Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 07 czerwca 2023 r., imieniny Roberta, WiesławaKrzyż jest symbolem tej ziemi

Ikona
(Zam: 28.08.2013 r., godz. 10.30)

W wigilię święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz rocznicy Cudu nad Wisłą, 14 sierpnia w lesie na Sierakówcu odbyła się uroczystość z okazji drugiej rocznicy odsłonięcia tablicy pamiątkowej i poświęcenia krzyża. Oba symbole dedykowane są żołnierzom pochodzącym z gminy Brańszczyk, którzy wzięli udział w wojnie 1920 roku.

Na uroczystość przybyli starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski, wójt Mieczysław Pękul, jego zastępca Andrzej Łapiński, przewodnicząca Rady Gminy Beata Pieńkos, pomysłodawca i fundator krzyża prof. Stanisław Białousz, członkowie Związku Piłsudczyków oraz mieszkańcy gminy. O godz. 18.00 odbyła się msza święta. Podkreśleniem rangi uroczystości było wykonanie kilku utworów patriotyczno-religijnych przez adeptkę gry na skrzypcach.
Słowa Józefa Piłsudskiego „Kto nie szanuje swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości”, oddają sens poświęcenia się dobru ojczyźnie 12 rekrutów wywodzących się z terenów gminy Brańszczyk. Przypuszcza się, iż uczestników wojny bolszewickiej z tej okolicy było więcej, jednak informacji o nich nie zapisano w żadnym dokumencie. Wspomniano o: Janie Białouszu, Adolfie Klimku, Stanisławie Kowalskim, Józefie Kraszewskim, Stanisław Kulesza, Antoni Łapiński, Stanisław Nowak, Władysław Nowak, Władysławie Pochmarze, Franciszku Pochmarze, Tomaszu Rudzkim, Pawle Zalewskim. Krzyż ufundowały rodziny Karolkiewiczów i Pochmarów, a dzięki prof. Stanisławowi Białouszowi odnowiono krucyfiks.
W drugiej części uroczystości, mającej miejsce w świetlicy wiejskiej w Starych Budach, odbyła się prelekcja Konrada Wróbla na temat Cudu nad Wisłą.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta