Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 sierpnia 2022 r., imieniny Juliana, JuliuszaRowerem po historycznych śladach

Ikona
(Zam: 21.08.2013 r., godz. 10.30)

Przez pomniki, cmentarze i inne miejsca pamięci wiodła trasa rajdu rowerowego zorganizowanego z okazji kolejnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Prawie czterdziestu uczestników pokonało w minioną sobotę około trzydzieści kilometrów.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna i powstałe dziesięć lat temu Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej co roku zapraszają do udziału w wyprawie rowerowej śladami miejsc przypominających o wydarzeniach sprzed ponad dziewięćdziesięciu lat. Grupą opiekowali się prezes stowarzyszenia Adam Mickiewicz oraz wiceprezes i pracownik miejskiej biblioteki Mirosław Powierza. Obaj podczas wycieczki opowiadali ciekawostki historyczne i fakty ważne dla lokalnej tożsamości.
Zbiórka chętnych do wyprawy odbyła się pod kościołem św. Idziego, skąd uczestnicy ulicą Nadgórze pojechali na cmentarz parafialny, gdzie odwiedzili pomnik poświęcony poległym w 1920 r. oraz grób ks. Wiktora Mieczkowskiego, inicjatora postawienia monumentu. Zarówno tu, jak i na kolejnych etapach wyprawy zapalili znicze.
Dalej wyruszyli w stronę Brańszczyka, by odwiedzić tamtejszy cmentarz parafialny, do Kamieńczyka przeprawili się promem kursującym na Bugu. Tam zatrzymali się przy pomniku powstańców styczniowych. Końcowym etapem wycieczki było Rybienko Leśne i tamtejszy pomnik pomordowanych przez sowiecką czerezwyczajkę. Jeden z uczestników rajdu Mieczysław Joniuk wygłosił wiersz własnego autorstwa. Ostatnim punktem wyprawy było ognisko na jednej z prywatnych działek. Organizatorzy zapewnili dla wszystkich uczestników kiełbaski.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl