Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 lipca 2024 r., imieniny Marii, MagdalenyCzytali Fredrę

(Zam: 11.09.2013 r., godz. 10.30)

„O szczęśliwym kaczorze”, „Zysk i strata”, „Trzeba by”, „Paweł i Gaweł” – to tylko niektóre z wierszy Aleksandra Fredry, które można było usłyszeć w Wyszkowie podczas tegorocznej edycji „Narodowego czytania”. W miniony piątek, o godz. 17.00 na placu zabaw w parku miejskim włodarze miasta, pracownicy instytucji miejskich, aktorzy wyszkowskiego teatru „Farsa” i inni uczestniczyli w spotkaniu z literaturą najwybitniejszego polskiego komediopisarza doby romantyzmu.

Popołudniowe spotkanie poprowadziła Małgorzata Wyszyńska z Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”.
„Narodowe czytanie” to przede wszystkim kultywowanie polskiej kultury i dbałość o polską spuściznę literacką. W 2012 r. z inicjatywą „Narodowego czytania” wyszedł prezydent RP Bronisław Komorowski. Wówczas do akcji przyłączyło się 60 miast, czytając „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku liczba miejscowości, biorących udział w inicjatywie wzrosła do 600. Podczas drugiej edycji, w publicznym czytaniu utworów, tym razem hrabiego Aleksandra Fredry wzięli udział mieszkańcy Wyszkowa. Jako pierwszy bajkę „Trzeba by” przeczytał burmistrz Grzegorz Nowosielski, „Zysk i stratę” – Adam Mróz, a „Koguty” – Adam Warpas. Naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego Lidia Stępkowska zinterpretowała wiersz „Cygan i baba”. Jako ostatnia, wiersz „Motyl” zaprezentowała Natalia Łada z teatru „Farsa”. To tylko niektóre z utworów, które wybrzmiały podczas „Narodowego czytania” w Wyszkowie.
Dodatkowo, każdy kto przyniósł ze sobą egzemplarz utworu Fredry otrzymał okolicznościową pieczęć z okazji tegorocznej akcji. Wszystkich uczestników piątkowego czytania częstowano symboliczną „wyszkowską krówką”.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta