy świętej. Uroczystą eucharystię sprawowali ks. Zenon Mosakowski, były proboszcz parafii MB Królowej Polski w Rybienku Leśnym oraz ks. prałat Witold Świeboda, proboszcz parafii św. Antoniego w Lucynowie. Eucharystia dożynkowa była jednocześnie formą pożegnania odchodzącego na emeryturę księdza prałata (więcej w artykule na str. 16 „Żegnaj ojcze nasz”).

Na mszy świętej obecni byli włodarze gminy Wyszków: zastępca burmistrza Teresa Trzaska, przedstawiciele Rady Miejskiej z przewodniczącym Józefem Biernackim na czele, zaś powiat wyszkowski reprezentował wicestarosta Waldemar Sobczak.

Homilię do zebranych wygłosił ks. Zenon Mosakowski. Zaznaczył, iż sprawowana msza święta jest niczym innym jak podziękowaniem Bogu i ludziom wsi za uzyskane zbiory:
- Czcigodni bracia i siostry pracujący na roli, sam Bóg ustanowił waszą pracę. „Ja jestem krzewem winnym, a Ojciec mój Tym, który go uprawia (…).” Zgromadziliśmy się w Lucynowie, aby podziękować Bogu za dobrodziejstwo chleba. Jego wartość poznali ludzie w czasie wojny, ci, którzy byli w obozach. Patrząc na setki, tysiące umierających z głodu wiedzieli, że chleb ma wartość życia ludzkiego. Każda kromka chleba to trud. Plony ziemi nie zależą tylko od wysiłku człowieka – na cóż zda się wysiłek i praca, gdy przyjdą nawałnice i powódź? Wszechmogący Boże, spraw, aby nigdy nie zabrakło nam chleba powszedniego – zakończył kapłan.

Podczas eucharystii zostały poświęcone i pobłogosławione wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców miejscowości: Lucynów, Lucynów Duży, Kamieńczyk, Rybno, Gulczewo, Świniotop, Leszczydół Nowiny, Leszczydół Podwielątki, Tumanek. Wieńce po mszy świętej zostały przeniesione i ustawione przed sceną na terenie boiska szkolnego w Lucynowie, gdzie odbyła się druga część uroczystości dożynkowych. Na czele świątecznego korowodu kroczyli starości dożynek Cezary Młynarski i Jadwiga Kuchta niosąc duży bochen chleba. Za nimi ustawili się pszczelarze ze słojem miodu. Wkrótce potem dary natury złożyli na ręce Teresy Trzaski i Adam Mroza reprezentujących nieobecnego tego dnia burmistrza Grzegorza Nowosielskiego. Starości wraz z władzami Wyszkowa zeszli do zebranych na placu ludzi, dzieląc się z nimi chlebem i częstując miodem.

Goście dożynkowi – mieszkańcy gminy Wyszków mogli degustować produkty przygotowane przez wyszkowskie zakłady spożywcze (OSM Wyszków, PSS Społem, ZM Somianka, Powiatowe Koło Pszczelarzy). Wędliny, miód pitny, chleby, przetwory mleczne, ciasta, likiery to tylko niektóre z nich.
Wręczono również dyplomy rolnikom z gminy Wyszków. I tak otrzymali je: Teresa i Zdzisław Abramczykowie z Leszczydołu Pustek, Maria i Jan Wróblowie z Gulczewa, Piotr Rogulski z Sitna, Elżbieta i Lech Gryczowie ze Ślubowa, Elżbieta i Janusz Szczęśni z Leszczydołu Nowin, Barbara i Henryk Grzywaczowie ze Świniotopi, Hanna i Władysław Dudzikowie z Rybna, Anna i Leszek Stańczakowie z Krąg Nowych, Mirosława i Jan Piórkowscy z Drogoszewa, Jadwiga i Andrzej Kuchtowie oraz Sylwia i Cezary Młynarscy z Lucynowa.

Pamiątkowe dyplomy otrzymali: sołtys wsi Lucynów Kazimiera Białek, Władysław Turek za pracę w radzie sołeckiej Lucynów, Władysław Bala z Lucynowa Dużego za zaangażowanie w pracę na rzecz społeczeństwa, Waldemar Raszewski – pszczelarz, za promowanie produktów pszczelarskich.

Część artystyczną poprowadził Szymon Kusarek – uczeń aktora i piosenkarza Bogdana Łazuki. Na scenie pojawiły się również zespoły śpiewacze i taneczne z naszej gminy. Wystąpił zespół „Wrzos”, „Nadbużanki”, „Wyszków”, „Wyszkowianie”, „Oberek”. Po nich zaśpiewał zespół „RAF”. Gwiazdą wieczoru była grupa „Toples” prezentująca muzykę disco polo.

M&M’s

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl