Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 lipca 2024 r., imieniny Marii, MagdalenyRowerem po historycznych śladach

(Zam: 21.08.2013 r., godz. 10.30)

Przez pomniki, cmentarze i inne miejsca pamięci wiodła trasa rajdu rowerowego zorganizowanego z okazji kolejnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Prawie czterdziestu uczestników pokonało w minioną sobotę około trzydzieści kilometrów.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna i powstałe dziesięć lat temu Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej co roku zapraszają do udziału w wyprawie rowerowej śladami miejsc przypominających o wydarzeniach sprzed ponad dziewięćdziesięciu lat. Grupą opiekowali się prezes stowarzyszenia Adam Mickiewicz oraz wiceprezes i pracownik miejskiej biblioteki Mirosław Powierza. Obaj podczas wycieczki opowiadali ciekawostki historyczne i fakty ważne dla lokalnej tożsamości.
Zbiórka chętnych do wyprawy odbyła się pod kościołem św. Idziego, skąd uczestnicy ulicą Nadgórze pojechali na cmentarz parafialny, gdzie odwiedzili pomnik poświęcony poległym w 1920 r. oraz grób ks. Wiktora Mieczkowskiego, inicjatora postawienia monumentu. Zarówno tu, jak i na kolejnych etapach wyprawy zapalili znicze.
Dalej wyruszyli w stronę Brańszczyka, by odwiedzić tamtejszy cmentarz parafialny, do Kamieńczyka przeprawili się promem kursującym na Bugu. Tam zatrzymali się przy pomniku powstańców styczniowych. Końcowym etapem wycieczki było Rybienko Leśne i tamtejszy pomnik pomordowanych przez sowiecką czerezwyczajkę. Jeden z uczestników rajdu Mieczysław Joniuk wygłosił wiersz własnego autorstwa. Ostatnim punktem wyprawy było ognisko na jednej z prywatnych działek. Organizatorzy zapewnili dla wszystkich uczestników kiełbaski.
J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta