Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 lipca 2024 r., imieniny Ernesta, MałgorzatyW hołdzie „Zośce”

(Zam: 21.08.2013 r., godz. 10.30)

Minęło 70 lat od bohaterskiej śmierci wielkiego człowieka, harcerza, żołnierza Szarych Szeregów, harcmistrza Tadeusza Zawadzkiego pseudonim „Zośka”. Z okazji tej rocznicy wyszkowscy harcerze Komendy Hufca ZHP „Rój Promienistych” przygotowali wieczornicę, która 18 sierpnia odbyła się w budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie.

Na wstępie druh Piotr Płochocki powitał przedstawicieli władz miejskich i powiatowych, wyszkowskich środowisk kościelnych, kombatanckich i patriotycznych, nadleśnictwa, harcerzy, byłych harcerzy, a w szczególności Jerzego Zawadzkiego pseudonim „Konrad”, jednego z ostatnich żyjących uczestników akcji w Sieczychach, gdzie zginął „Zośka”.
Wieczornica miała charakter artystyczny. Harcerze pragnęli oddać ducha ideałów sprzed lat w poezji i piosence. Zaprosili gości do wspólnego śpiewania znanych pieśni takich jak: „Płonie ognisko”, „Ballada rajdowa” czy „Pałacyk Michla”. Przybliżyli gościom postać Tadeusza Zawadzkiego, wspominali jego heroizm, dokonania. Przypomnieli także pozostałych bohaterów, działaczy organizacji harcerskiej pod hitlerowską okupacją o kryptonimie „Szare Szeregi”, uczestników akcji w Sieczychach. W czasie wprowadzania pocztu sztandarowego zebrani zaśpiewali Hymn Szarych Szeregów.
- Warto żyć dniem dzisiejszym, ale zawsze mając w sercu przeszłość – mówiła jedna z harcerek. – Nie chodzi o to, aby tylko wspominać i wzruszać się. Ta przeszłość ma budować nasze życie. Wspominamy dziś Polaków, którzy pokazali, że umieli walczyć za Polskę i za nią umierać. My nie musimy pięknie umierać jak oni, ale możemy pięknie żyć za nich.
Po tych słowach goście powstali, by minutą ciszy uczcić pamięć bohaterów – harcerzy Szarych Szeregów, a także tych harcerzy, którzy żyli wokół z ideałami przyjaźni i braterstwa, ale musieli wcześniej odejść na wieczną wartę: śp. druha Henryka Jezierskiego, śp. druhny Klaudii Domalewskiej oraz śp. druha Andrzeja Zaorskiego.

Za wolność trzeba płacić
- II wojna światowa powinna nauczyć nas jak strzec cennych wartości – mówił Jerzy Zawadzki. – Musimy przysposobić obecną młodzież do czynów heroicznych. Za wolność trzeba płacić wysiłkiem, pracą, krwią i życiem – dodał.
Głos zabrał również hm. Jan Dygan, były komendant Hufca ZHP „Rój Promienistych” w latach 1974-1977. Wyznał, że gość szczególny tejże uroczystości „Konrad” to jego wujek, który za kilka miesięcy skończy 90 lat. Obecna na uroczystości Teresa Trzaska – członek zarządu Starostwa Powiatowego, wyraziła wielki podziw dla harcerzy za ich zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości.
- Kroczycie drogą swego patrona i bohaterów, którzy nie bali się zatracać życia w trudach dla ojczyzny, dla drugiego człowieka, rezygnując z własnych przyjemności, z własnego ja, z egoizmu. Dzisiejsze spotkanie jest dowodem na to, że pragniecie pokazywać światu, że to są wartości, które budują człowieczeństwo i świat – skomentowała.
Na zakończenie wieczornicy wszyscy uczestnicy wydarzenia stworzyli krąg i na podobieństwo obrzędu tradycyjnego pożegnania harcerskiego splatając ręce z sąsiadami z lewej i z prawej strony, prawą trzymając nad lewą, zaśpiewali pieśń „Bratnie słowo”.
Uroczystość była także inauguracją wystawy „Dziś, jutro, pojutrze. Harcerki i harcerze w służbie Polskiego Państwa Podziemnego”, która dzięki wsparciu władz gminnych i powiatowych dostępna jest w budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej do 14 września.
P.D.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta