Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 maja 2022 r., imieniny Iwony, KryspinaEpizody z najnowszej historii Polski w komiksie

(Zam: 07.08.2013 r., godz. 10.30)

Podczas III Festiwalu Komiksu Historycznego, który zorganizowało Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie, odbyło się podsumowanie pierwszego ogólnopolskiego konkursu dla dzieci i młodzieży „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” pod patronatem ministra edukacji narodowej. Umiejętnością opowiadania o dziejach historycznych poprzez współczesne środki artystycznego wyrazu wykazał się uczeń klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej w Trzciance.

Karol Zdziarstek wykonał komiks historyczny „ Z życia patrona szkoły w Trzciance”. Jego praca obejmowała życie Piotra Kulasińskiego, patrona szkoły. Biografia objęła lata od roku 1934, kiedy patron był gimnazjalistą, do roku 1946, kiedy to mając 32 lata zginął z rąk Urzędu Bezpieczeństwa w wolnej Polsce. Na konkurs wpłynęło 400 prac, w tym 211 ze szkół podstawowych. Pozycja książkowa IPN „ Migawki z przeszłości”, gra edukacyjna IPN „ Znaj znak” oraz komiks „ W imieniu Polski Walczącej” autorstwa Sławomira Zajączkowskiego i Krzysztofa Wyrzykowskiego to nagrody, które otrzymał Karol Zdziarstek. Ponadto Karol uczestniczył w spotkaniu z twórcami wspomnianego komiksu. Czuł się podwójnie wyróżniony, kiedy osobiście poprosił twórców komiksu o autografy i wspólne zdjęcie. Podziękowania należą się również uczennicy klasy IV, Weronice Szymańskiej za podjęcie trudu i wykonanie komiksu historycznego na temat: „Życie i działalność Piotra Kulasińskiego w latach 1939-1945”. Przystąpienie do ogólnopolskiego konkursu i ukazanie sylwetki patrona należało do przedsięwzięć, które wpisało się w obchody ósmej rocznicy nadania szkole imienia i sztandaru.
H. Pękul, opr. M.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl