Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Wójt o systemie śmieciowym: powinniśmy przejść suchą stopą

(Zam: 10.07.2013 r., godz. 10.30)

Do 15 lipca firma MPK z Ostrołęki ma dostarczyć mieszkańcom kosze na śmieci. Najbliższy termin odbioru odpadów niesegregowanych to 22 lipca.

Mimo że gmina rozstrzygnęła przetarg na odbiór śmieci za trzecim razem i drożej niż planowała, wójt podkreśla, że fakt ten nie wpłynie na wysokość opłat pobieranych przez mieszkańców. Zadeklarował, że samorząd dołoży do zadania z własnego budżetu.
- Okazało się, że ceny za śmieci od gospodarstwa nie są wystarczające, żeby rozstrzygnąć przetarg. Postanowiliśmy wyposażyć mieszkańców w kosze, co też wpłynęło na cenę – mówił wójt na sesji 5 lipca. – Jednak w naszej gminie przez te wszystkie zmiany powinniśmy przejść suchą stopą, dlatego, że MPK to firma, która na naszym terenie działała, zna mieszkańców, ich przyzwyczajenia, rodzaj śmieci itd.
- Między cenami w przetargu pierwszym i trzecim jest różnica, która daje nam oszczędności około 100 tys. zł za 18 miesięcy, na które podpisaliśmy umowę z MPK – dodała inspektor do spraw zamówień publicznych Justyna Nowotka. –Czwarty przetarg nie wchodziłby w rachubę. Rozmawiałam z pracownicą odpowiedzialną w MPK za przetargi. Czytali uchwały, które zostały podjęte na sesji. Pierwsza ich cena była tak wysoka, bo przeczytali naszą pierwszą uchwałę, a o drugiej, w której obniżyliśmy stawkę, nie wiedzieli. Dopiero po przeczytaniu kolejnej, zeszli z ceny.

Letnicy muszą podpisywać
Około czterdziestu gospodarstw (ok. 2 proc. wszystkich na terenie gminy) nie złożyło do tej pory w Urzędzie Gminy deklaracji dotyczących śmieci. Są one potrzebne, by gmina mogła naliczyć opłaty. Samorząd musi też sobie poradzić z letnikami, osobami niemieszkającymi na stałe w gminie – ich bowiem nie objął nowy system. Mają obowiązek, jak do tej pory, podpisywania umów cywilno-prawnych z firmami zajmującymi się odbiorem odpadów.
- Musimy sprawdzać, czy taka umowa jest podpisana. Mamy to egzekwować – informował Paweł Kołodziejski. – Żeby jednak osoby na stałe niezamieszkałe nie mówiły, że firmie nie opłaca się przyjeżdżać, to w Lubielu i Rogóźnie MPK ma punkty zbiorcze, do których można przywieźć śmieci przedstawiając umowę na odbiór.

Jak segregować
Mieszańcy mają otrzymać worki segregacji najpóźniej do dnia pierwszego odbioru śmieci. Obowiązują ich dwa rodzaje:
- zielony – na odpady szklane (puste opakowania, butelki po napojach, winie, piwie, alkoholu, słoiki, naczynia szklane; nie można wyrzucać – żarówek, świetlówek, luster, kryształów, soczewek od okularów, lamp, doniczek, talerzy, ceramiki itp.)
- żółty – na odpady z papieru, tworzyw sztucznych, metali, aluminium (można wyrzucać książki, gazety, czasopism, prospekty, torby papierowe, opakowania PET, folie i opakowania foliowe, drobny złom żelazny i aluminium, puszki po konserwach; nie wolno wyrzucać tłustego papieru, jednorazowych chusteczek i ręczników, papieru faksowego, kalek, opakowań po lekarstwach i środkach ochrony roślin, baterii, itp.).
Zapewniony przez gminę kosz służy do pozostawiania w nich odpadów zmieszanych, z wyjątkiem elektrośmieci, odpadów wielkogabarytowych, przeterminowanych leków (te przyjmują apteki).

Harmonogram odbioru
MPK po raz pierwszy od chwili wejścia w życie umów z gminą przyjedzie do mieszkańców po śmieci zmieszane 22 lipca, a segregowane – 26 lipca. Pozostałe terminy odbiorów śmieci segregowanych i zmieszanych to odpowiednio
- 23 i 26 sierpnia
- 25, 9, 28 października
- 22 i 25 listopada
- 27 i 23 grudnia.
Dodatkowo 25 października będzie dniem odbioru odpadów biodegradowalnych (w tym odpadów zielonych). MPK w wyznaczonych dniach będzie przyjeżdżać po śmieci od godz. 7.00.
J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta