Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 12 grudnia 2023 r., imieniny Adelajdy, AleksandraZawalczą o fotel wójta

(Zam: 10.07.2013 r., godz. 10.30)

Pięć komitetów wyborczych zgłosiło swój udział w nadchodzących przedterminowych wyborach w Zabrodziu, które planowo mają się odbyć w niedzielę 11 sierpnia. Pod koniec lipca poznamy oficjalne nazwiska kandydatów ubiegających się o stanowisko wójta.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym ustalonym rozporządzeniem premiera Donalda Tuska komitety miały czas do 1 lipca, by w Państwowej Komisji Wyborczej zgłosić swój akces do wyborów. Z tego prawa skorzystało pięć: KWW Adwokat Naszej Gminy z pełnomocnikiem wyborczym Wandą Grażyną Bartosiewicz, KWW Nasza Przyszłość Zabrodzie reprezentowane przez przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Garbarczyka, Komitet Wyborczy SLD Radosława Oleksiaka, KWW „Nasze Zabrodzie”, którego pełnomocnikiem jest Kamil Giza i KWW „Bezpieczna Przyszłość” radnego powiatowego i szefa terenowej struktury PiS w Zabrodziu Jana Fornala.
Tym samym lokalne partie polityczne nie przychyliły się do prośby radnych gminy Zabrodzie z połowy czerwca o niewystawianie kandydatów w wyborach. Wówczas pod apelem podpisali się wszyscy radni gminni oraz radny powiatowy Jan Getka, w sumie 15 osób. Pomysłodawcą inicjatywy był przewodniczący rady Andrzej Garbarczyk, który mówił wtedy, że wybory w Zabrodziu nie są potrzebne, a stanowisko wójta do 2014 r. może sprawować Agnieszka Sosnowska, którą Adam Ołdak na kilka miesięcy przed śmiercią wyznaczył na swojego zastępcę (ustawa o wyborze wójta dawała Radzie Gminy możliwość wyboru gospodarza w przypadku, gdy nie zgłoszą się żadni kandydaci). Zdaniem osób, które złożyły podpisy pod apelem A. Sosnowska zapewniłaby naturalne dokończenie kadencji i zrealizowała plany, które względem gminy miał A. Ołdak. Szefowie lokalnych partii w większości byli jednak innego zdania, uważając że pomysł jest pogwałceniem zasad demokracji i odebraniem mieszkańcom prawa głosu.
Oficjalną informację o kandydatach walczących o fotel wójta poznamy więc do 29 lipca (do 17 lipca Państwowa Komisja Wyborcza czeka na zgłoszenia), choć już dziś wiadomo, że w wyborach na pewno wystartuje zastępca wójta i sekretarz gminy Agnieszka Sosnowska (KWW Nasza Przyszłość Zabrodzie) i Ewa Bartosiewicz-Piskorska (KWW Adwokat Naszej Gminy) – prawnik i była dyrektor biura ministra za czasów, kiedy szefem resortu rolnictwa był Andrzej Lepper. Najprawdopodobniej z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej wystartuje Piotr Gajcy – sołtys Przykór, a z KWW „Bezpieczna Przyszłość” Edward Kozioł – członek Prawa i Sprawiedliwości. Na razie o swoim kandydacie nie chce mówić KWW „Nasze Zabrodzie”.
4 lipca Komisarz Wyborczy w Ostrołęce powołał Gminną Komisję Wyborczą koordynującą prawidłowy przebieg najbliższych wyborów w składzie: Jadwiga Marianna Augustyniak (zam. Zabrodzie), Emilia Zofia Katner (zam. Mostówka), Iwona Kur (zam. Przykory), Janusz Marian Pakuła (zam. Słopsk), Agata Sosna (zam. Zabrodzie), Elżbieta Tyczyńska (zam. Przykory) i Sylwia Woźniak (zam. Wysychy). Do 22 lipca można zgłaszać kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. Kampania zakończy się 9 sierpnia o godz. 24.00. Lokale wyborcze zostaną otwarte 11 sierpnia o godz. 8.00, a głosować będzie można do 22.00.
A.B.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta