Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 sierpnia 2022 r., imieniny Juliana, JuliuszaKu pamięci bohaterów września 1939

Ikona
(Zam: 11.09.2013 r., godz. 10.30)

W tym roku przypada 74. rocznica wybuchu II wojny światowej. Powiatowe uroczystości upamiętniające bohaterów tamtego okresu odbyły się w minioną niedzielę, 8 września w Nowym Lubielu. Zorganizowali je: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Urząd Gminy w Rząśniku, Wojskowa Komenda Uzupełnień i Fundacja Fort-Rogowo.

Po uroczystej mszy świętej odprawionej kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nowym Lubielu uroczystości przeniosły się na pobliski cmentarz parafialny, gdzie w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych i Orkiestry Wojskowej odsłonięto i poświęcono nowe nagrobki – ppor. rez. Franciszka Bileckiego (25 l.), kpr. strzelca samolotowego Romana Stronczaka (20 l.) i kpr. rez. Antoniego Kucharczyka (40 l.) Wszyscy trzej zginęli na początku września 1939 r.
- Wybuch drugiej wojny światowej to szczególna data nie tylko dla historii całego świata, ale także boleśnie wpisana na kartach naszych lokalnych dziejów – powiedział wójt gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski. – Pochylamy się dzisiaj nad grobami żołnierzy, którzy 74 lata temu, w pierwszych dniach II wojny światowej oddali swoje życie za Polskę, za wolność i niepodległość.
Niedzielne obchody zgromadziły kombatantów, przedstawicieli sił powietrznych, samorządowców, pasjonatów historii, członków rodzin poległych. Specjalnym gościem był aktywista i były poseł na Sejm I oraz II kadencji – Leszek Moczulski.
- Żeby zrozumieć dzisiejszą rzeczywistość, trzeba znać przeszłość. Historii uczyliśmy się w szkole, ale kiedy dzisiaj przechodzimy przy mogiłach żołnierzy, którzy zginęli na początku września 1939 roku, niewiele o nich wiemy – powiedział starosta Bogdan Pągowski. – Dlatego dzisiaj chcemy przypomnieć o tych trzech żołnierzach – obrońcach września.
Niestety, organizatorom nie udało się odnaleźć żyjących bliskich Franciszka Bileckiego i Romana Stronczaka. Na uroczystości przyjechał jedynie wnuk Antoniego Kucharczyka – Władysław Kucharczyk.
- Przez wiele lat bezskutecznie szukaliśmy miejsca pochówku dziadka, niestety nie udało się to nam – powiedział. – Udało się to jednak Janowi Nowickiemu z Fundacji Fort-Rogowo. Dzięki jego determinacji wiemy, że grób dziadka jest tutaj, w Nowym Lubielu. I niech tu pozostanie.
Na Błoniach nad Narwią odbyła się druga część niedzielnych obchodów – Piknik Militarny. Na specjalnie przygotowanej scenie zaprezentowali się uczniowie Publicznego Gimnazjum z Rząśnika, którzy przygotowali montaż słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej. Wystąpił też zespół ludowy „Kurpie Białe”, który zaśpiewał znane i lubiane, szczególnie przez starsze pokolenie, utwory, m.in. „Jak długo w sercach naszych”, czy „Moja tęsknota”. Organizatorzy przygotowali również pokaz mody okresu międzywojennego. W rolach modeli wystąpili statyści Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.
Obchody rocznicowe stały się doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń kombatanckich. Z rąk Mariana Pogłóda, przewodniczącego Związku Inwalidów Wojennych o/Wyszków otrzymali je: wójt Rząśnika Paweł Kołodziejski, jego zastępca Janusz Wultański i wójt Długosiodła Stanisław Jastrzębski.
A.B.

Foto
Uroczystość w Nowym Lubielu
fot. Agnieszka Buźniak 08.09.2013

Foto
Uroczystość w Nowym Lubielu
fot. Agnieszka Buźniak 08.09.2013

Foto
Uroczystość w Nowym Lubielu
fot. Agnieszka Buźniak 08.09.2013

Foto
Uroczystość w Nowym Lubielu
fot. Agnieszka Buźniak 08.09.2013

Foto
Uroczystość w Nowym Lubielu
fot. Agnieszka Buźniak 08.09.2013

Komentarze

Dodane przez Bóg Honor Ojczyzna, w dniu 11.09.2013 r., godz. 21.57
Cześć i chwała bohaterom!

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl