Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, PawłaPunkt widokowy, szlaki i nie tylko

Ikona
(Zam: 07.08.2013 r., godz. 10.30)

Niemalże pół miliona złotych dostał wyszkowski samorząd na przygotowanie oferty turystycznej na swoim terenie. Pieniądze przeznaczy na szlaki piesze i rowerowe, zbudowanie punktu widokowego nad Bugiem, oznakowanie zabytków i inne.

Przyznane decyzją zarządu województwa mazowieckiego z Regionalnego Programu Operacyjnego 499 936 zł to ok. 80 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Prace realizowane będą głównie wzdłuż istniejących szlaków wyznaczonych w 2008 r. przy udziale uprawnionych członków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) oraz wyszkowskiego Klubu Ekologicznego. W ramach przedsięwzięcia gmina przewidziała oznakowanie i zagospodarowanie edukacyjnych szlaków pieszo-rowerowych na łącznej długości 62,17 km – uzupełnienie zniszczonych znaków i zamontowanie dwustronnych edukacyjnych tablic zawierających przebieg i opis szlaków turystycznych, miejsc zabytkowych i wydarzeń historycznych, ciekawostek i unikatów przyrodniczych (flora i fauna). Będzie też tablica z mapą administracyjną gminy Wyszków, na której będzie można znaleźć miejsca noclegowe, gastronomiczne, poczty, apteki, policję, straż miejską, Punkt Informacji Turystycznej, gospodarstwa agroturystyczne, wypożyczalnie rowerów, kajaków itp. Informacje będą dostępne w języku polskim i angielskim.
Dodatkowym atutem szlaków mają być miejsca odpoczynku dla turystów – zadaszone, ze stołami i siedzeniami, stojakami na rowery, koszami na śmieci itp.
Unia dofinansuje rozbudowanie strony internetowej www.turystyka.wyszkow.pl poprzez wprowadzenie newslettera, zainstalowanie oprogramowania umożliwiającego przeglądanie jej w telefonach, na tabletach itp. oraz ułatwienie korzystania z jej treści osobom niepełnosprawnym (możliwość zmiany kontrastu, wielkości czcionki).
Wydany przez gminę folder ma zawierać informacje o Wyszkowie, jego atrakcjach, walorach turystycznych i gospodarczych, historii i zabytkach (przewidziany nakład 1 500 egzemplarzy). W przewodniku turystycznym znajdą się m.in. opisy szlaków turystycznych objętych projektem, zabytki, ciekawostki dotyczące fauny i flory, informacje na temat imprez cyklicznych organizowanych w gminie Wyszków, jak i o bazie turystycznej (miejsca noclegowe, gastronomia, wypożyczalnie sprzętu, gospodarstwa agroturystyczne, stajnie).
Nowością ma być questing, czyli forma aktywnego spędzania czasu łącząca elementy gry terenowej z harcerskimi podchodami, umożliwiająca odkrywanie walorów kulturowych i przyrodniczych. Tę formę przygotuje zewnętrzna firma.
Punkt widokowy zlokalizowany będzie na nadbużańskiej skarpie przy ul. Kościelnej w Wyszkowie (przy moście kołowym). Twórcy projektu przewidzieli w nim 2 lunety widokowe, zadaszony stół z bali i tablicę z opisem (język polski i angielski) atrakcji widokowych.
Wszystkie zabytki w gminie Wyszków będą opisane na zamontowanych przy nich tablicach. Za pomocą kodów QR (ang. Quick response) będzie można ściągnąć informacje na telefon komórkowy (również w języku angielskim)
Wszystkie elementy projektu mają powstać do 30 września 2014 r. Dzięki niemu gmina chce zachęcić do przyjazdu mieszkańców północnego Mazowsza oraz aglomeracji warszawskiej, poszukujących możliwości krótkiego wypoczynku w niewielkiej odległości od domu. Produkt skierowany będzie również do szkół organizujących dla dzieci i młodzieży edukacyjne wycieczki za miasto.
Oprac. J.P.

Komentarze

Dodane przez Bożena, w dniu 07.08.2013 r., godz. 21.16
Wyszków w ciągu 10 lat rządów wydał 10 razy tyle i niewiele z tego...
Dodane przez TD, w dniu 07.08.2013 r., godz. 21.40
"...obecna ekipa rządząca uświadomiła sobie, że demokracja jest dla niej czymś niebezpiecznym, a gdy obywatele zaczynają świadomie korzystać z demokracji robi się gorąco..."
Dodane przez Zen, w dniu 08.08.2013 r., godz. 00.04
Tylko się cieszyć
Brawo!
Dodane przez Iza, w dniu 08.08.2013 r., godz. 13.28
(...Nowością ma być questing, czyli forma aktywnego spędzania czasu łącząca elementy gry terenowej z harcerskimi podchodami, umożliwiająca odkrywanie walorów kulturowych i przyrodniczych. Tę formę przygotuje zewnętrzna firma.) - Jakby w Wyszkowie nie można było tego zrobić bez pomocy firm zewnętrznych. Tak władza docenia lokalne środowiska. Firma weźmie pieniądze, a harcerze POsprzątają.
Dodane przez plusy ujemne., w dniu 08.08.2013 r., godz. 14.35
Te 0,5 mln zł to przykład na co wydajemy pieniądze z Unii. Nie na nowe miejsca pracy, nie na start-upy czy innowacyjność tylko na kolejne inwentaryzacje tego co jest czyli coraz mniej. Czy po tym wydatku coś zyskamy? Czy powiększy się oferta turystyczna Wyszkowa? Czy powstanie plaża z prawdziwego zdarzenia, czy będzie można odpocząć przy Bugu? Na co wydano 80 tysięcy zł na święto chleba i miodu w Kamieńczyku? A jak rozliczono 120 tysięcy które wydano na smażenie Karpia w Wyszkowie? A czy PIT jest otwarty od poniedziałku do piątku a w sobotę i niedzielę jest zamknięty? Zwiększy się tylko ilość makulatury w Wyszkowie z mapek i folderów a tabliczki zostaną zastąpione nowymi też z pieniędzy z Unii.
Dodane przez leoś, w dniu 08.08.2013 r., godz. 18.35
przecież Biblioteka organizuje Eskapadę, coś jakby gra terenowa z podchodami i po co firma zewnętrzna?
Dodane przez Grześ, w dniu 08.08.2013 r., godz. 23.25
Władza boi się obywatela, wstyd. Wszystko niech zorganizują z ludźmi z zewnątrz. I niech oni POtem na nich głosują.
mieszkam tu od dawna
Dodane przez Krzych, w dniu 09.08.2013 r., godz. 09.31
Mieszkam to od dzieciństwa i widzę, że nic się nie zmieniło od PRL-u. To miasto jest turystycznym trupem w porównaniu np do Pułtuska.
Dodane przez Jan4P, w dniu 09.08.2013 r., godz. 15.10
To żeś sobie wybrał miasto do porównania z Wyszkowem. Pułtusk ocalał z wojennej zawieruch, Wyszków nie. Bardziej porównywalna jest Ostrów Maz...
Dodane przez Słomiane inwestycje, w dniu 10.08.2013 r., godz. 15.35
Wcześniej już powstała nasza przystań dla kajaków i łódek za niesamowite pieniądze, teraz kolejna słomiana inwestycja bo jak wiadomo najlepiej zarabia się na słomianych inwestycjach. Inwestycja aż śmierdzi nastawieniem swoim na przewalenie tylko pieniędzy w inną kieszeń. Pewnie Wiśniewski i reszta szałajdy na tym nieźle wyjdzie.
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 10.08.2013 r., godz. 16.21
Nasi burmistrzowie nie potrafią zdobywać środków z funduszy zewnętrznych.To oczywista konstatacja jak się porówna sumy pozyskiwane przez gminę Wyszków z liderami z województwa mazowieckiego, nie mówiąc o kraju. Przyczyny są proste. To kosztuje dużo pracy, a oni ani nie mają pomysłów, ani im się nie chce. Nie ma też realnego nacisku społecznego zarówno ze strony prasy jak i organizacji politycznych i samorządowych. Jednak w momencie, gdy coś się mimo wszystko uda trzeba się cieszyć. Te pieniądze dobrze wykorzystane mogą przynieść wartość dodaną w postaci ożywienia ruchu turystycznego - choćby aktywnej turystyki weekendowej, a także być może w jakimś stopniu odwrócą wyraźny trend zmniejszający zainteresowanie działkami rekreacyjnymi w okolicy.
Dodane przez Zen, w dniu 10.08.2013 r., godz. 21.39
Już widzę te foldery promocyjne przygotowane przez zewnętrzną firmę (z Bydgoszczy).
Dodane przez Wlad, w dniu 11.08.2013 r., godz. 10.23
Nasi burmistrzowie nie potrafią zdobywać środków z funduszy zewnętrznych... Od siebie dodam, że wydział promocji kosztuje nas krocie, a efekty mamy takie jakie mamy. Samozadowolenie i brak jakiejkolwiek samokrytyki to wyszkowskie przekleństwo.
Dodane przez Bożena, w dniu 11.08.2013 r., godz. 14.43
Promocja leży. Jest albo na chorobie, albo na urlopie. jak nam to pan Warpas wytłumaczy?
Dodane przez Golem, w dniu 11.08.2013 r., godz. 19.55
Ten pan już za te rzeczy nie odpowiada.
do Krzycha
Dodane przez Anonim, w dniu 11.08.2013 r., godz. 23.25
Porównania z Pułtuskiem nie mają sensu. Pułtusk to prawdziwe miasto z bogatą historią i zabytkami unikalnymi w skali kraju. Niestety podupadł w okresie powojennym. A Wyszków? Wyszków nawet przed wojną był jedynie zapyziałą dziurą, sztejtlem wyglądem przypominającym głęboką rosyjską prowincję a nie europejskie miasteczko. Nie ma czego żałować bo to co zostało zniszczone w czasie wojny nie miało żadnej wartości
Odejdź Nowos wstydu nie rób!
Dodane przez Grześ, w dniu 12.08.2013 r., godz. 12.14
Serock jeszcze 15 lat temu był zapyziałą dziurą na skarpie. Dziś sercem miasteczka jest odbudowany rynek z ratuszem, plaża i promenada. W Wyszkowie mamy jedynie plany i wizualizacje, a jedyny projekt przywracający miastu historyczny obiekt zostanie przez Nowosielskiego zasypany i zaorany! Odejdź Nowos wstydu nie rób!
Nowosielski - burmistrzu!
Dodane przez T-Rex, w dniu 12.08.2013 r., godz. 12.56
PiT w szczycie sezonu martwy (bo Wyszków jest LIDEREM w promocji i informacji turystycznej także) Dlaczego nie można POsadzić tam w zastępstwie pańskiego przyjaciela z koalicji rządzącej gminą, pana Cabaja. Cóż on takiego w ogóle robi? Kiedy go pan burmistrz Nowosielski kierował do pracy chyba mu jakieś obowiązki przypisał?
do Grzesia
Dodane przez Anonim, w dniu 12.08.2013 r., godz. 12.58
Mylisz się Grzesiu. W Serocku niczego nie odbudowano. Podobnie jak w Wyszkowie nic tam nie było a to co powstało przez ostatnie lata to całkiem nowe budynki - imitacje kamieniczek i ratusza, które nigdy wcześniej tam nie istniały. Taka swoista potiomkinowska zabudowa, dekoracja filmowa. Podobne "zabytkowe" cuda budują nawet Chińczycy. Ostatnio czytałem, że stworzyli od podstaw 8 nowych dzielnic, przedmieść Szanghaju imitujących zabudowę 8 europejskich miast min Wenecji i Londynu. "Zabytki" Serocka są podobnej klasy, nadają się świetnie jako kiczowaty,cukierkowy plener dla telewizyjnych reklam. Plaży i promenady możemy jednak Serockowi pozazdrościć
Dodane przez Grześ, w dniu 12.08.2013 r., godz. 13.18
Od 1996 jestem dostawcą również dla Serocka. nie wystarczy mi POwiedzieć, że się mylę... Odbudowano od podstaw kilka kamienic (bynajmniej nie są to dekoracje filmowe) Budującym była gmina, która sprzedała je z zyskiem. Ratusz też jest ze stali i betonu. Tworzy klimat jest wygodny i funkcjonalny (byłem w środku) i jaką ma dookoła piękna zieleń. Mnie śmieszy Wyszków ze swoimi wizjami (ratusza) pudełeczek ala biurowiec Fabryki Mebli. Chcesz POdziwiać potiomkinowską zabudowę? Idź pod kościół św. Idziego zobaczysz kiczowaty parawan, a jak Cię brzuch rozboli, daj krok na przód a zobaczysz i POczujesz, że jesteś we właściwym miejscu. Możesz się tam załatwić, opróżnić a nawet wyrzygać. P.S jak uważasz, jakiej klasy mamy zabudowę w Wyszkowie? Nasz UM, jaki wg Ciebie prezentuje styl, może coś z nowszych budynków?
do Grzesia
Dodane przez Anonim, w dniu 12.08.2013 r., godz. 13.42
Po pierwsze: odnosiłem się do zabudowy rynku w Serocku. Podobnie jak Ty znam sytuację w Serocku od dawna. Dłużej niż od roku 1996. Dalej bede się upierał, że niczego tam nie odbudowali tylko zbudowali całkiem nowe w formie budynki w miejscu fundamentów po drewnianych "kamienicach" Po drugie: w kwestii urody architektury Wyszkowa mam takie same zdanie jak Ty Po trzecie: Daruj sobie te "PO..." . Nie jestem osobą, która skłonna jest mieszać wszystko z polityką. Dyskusja nie dotyczy polityki więc daj proszę spokój bo inaczej udam się za parawan pod kosciołem :)
POwiadam
Dodane przez Grześ, w dniu 12.08.2013 r., godz. 14.06
POnad rok, jak POdpisuję wszystko co POdejdzie, w taki sposób jak POdpisuję. To ogólnokrajowa akcja i nie będę się z Twojego POwodu ograniczał. Wybacz i za parawan nie chodź. Skorzystaj z "Wyszkowianki". Odbudowano pierzeje ulic, które tworzą Rynek. Wiem, że Serock to dla naszych "promotorów" POwód do kompleksów. Ci szykują nam cud na dawnym Placu Wyzwolenia. Gdzieś widziałem "wizualizację" Adama Mroza z maszkarną blaszanką POśrodku. Coś co przypomina kontener budowlany przerobiony na "Mc wieś mroza". Widziałeś ten sen?
do Grzesia
Dodane przez Anonim, w dniu 12.08.2013 r., godz. 14.29
Niestety, z przykrością potwierdzam, że wizualizacji Placu Wyzwolenia nie widziałem :( A może to i dobrze? :)
Dodane przez Bożena, w dniu 12.08.2013 r., godz. 15.10
To niech Anonim zgłosi się do senatora Mroza :)
Dodane przez Zdzich, w dniu 12.08.2013 r., godz. 17.50
Tak, wizja Mroza jest POrażająca! Chroń Panie Polskę od takich senatorów. POzostaje kwestia 35 tysięcy złotych wyrzuconych w błoto POd honorowym patronatem burmistrza Mroza.
nn
Dodane przez Anonim, w dniu 12.08.2013 r., godz. 22.26
A z tego punktu widokowego to na co widok ? Na "niedoszła, zarośniętą i nieposprzątaną plaże Latoszek" zaniedbaną rzekę BUG z toaleta dla turystów w "krzakach". Przepraszam zapomniałem, dla Pana BOR..." przed jego nowym obiektem, faktycznie warto (choć tylko dla Burmistrzów i Radnych, może parę groszy da przyszłoroczną kampanie samorządowo/wyborczą.
Dodane przez Reklama, w dniu 13.08.2013 r., godz. 06.55
Proponuję z punktu widokowego oglądać reklamy umieszczone na drugim brzegu rzeki. Mapy wydać byle jakie ale z reklamami firm wspierających
Dodane przez wyszkowianka, w dniu 13.08.2013 r., godz. 11.43
Organizować ludziom miejsca pracy a nie jakieś głupoty. Ludzie nie mają gdzie pracować. Całe rodziny nie mają pracy. Nie mają z czego żyć. Jeżdżenie na rowerze i oglądanie folderów ich nie wykarmi. Chyba, że to jest dla was kochani urzędnicy i nauczyciele. Bo w Wyszkowie jedyne miejsca pracy to tylko urzędy i szkoły. Nie ma prawdziwych zakładów produkcyjnych gdzie zatrudnieni by byli normalni ludzie nie znajomi królika.
do wyszkowianki
Dodane przez masz rację, w dniu 13.08.2013 r., godz. 16.07
masz rację
Dodane przez Iza, w dniu 13.08.2013 r., godz. 23.20
Promocja promocją, ona jest potrzebna, ale dajcie już spokój z tymi, co najwyżej - ledwo-średnimi festynami, festiwalami itp., których koszty są pierwszoligowe! Każda organizacja pozarządowa wykorzystałaby te pieniądze dużo rozsądniej. Jesteśmy uszczęśliwiani na siłę.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl