Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 09 grudnia 2023 r., imieniny Leokadii, WiesławaAby tego chleba nikomu nie zabrakło

(Zam: 21.08.2013 r., godz. 10.30)

Od występów artystycznych dzieci i młodzieży w parku przy skansenie, rozpoczęły się tegoroczne Dni Długosiodła. Ukoronowaniem obchodów były gminne dożynki. Święto miejscowości odbyło się w miniony weekend.

Dni Długosiodła, 17 sierpnia o godz. 16.00, zainaugurował montaż słowno-muzyczny przygotowany przez dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Sieczychach, następnie wystąpiły dzieci z PSP z Dalekiego, PSP w Długosiodle i młodzież z ZS w Bosewie Starym. Przed publicznością zaprezentowały się też Kluby Seniora z Długosiodła, Chrzczanki Włościańskiej oraz Starego Bosewa. W międzyczasie nastąpił przejazd ulicami Długosiodła miejscowej oraz warszawskiej grupy motocyklistów. Niewątpliwie jednym z punktów kulminacyjnych sobotniego popołudnia było odsłonięcie poplenerowego muralu.

Dawne życie oczami artystów-plastyków
W Długosiodle powstał jeden z największych murali w Polsce, którego inicjatorem jest Maciej Zalega, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Kultury Homo Homini. Już po raz 15. fundacja państwa Zalegów zorganizowała plener malarski. Przedsięwzięcie wykonania muralu zrealizowano przy współudziale Centrum Kultury w Długosiodle i LGD Równina Wołomińska.
– Zmienia się Polska, zmienia się polska wieś, ale to co piękne warto utrwalać – zaznaczył wójt Stanisław Jastrzębski. – Poprzez plener artyści mogą zobaczyć co się u nas dzieje, i za pomocą pejzażu to uwiecznić na stałe, a młodzież z naszych szkół dzięki przyglądaniu się pracy malarzy, może czerpać wzorce – dodał.
Wójt podziękował państwu Zalegom za zaangażowanie oraz wszystkim, którzy pomagają w organizacji tego typu wydarzeń w gminie Długosiodło.
Autorami pejzażu są uczniowie, studenci i absolwenci warszawskich uczelni: Iwan Sulikowski, Łukasz Dymiński, Marek Konatkowski, Dominika Nasiadko, Helena Wieczorek, Anna Boyas, Aleksandra Jamiołkowska, Zuzanna Trzcińska, Matylda Pyrzanowska, Katarzyna Słowikowska, Julia Pyrzanowska, Joanna Żaboklicka, działający pod kierownictwem artystycznym, artysty-malarza Wieńczysława Pyrzanowskiego.
– W tym roku namalowaliśmy ciąg dalszy historii rozpoczętej w ubiegłym roku – poinformował Pyrzanowski. – W pejzażu gminy przedstawione zostały do tej pory trzy spośród czterech pór roku, które prezentują obrządki wiejskie w gospodarstwie, o których już w zasadzie się nie pamięta – zaznaczył.
Podczas drugiego dnia obchodów, odbyła się wystawa dzieł Wieńczysława Pyrzanowskiego.

Święto plonów
18 sierpnia w Długosiodle odbyły się gminne dożynki. Uroczystość rozpoczęła msza święta o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Długosiodle. O godz. 13.30 korowód dożynkowy przeszedł na targowicę, gdzie odbył się ciąg dalszy obchodów. Wieńce dożynkowe wykonali: Klub Seniora w Blochach, Klub Seniora w Długosiodle, Klub Seniora „Strażnicy Tradycji” w Chrzczance Włościańskiej, Klub Seniora „Bosewskie starszaki”, Klub Złota Jesień, sołectwo Augustowo, grupa samopomocowa „Supermamy”, Stowarzyszenie Grądy Szlacheckie – Moja Wieś, grupa „Pozytywnie Zakręceni”, sołectwo Chrzczanka Folwark.
– Święto plonów, to święto połączone z obrzędami dziękczynienia za ukończone żniwa – zaznaczył Marian Dachniewski, konferansjer tegorocznych dożynek, na co dzień redaktor Polskiego Radia „Jedynki”.
Na uroczystość przybyli honorowi obywatele gminy Długosiodło: prof. Henryk Samsonowicz i Waldemar Żmijewski, zarząd powiatu wyszkowskiego oraz radni powiatowi: Marzena Dyl i Krystian Pędzich, starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski oraz wicestarosta Zdzisław Bocian, poseł do Parlamentu Europejskiego marszałek Jarosław Kalinowski, zastępca burmistrza Ostrowi Maz. Danuta Janusz, powiatowy lekarz weterynarii Edmund Matey, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Tomasz Liwartowski, komendant PSP Ignacy Woźniak, nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Wojciech Kwiatkowski, kierownik Społecznej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolników Paweł Abramczyk, przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu gminy Długosiodło i powiatu wyszkowskiego, radni gminy Długosiodło, władze samorządowe oraz mieszkańcy i goście, których powitała dyrektor Centrum Kultury Ewa Krysiak.

„Gospodarzu, przynosimy ci chleb”
Dalszą część uroczystości dożynkowej zaakcentowało przekazanie chleba dożynkowego wójtowi gminy przez starostów dożynkowych, Marianny i Andrzeja Banaszków z Zygmuntowa.
–Ten piękny bochen jest owocem tegorocznych zbiorów – powiedział wójt Jastrzębski. – Sprawdza się powiedzenie staropolskie, że bez pracy nie ma kołaczy. Tu gospodarowanie jest szczególnie trudne, ale rolnicy trwają na tej ziemi, za co należy im się szczególne podziękowanie – kontynuował. – Ta ziemia trudna do urodzaju, ale tak piękna, zagospodarowana jest w całości – dodał.
Starosta Bogdan Pągowski podkreślił, że dzięki dobremu gospodarowaniu na terenie gminy, chleba na pewno w niej nigdy nie zabraknie.
Święto dziękczynienia plonów to okazja do podsumowań, ale także wyróżnień. Po symbolicznym dzieleniu się chlebem z mieszkańcami oraz gośćmi, nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów rolnikom. Wyróżnienie otrzymali: Barbara i Tadeusz Kwiatkowscy, Halina i Czesław Łukaszewscy, Henryka i Kazimierz Pyśkowie, Marianna i Tadeusz Rutkowscy, Stanisława i Mirosław Gąsiewscy, Lucyna i Antoni Pacześniakowie, Ireneusz i Teodozja Mościccy, Jan i Celina Platowie, Stanisław Bułatowicz, Jadwiga i Edward Blochowie, Wiesława i Alfred Budkowie, Urszula i Mirosław Kądzielowie, Magdalena i Krzysztof Pakiełowie, Dariusz Zając, Urszula i Krzysztof Bralewscy, Barbara i Mirosław Zwalińscy, Mariola i Jacek Oblińscy, Dorota i Leszek Rudniccy, Wioletta i Zdzisław Pawłowscy, Marianna i Andrzej Banaszkowie. Następnie wręczono dyplomy za wieńce dożynkowe. Kolejno wręczono nagrody i dyplomy za przygotowanie potraw regionalnych, którymi zajęli się: sołectwo Marianowo, Klub Seniora w Blochach, Klub Seniora w Chrzczance Wł., Klub Seniora Złota Jesień, Ostrykół Włościański, Augustowo, Sieczychy, Stare Suski, Stowarzyszenie z Grądów Szlacheckich. W imieniu gospodyń, Sabina Nasiadka zaprosiła na degustację potraw regionalnych. Wręczono także dyplomy uczestnikom pleneru malarskiego.
Następnie odbyła się część artystyczna zaprezentowana przez dzieci z Przedszkola Samorządowego w Długosiodle oraz młodzież z Publicznego Gimnazjum w Długosiodle. Na scenie zaprezentował się też zespół ludowy i kabaret Stan Tutaj. Później trwała zabawa ludowa przy akompaniamencie zespołu Bi Em Di. Gwiazdą wieczoru był zespół Power Play.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta