Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 15 kwietnia 2024 r., imieniny Anastazji, OlimpiiDożynki gmin Rząśnik i Somianka

(Zam: 28.08.2013 r., godz. 10.30)

Dziękowanie za plon

Choć dożynki to radosne świętowanie związane z zakończeniem żniw, w tym roku w Rząśniku nie brakowało pesymizmu związanego z kryzysem ekonomicznym oraz niską ceną skupu zboża.

Gminny samorząd jak co roku przygotował zabawę na miejscowej targowicy. W niedzielę 25 sierpnia uczestnicy rozpoczęli uroczystość od modlitwy podczas mszy. Tradycyjne dzielenie chlebem przekazanym przez starostów dożynek rozpoczęło dalszą część uroczystości. W tym roku funkcję tę pełnili: Renata Krawczyk i Sławomir Zdziera. Renata Krawczyk jest od dwóch kadencji sołtysem Wólki Wojciechówek, z mężem prowadzi 32-hektarowe gospodarstwo rolne nastawione na produkcję mleka. Państwo Krawczykowie są rodzicami trzech córek. Sławomir Zdziera to absolwent Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach, mieszkaniec Gołystoku. Z żoną prowadzi 50-hektarowe gospodarstwo również skupione wokół produkcji mlecznej (ma 50 sztuk bydła, wytwarza ok. 130 tys. litrów mleka rocznie), ojciec trzech córek.

Trudny rynek
- Nie wiem, czy to wina globalizacji, czy jakichś innych czynników, ale opłacalność produkcji rolnej jest, niestety, bardzo mała. W tej chwili cena rynkowa zboża w porównaniu do poprzedniego roku jest o prawie 50 proc. niższa – mówił wójt Paweł Kołodziejski. – Nasi ekonomiści nie potrafią tego rynku kontrolować, nie potrafią przewidzieć pewnych zjawisk.
Wspomniał też o innych utrapieniach rolników, m.in. niekorzystnej pogodzie, szkodach wyrządzanych przez bobry, niesprawnej melioracji.
- Problemy te przenoszą się również na samorząd. Często nie jest to jego wina, zaległości wieloletnich nie da się odrobić w przeciągu roku, dwóch. To praca ciągła, konsekwentna, mądra, zaplanowana – podkreślił wójt.
W słowach posła Henryka Kowalczyka także była nuta pesymizmu.
- Nadziei warto się trzymać, bo jest ona najważniejszą rzeczą w każdej pracy. Życzę, by towarzyszyła rolnikom, by wierzyli, że przyjdą lata lepsze, bogatsze, bardziej doceniana będzie ich praca – mówił. – W obecnym kryzysie finansowym ofiarami są czasem samorządy, a największe straty ponoszą samorządy wiejskie, gdzie są małe dochody, niewielkie podatki, a zadań przybywa.

Nagrody i występy
Wójt, poseł Henryk Kowalczyk, starostwie dożynek, poseł Bartłomiej Bodio, przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Soliwoda dziękowali przedstawicielom sołectw, które w tym roku przygotowały wieńce dożynkowe. Były to: Gołystok, Janowo, Józefowo, Ochudno, Rząśnik, Stary Lubiel, Wólka Wojciechówek. Mieszkańcy sołectwa Dąbrowa z kolei zadbali o dekorację sceny.
Były też nagrody dla rolników. Kierownik do spraw skupu firmy Mleks Joanna Olbryś wręczyła nagrody dostawcom mleka: Wiesławowi Suchcie (Janowo), Zbigniewowi Jasińskiemu (Wólka Lubielska), Janowi Grzymale (Wielątki), Markowi Wiśniewskiemu (Nowe Wielątki), Sławomirowi Zdzierze (Gołystok), Mariuszowi Melionowi (Nowa Wieś), Dariuszowi Kamińskiemu (Rogóźno), Mirosławowi Pawłowskiemu (Komorowo), Hannie Dobrzyńskiej (Nowe Wielątki), Dariuszowi Jaskólskiemu (Wielątki), Irenie Zawadce (Nury).
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Grodzisku Mazowieckim także nagrodziła swoich dostawców. Prezes Tadeusz Proczek gratulował: Janowi Kucharczykowi (Janowo), Markowi Suchcie (Janowo), Wiesławowi Orłowskiemu (Janowo), Jarosławowi Kołodziejskiemu (Wincentowo), Jerzemu Marzochowi (Wincentowo), Romanowi Stopce (Wincentowo), Franciszkowi Mielczarczykowi (Janowo), Stanisławowi Orłowskiemu (Wólka Lubielksa), Janowi Borkowskiemu (Bielino), Andrzejowi Grzesiakowi (Janowo).
Dożynki uświetniły występy lokalnych grup (zespół ludowy „Kurpie Białe”, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej z Porządzia), jak i działających na szerszą skalę – gwiazdą była grupa Sami. Niedzielna zabawa to również m.in. wesołe miasteczko, stoiska firm, ogródek gastronomiczny.
J.P.

***

Somianka rolnictwem stoi
„Skarbnica Przysmaków to Nasza Gmina” – takie hasło przewodnie przyświecało tegorocznym Gminnym Dożynkom, które odbyły się 25 sierpnia w Woli Mystkowskiej.

Jest długoletnią tradycją, że na zakończenie lata, tuż po żniwach rolnicy dziękują za urodzaj i chwalą się plonami. W tym roku na wspólne biesiadowanie, oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców, przyjechali też przedstawiciele najwyższych władz – eurodeputowany Jarosław Kalinowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusz Nalewajk i radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marian Krupiński. Dożynki poprowadziła Dorota Piotrowska – reporterka Polskiego Radia, a nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwali starostowie: Joanna Gorczyńska i Marek Zglec.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusa, po czym barwny korowód prowadzony przez ks. bpa dra Janusza Stepnowskiego przeszedł na pobliski plac przy kościele.
- Państwa gmina rolnictwem stoi – Somianka jako jedyna ze wszystkich gmin powiatu wyszkowskiego ma największy procent użytków rolnych – powiedział do zebranych gości wicestarosta Zdzisław Bocian. – Dzisiaj pragnę pogratulować tych okazałych plonów i życzyć zasłużonego odpoczynku.
Organizatorzy zadbali o każdy szczegół niedzielnej uroczystości. Były atrakcje dla dzieci – wesołe miasteczko ze zjeżdżalniami, trampoliną i karuzelą i coś dla starszych – m.in. pieczone kiełbaski, które sponsorowały Zakłady Mięsne „Somianka” Andrzeja Rucińskiego oraz zimne piwo dla ochłody i lepszej zabawy.
Jak co roku, zostali nagrodzeni autorzy najpiękniejszych wieńców dożynkowych. Do konkursu w sumie zgłoszono pięć prac. Komisja konkursowa oceniała ich sposób wykonania, wartości artystyczne, zachowanie elementów tradycyjnych, poziom i styl. Postanowiła przyznać cztery równorzędne nagrody dla wieńców z sołectw: Wola Mystkowska, Suwin, Somianka Parcele i Kręgi, a wyróżnienie dla pracy z Wielątek. Zostały również przyznane nagrody w dwóch pozostałych konkursach. Najlepszą tradycyjną nalewkę przygotowała Joanna Gorczyńska („Nalewka Gospodyni”), II miejsce zajęła Danuta Zglec za „Cytrynówkę” a III – Grzegorz Majchrowski za „Pigwówkę” i „Aroniówkę”. W konkursie na najsmaczniejsze tradycyjne ciasto na zwycięstwo, zdaniem komisji oceniającej, zasłużyła Barbara Suchecka, która przygotowała „Ciasto śliwkowe”, II miejsce zajęła Ewelina Pachulska za „Drożdżówki... i babci Jasi i dziadka Stasia”, a III – Katarzyna Zdunek, która zgłosiła „Ciasto drożdżowe z jabłkiem i kruszonką”. Nagrody ufundowali gmina Somianka i sponsorzy, a były nimi: kosiarka spalinowa, stół ogrodowy z dwoma krzesłami i grill ogrodowy (w konkursie na nalewkę) oraz wypiekacz do chleba, szybkowar i grill elektryczny (dla autorów najwyżej ocenionych ciast).
Niedzielna zabawa trwała do wieczora. Na scenie pojawili się: Zespół Pieśni i Tańca „Przepióreczka”, grupa „SKALAR's”, która zaprezentowała swoje największe przeboje, między innymi „Hymn Singla”, „Nieprzespana noc” i „Sama, sama”, zespół cygański „KAMAF” oraz formacje „Paradox”, „Mig” i „Mateo”.
Nad bezpieczeństwem i porządkiem czuwali funkcjonariusze Powiatowej Komendy Policji i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.
A.B.

Foto
Dożynki w Rząśniku
fot. Justyna Pochmara 25.08.2013

Foto
Dożynki w Rząśniku
fot. Justyna Pochmara 25.08.2013

Foto
Dożynki w Rząśniku
fot. Justyna Pochmara 25.08.2013

Foto
Dożynki w Rząśniku
fot. Justyna Pochmara 25.08.2013

Foto
Dożynki w Rząśniku
fot. Justyna Pochmara 25.08.2013

Foto
Dożynki w Rząśniku
fot. Justyna Pochmara 25.08.2013

Foto
Dożynki w Rząśniku
fot. Justyna Pochmara 25.08.2013

Foto
Dożynki w Rząśniku
fot. Justyna Pochmara 25.08.2013

Foto
Dożynki w Rząśniku
fot. Justyna Pochmara 25.08.2013

Foto
Dożynki w Woli Mystkowskiej
fot. Agnieszka Buźniak 25.08.2013

Foto
Dożynki w Woli Mystkowskiej
25.08.2013

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta