Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 11 grudnia 2023 r., imieniny Daniela, WaldemaraMagiczne miejsce nad Narwią

(Zam: 14.08.2013 r., godz. 10.30)

Malownicze tereny między Bugiem a Narwią sprzyjają rozwojowi szeroko pojętej agroturystyki w centrum Puszczy Białej. Gmina Długosiodło może pochwalić kilkoma takimi gospodarstwami, a jednym z nich jest należące do Sieci Ekoagroturystycznej „Między Bugiem a Narwią”, gospodarstwo agroturystyczne Alicji Paradowskiej „Noclegi u Alicji”.

Od ośmiu lat pani Alicja zajmuje się prowadzeniem tej działalności gospodarczej. Z Siecią Ekoturystyczną współpracuje od początku jej istnienia, czyli od 2010 r. W ten sposób promuje nie tylko miejscowość, ale także cały obszar leżący w widłach Bugu i Narwi.

Perełki agroturystyczne
Gospodarstwo agroturystyczne, które prowadzi Alicja Paradowska to nie tylko baza noclegowa, ale także muzeum znajdujące się tuż za domem, jak również ogród, w którym rośnie wiele ciekawych okazów roślin. Są też miejsca do biesiady przy kominku, ognisku i grillu. Wpływa to na większą atrakcyjność. Zdarza się, że podczas trwania zielonej szkoły prowadzone są zajęcia historii, w których pani Alicja bierze udział, opowiadając o pochodzeniu i przeznaczeniu przedmiotów znajdujących się w muzeum. Nie tylko uczniowie są ciekawi jego zawartości, każdy gość pyta o eksponaty.
– Kiedyś moi rodzice prowadzili gospodarstwo rolne, rzeczy, które znajdują się w muzeum, pochodzą właśnie z niego – mówi Alicja Paradowska. – Postanowiłam eksponować przedmioty, którymi posługiwano się dawniej. Staram się ich nie kupować, a szukać, czasami też ktoś oddaje mi ciekawą rzecz, ponieważ wie, że zajmuję się ich zbieraniem.
W zbiorach pani Alicji można także zauważyć jajo o pokaźnych rozmiarów, pochodzące z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Jajo pomalowali artyści malarze, którzy często bywają u mnie – mówi pani Alicja.
W gospodarstwie znajduje się piękny ogród.
– Sama zadbałam o jego powstanie – informuje gospodyni. – Można tu spotkać drzewa w różnych kolorach, żółte, zielone, czerwone. Są też takie, które się przebarwiają na jesieni.
W ogrodzie rosną m.in. lipa wielkolistna, klony różowe, platan, drzewa owocowe, borówki, malina czarna i zioła. Ogród tworzy pewnego rodzaju park. Dodatkową atrakcją w Długosiodle są: „Pracownia rzeźbiarska”, leśniczówka „Pod Jaworem”, również należące do Sieci Ekoturystycznej, z którymi właścicielka gospodarstwa współpracuje. Często w gospodarstwie odbywają się zajęcia plenerowe. Alicja Paradowska również współdziała ze Stowarzyszeniem Tradycyjnie Nowoczesnych dla Wsi, które prowadzi m.in. kursy rękodzieła.

Gość w dom, Bóg w dom
Baza noclegowa to 4 pokoje i apartament, 4 łazienki oraz aneks kuchenny. Aktywni mogą liczyć na rowery. Zdarza się, że goście są obecni przez cały rok. Wszystko zależy od zainteresowania i zapotrzebowania. Na dobrą sprawę, sezon rozpoczyna się wiosną, kiedy zainteresowani noclegiem przyjeżdżają na ryby, często można spotkać rowerzystów przyjeżdżających na zawody kolarskie w samym Długosiodle, bądź gdzieś w pobliżu. Najwięcej gości jednak można spotkać w sezonie – od czerwca do września. Jak zaznacza pani Alicja, w jej gospodarstwie agroturystycznym można spotkać wielu turystów będących w trakcie dalekich podróży, jak też osoby chcące wypocząć w ustronnym miejscu, z dala od wielkomiejskiego gwaru. I to wcale nie tylko Polacy, ale także goście z Niemiec, Łotwy, Australii, Ukrainy.
– Często są to osoby, które tu zaglądają, aby poznać samo Długosiodło – podkreśla. – Dzięki odbywającemu się tu grzybobraniu miejscowość stała się atrakcyjnym punktem na Mazowszu – kontynuuje. – Często odwiedza mnie osoba, która pierwszy raz przyjechała z zamiarem spędzenia tu 2 tygodni, a została na 3 miesiące – śmieje się pani Alicja. – Zaglądają tu także osoby biorące udział w rajdach samochodowych – dodaje.
W gospodarstwie można spotkać malarzy przyjeżdżających na plenery, architektów, dziennikarzy, bioenergoterapeutów i in. Alicja Paradowska prowadzi stronę internetową, na której wszyscy zainteresowani mają możliwość zapoznać się z proponowaną ofertą. Gospodarstwo znajduje się na ulicy Poniatowskiego 34.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta