Menu górne

Dziś jest 13 sierpnia 2022 r., imieniny Diany, HelenyZabytkowy młyn zmieni właściciela

(Zam: 18.09.2013 r., godz. 10.30)

Wszystko wskazuje, że w najbliższym czasie zabytkowy młyn „Nowość” zmieni właściciela. W tej chwili jest nim Skarb Państwa reprezentowany przez wyszkowskie Starostwo, które właśnie ogłosiło przetarg na zakup tej nieruchomości.

Nabyciem zainteresowana jest Fundacja Otwartego Muzeum Techniki z Wrocławia, która od kwietnia tego roku użytkuje nieruchomość we współpracy z biznesmenem Januszem Borkowskim, właścicielem Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego w Redeczu Krukowym.
Stary młyn, nieużywany przez blisko pół wieku, przez wielu spisany na straty i traktowany jako architektoniczne straszydło, powoli na nowo budzi się do życia. A to za sprawą dra hab. Stanisława Januszewskiego, historyka techniki i rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To właśnie zawodowe obowiązki sprowadziły go na zabrodzką ziemię. Miał wykonać opinię konserwatorską na potrzeby wpisania młyna w rejestr zabytków. Jak zaznacza, jechał do Niegowa z myślą, że zastanie budynek w katastrofalnym stanie, okazało się jednak, że stan jest całkiem przyzwoity, a do tego świetnie zachowane relikty dawnego młynarstwa.
- Kiedy zobaczyłem tu silnik gazowy, to mało trupem nie padłem. Takich silników w Polsce jest może pięć. Ten jest prawie kompletny – mówił nam w marcu S. Januszewski.
Wówczas wpadł na pomysł utworzenia w młynie Muzeum Młynarstwa i Piekarnictwa. Od tamtej chwili prace konserwatorskie ruszyły pełną parą. Młyn został uprzątnięty, podobnie jak cały teren działki, zamontowano okienne siatki, zabezpieczono drzwi. W czerwcu ekipa z Wrocławia przyjechała ponownie, by kontynuować prace. Wówczas częściowo naprawiono pokrycie dachowe, oczyszczono i zakonserwowano zabytkowe urządzenia młyńskie.
Żeby mogło dojść do sprzedaży, Starostwo jako zarządca musiało obiekt wycenić. Rzeczoznawca jego wartość określił na 153 240 zł (budynek, prawie 3 000 m kw. działki i maszyny). W ogłoszonym właśnie przetargu cenę wywoławczą ustalono na kwotę 77 000 zł. Jak stanowi ustawa o gospodarce nieruchomościami, nabywca zapłaci jednak tylko połowę wylicytowanej kwoty, a to z racji faktu, że budynek dawnego młyna wraz ze znajdującymi się w nim maszynami młyńskimi wpisany jest do rejestru zabytków.
Przetarg ma się odbyć 11 października.
A.B.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl