Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 sierpnia 2022 r., imieniny Juliana, JuliuszaObniżka bardziej atrakcyjna dla segregujących

Ikona
(Zam: 31.07.2013 r., godz. 10.30)

8 zł zamiast 10,46 i 16 zł zamiast 16,66 zł – takie obniżki opłat za śmieci segregowane i zmieszane przyjęli miejscy radni.

Władze najpierw przyjęły stawki za odbiór i wywóz odpadów, a pół roku później rozstrzygnęły przetarg na tę usługę, który dał ostateczną odpowiedź na pytanie, ile gmina przez najbliższe półtora roku zapłaci za funkcjonowanie nowego systemu – łącznie prawie 3,5 mln zł zapłaci spółce MPK, która wygrała przetarg. Dodatkowo samorząd wydaje 6 800 zł miesięcznie (ryczałt niezależnie od ilości przyjętych odpadów) za organizację i obsługę Punku Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (przy ul. Leśnej 26 prowadzi go firma Wab-Pol Andrzeja Wójcika, również wyłoniona w przetargu).
Koszt nowego systemu to także m.in. zwiększenie zatrudnienia w Urzędzie Miejskim o cztery etaty – dwóch pracowników trafiło do wydziału finansowego (rozliczanie opłat), dwóch zasiliło wydział gospodarki komunalnej.

Ekonomiczny bodziec do segregacji
Obniżka opłat jest mniej atrakcyjna dla osób, które śmieci nie segregują – zapłacą tylko o 66 gr mniej niż pierwotnie założyła gmina, podczas gdy segregujący – o 2,46 zł mniej.
- Chodzi tu o to, by od początku funkcjonowania systemu mieszkańcy mieli silny bodziec ekonomiczny do selektywnej zbiórki – tłumaczył na sesji 25 lipca skarbnik gminy Dariusz Korczakowski. – Pamiętajmy, że jeśli gmina nie osiągnie stosownych poziomów recyklingu, to wszyscy poniesiemy opłaty środowiskowe, które są bardzo wysokie. Im szybciej zaczniemy edukować, tym jest realna szansa, że tych opłat nie uiścimy.
Z deklaracji złożonych przez mieszkańców wynika, że opłatami w gminie Wyszków objętych będzie 33 000 osób.
- Wydaje się nam, że to liczba zbliżona do rzeczywistości – uznał D. Korczakowski. – Część mieszkańców, mimo że jest zameldowana na terenie gminy, mieszka poza nią, czy to ucząc się, czy pracując np. w Warszawie albo w ogóle za granicą.
- Wiadomo, jakie kontrowersje budziła w Wyszkowie sprawa śmieci, łącznie z pomysłem odwołania Rady i burmistrza – to był priorytet grupy próbującej udowodnić, że robimy coś nie tak proponując tak wysokie ceny – stwierdził Jan Abramczyk, szef komisji finansów Rady Miejskiej, która pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały dotyczącej obniżenia stawek.
Wspomniał zebrania z mieszkańcami spółdzielni „Przyszłość”.
- Mowa była, że inne powiaty mają niskie ceny i pytano w związku z tym, co się w Wyszkowie dzieje. Teraz inne powiaty mają problem, bo muszą podnosić cenę, a myślę, że obniżkę łatwiej przyjąć i zrozumieć niż podwyżkę – podkreślił.

Miesiąc miodowy minął
Władze miejskie po miesiącu od wejścia w życie nowego systemu chcą przekazać szefostwu MPK zbiorczy wykaz uchybień, które spółka musi wyeliminować (uwagi przekazywała też firmie na bieżąco).
- Chcemy powiedzieć, że miesiąc miodowy minął i od tej pory zaczynamy szczegółową egzekucję zapisów umowy i prosimy o dostosowanie się do nas – deklarował na sesji burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Zdarzało się bowiem, że mieszkańcy nie dostali na czas pojemników na śmieci segregowane, worków, były przypadki opóźnień w odbiorze odpadów.
- Wszystkie uwagi trafiają do wydziału (gospodarki komunalnej – przyp. red.) – to prawie gorąca linia, a w pierwszych dniach to był wręcz horror – przyznał Dariusz Korczakowski mówiąc o zgłoszeniach od mieszkańców.
- Nie ma gminy w Polsce, gdzie system ten funkcjonuje idealnie. Jak rozmawiam z wójtami gmin, które obliguje ta sama firma co nas, to wszędzie są większe, czy mniejsze problemy – stwierdził G. Nowosielski. – Ich skala po wprowadzeniu systemu, który u nas objął ponad 30 tys. ludzi, jest niewielka. Są to incydenty, często wynikające z tego, że jako mieszkańcy musimy się przyzwyczaić do nowej formuły. Najważniejsze, że śmieci są na bieżąco zabierane i nie obserwujemy tego, co pokazywały telewizje, że w różnych miastach śmieci nie były odbierane.
Gmina planuje poprosić spółkę MPK, żeby wyznaczyła w poszczególnych miejscowościach godziny odbioru odpadów, tak aby śmieci nie stały przed posesjami przez cały dzień.
Zgodnie z decyzją radnych, nowe stawki śmieciowe wchodzą w życie z datą wsteczną (od 1 lipca). Zdaniem D. Korczakowskiego, gmina ponosi „niewielkie ryzyko”, że taki zapis zakwestionują instytucje ją nadzorujące, choć jego zdaniem w przypadku obniżki, zastosowanie daty wstecznej jest dopuszczalne.
Radni obniżyli też z 10 do 7,80 zł dopłaty do opłat za odbiór śmieci przyznawane do czwartego i kolejnego dziecka (przy zachowaniu kryterium dochodowego) oraz osobom pobierającym zasiłek stały z Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie. Do tej pory Urząd przyjął zaledwie kilka wniosków o przyznanie dopłat.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Zen, w dniu 31.07.2013 r., godz. 22.55
VinSent Rostowski-Korczkowski nie czaruje, bo stawka i tak powinna być sporo niższa!
odpady
Dodane przez aaa, w dniu 01.08.2013 r., godz. 13.05
tylko czemu z mojej ulicy jeszcze ani razy odpadki niie zostały odebrane w terminie??? Wczorajsze czekają, zapraszam panie Burmistrzu!
Dodane przez Grześ, w dniu 01.08.2013 r., godz. 22.11
I PO co był ten cały cyrk z zawyżaniem opłat? Burmistrz się tylko przejechał.
Dodane przez hv, w dniu 02.08.2013 r., godz. 08.03
Ta obniżka świadczy o tym, że ekipa rządząca Wyszkowem już jest tak oderwana od rzeczywistości, syta i bogata, że nie zauważyła iż większość wyszkowian nie ma stałych, zawyżonych pensji i nagród samorządowych. "Elyta" rządząca Wyszkowem obraca się głównie w środowisku bogatych przedsiębiorców i żyjących na koszt społeczeństwa partyjniaków. Najlepsze było butne tłumaczenie Burmistrza, że nie każdy kto ma więcej niż 3 dzieci musi być biedny... rozumiem że miał na myśli znanego w Wyszkowie przedsiębiorcę właściciela kilku firm i wielu dochodowych nieruchomości w centrum miasta.
Dodane przez Zdzich, w dniu 02.08.2013 r., godz. 12.28
(...i żyjących na koszt społeczeństwa partyjniaków.) Jak Zbig Wisniewski - PO, (dziś).
Dodane przez FRED, w dniu 02.08.2013 r., godz. 19.24
Ostatni sekretarz PZPR na Kościuszki tow. Zbigniew potrafi się ustawić zawsze/ jak do tej pory/ ,ale to też zasługa tych,którzy mu w tym pomagają i dają, lub co najgorsze wybierają, na dobrze płatne stanowiska lub funkcje.Jest specjalistą w każdej dziedzinie
Dodane przez O.N.A., w dniu 04.08.2013 r., godz. 10.28
...Zbigniew potrafi się ustawić zawsze/ jak do tej pory/... -Tacy cwaniacy nie wzbudzają mojego szacunku. Masz chłopie potencjał, wykształcenie i doświadczenie, to załóż biznes i daj ludziom pracę. Inaczej jesteś tylko grzybem (pasożytem) wyciągającym rękę po budżetowe pieniądze. To stanowisko (nepotyzm) pan Zbyś zawdzięcza w prostej linii Nowosielskiemu, któremu dzięki Bogu został jedynie rok u sterów.
Dodane przez Królowa Bona, w dniu 05.08.2013 r., godz. 11.57
Jest ścisłe grono osób, które wszystko zawdzięczają burmistrzowi. Będą robić wszystko aby Nowosielski utrzymał się przy władzy. Jest to w ich interesie.
Dodane przez andrzej, w dniu 06.08.2013 r., godz. 10.58
Nie jest to żadna obniżka , tylko dostosowanie stawki do wyników przetargów dot. odbioru śmieci. Wcześniejsze stawki to była tylko prognoza/niestety nietrafiona/. Aż dziwne , że firmy śmieciowe się do nich nie dostosowały. Ale to już nie mieszkańców problem. Przynajmniej przez półtora roku. Szkoda , że dla wyszkowskich firm pozostała najmniej opłacalna rola podwykonawcy. Może to skutkować na opłaty w przyszłości choć nie musi.
Dodane przez ken, w dniu 07.08.2013 r., godz. 10.01
Niech POskutkuje zmianami w wyszkowskich władzach.
Dodane przez :(, w dniu 07.08.2013 r., godz. 10.49
Dużo osób mówi o zmianie władzy, ale jak przychodzą wybory to siedzą cicho, albo nie głosują bo uważają, że i tak ich głos nic nie zmieni. Zgadzam się z Królową Boną. Z danych z PKW 2010 roku w Wyszkowie było uprawnionych do głosowania 30397 a frekwencja wyniosła 48,65%( zagłosowało14788) a 15608 siedziało w domu i miało to wszystko w głębokim poważaniu.
Dodane przez O.N.A., w dniu 07.08.2013 r., godz. 13.16
Głosowałam na Nowosielskiego a potem na Mroza wierząc, że jest to również w moim interesie. Okazało się, że Nowosielski to nepota (obsada WOK, śmieciowe etaty, itp.), a Mróz zbyt pazerny i mało skuteczny.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl