Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 sierpnia 2022 r., imieniny Juliana, JuliuszaCzytali Fredrę

Ikona
(Zam: 11.09.2013 r., godz. 10.30)

„O szczęśliwym kaczorze”, „Zysk i strata”, „Trzeba by”, „Paweł i Gaweł” – to tylko niektóre z wierszy Aleksandra Fredry, które można było usłyszeć w Wyszkowie podczas tegorocznej edycji „Narodowego czytania”. W miniony piątek, o godz. 17.00 na placu zabaw w parku miejskim włodarze miasta, pracownicy instytucji miejskich, aktorzy wyszkowskiego teatru „Farsa” i inni uczestniczyli w spotkaniu z literaturą najwybitniejszego polskiego komediopisarza doby romantyzmu.

Popołudniowe spotkanie poprowadziła Małgorzata Wyszyńska z Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”.
„Narodowe czytanie” to przede wszystkim kultywowanie polskiej kultury i dbałość o polską spuściznę literacką. W 2012 r. z inicjatywą „Narodowego czytania” wyszedł prezydent RP Bronisław Komorowski. Wówczas do akcji przyłączyło się 60 miast, czytając „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku liczba miejscowości, biorących udział w inicjatywie wzrosła do 600. Podczas drugiej edycji, w publicznym czytaniu utworów, tym razem hrabiego Aleksandra Fredry wzięli udział mieszkańcy Wyszkowa. Jako pierwszy bajkę „Trzeba by” przeczytał burmistrz Grzegorz Nowosielski, „Zysk i stratę” – Adam Mróz, a „Koguty” – Adam Warpas. Naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego Lidia Stępkowska zinterpretowała wiersz „Cygan i baba”. Jako ostatnia, wiersz „Motyl” zaprezentowała Natalia Łada z teatru „Farsa”. To tylko niektóre z utworów, które wybrzmiały podczas „Narodowego czytania” w Wyszkowie.
Dodatkowo, każdy kto przyniósł ze sobą egzemplarz utworu Fredry otrzymał okolicznościową pieczęć z okazji tegorocznej akcji. Wszystkich uczestników piątkowego czytania częstowano symboliczną „wyszkowską krówką”.
M.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl