Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 maja 2024 r., imieniny Bazylego, Krystyny



Świat nauką stoi

(Zam: 03.07.2013 r., godz. 10.30)

Mija kolejny rok działalności Wyszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W minioną środę odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2012/2013. Dyplomy odebrało75 słuchaczy. Oprócz zakończenia, miał miejsce wykład działaczy Fundacji Ave, realizującej projekty kulturalne, edukacyjne, łączące pokolenia, Bartłomieja Włodkowskiego oraz Aleksandry Boreckiej.

W wykładzie w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, oprócz słuchaczy, uczestniczyli również: zastępca burmistrza Adam Warpas, dyrektor Oddziału Huty Szkła w Wyszkowie Jerzy Żołyniak, ks. Szymon Biedrzycki z parafii św. Idziego w Wyszkowie.
Zanim rozpoczął się wykład, wręczono dyplomy dobroczyńcom UTW, wspomagających instytucję finansowo. Głównym sponsorem w bieżącym roku było Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jak również lokalnie działające instytucje. Dzięki pomocy udało się zrealizować wiele ciekawych przedsięwzięć. Instytucjami, które dodatkowo wspierały WUTW, był WOK „Hutnik”, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie, parafia św. Idziego w Wyszkowie, PSS „Społem” w Wyszkowie oraz Nadleśnictwo Wyszków, Starostwo Powiatowe w Pułtusku i Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.
– Pamiętajcie, aby tej nauki nie pozostawiać tylko dla siebie, ale dzielić się nią z mieszkańcami Wyszkowa – zwrócił się do zebranych Adam Warpas.

Praca dająca więcej niż wypoczynek
- Moim trzecim dzieckiem jest fundacja, ponieważ działania podejmowane w instytucji są bardzo dla nas ważne – poinformował na wstępie prelekcji Bartłomiej Włodkowski. – Chcemy zachęcić państwa do odkrywania w sobie potencjału, pasji – dodał.
Fundacja skupia w swych szeregach ponad 100 wolontariuszy. Powstała w roku 2005 w Warszawie, w efekcie działania 30 projektów. Korzysta z nich ok. 13 000 osób. Wszystko zaczęło się od udziału w chórze parafialnym, który prowadził B. Włodkowski. Działanie, spełnianie autentycznych potrzeb społecznych i wyróżnienia, czyli wypełnienia jakiejś niszy, którą instytucja zlokalizowała, są podstawą sukcesu.
– Pasja nam przyświeca i determinuje nasze działania – kontynuował B. Włodkowski.
Głównym projektem organizacji są kajaki, które są efektem wykorzystania potencjału.
– Elementem obozu na Kaszubach, w którym uczestniczyliśmy były kajaki, a my chcieliśmy również pływać na Mazowszu – wspomniał prelegent.
W ten sposób osiągali ważne cele: edukacyjne, społeczne, integracyjne. Popularnym programem jest „Z dziadkiem w kajaku”, która okazała się dobrą formą integracji międzypokoleniowej.
– Łączymy satysfakcję seniorów i profesjonalizm wolontariuszy – powiedział. – Zawiązały się przyjaźnie młodzieży z seniorami. W fundacji spotykają się mądrość życiowa seniorów z entuzjazmem wolontariuszy – zwrócił uwagę. – Kajaki są czymś awangardowym, co przełamuje wszelkie stereotypy.
Aleksandra Borecka przedstawiła działanie fundacji z perspektywy wolontariuszki. Opowiedziała o konkretnych projektach. Fundacja uczestniczyła m.in. w konkursie recytatorskim i literackim twórczości ks. Jana Twardowskiego, w którym biorą udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
Odbyła się również prezentacja filmu z wypraw kajakowych z udziałem aktorki Teresy Lipowskiej, która jest związana z fundacją.
Po prelekcji wręczono certyfikaty słuchaczom UTW. Zanim to nastąpiło, Artur Laskowski przypomniał o działaniach podjętych na przestrzeni ubiegłego roku akademickiego. Zrealizowano ponad 80 godzin wykładów, około trzech w ciągu miesiąca. Wśród prelegentów UTW gościł m.in. prof. Tomasza Boreckiego, wieloletniego rektora SGGW, dr Andrzeja Komorowskiego, psychologa, seksuologa, radiowca, Zuzannę Dąbrowską, dziennikarza Polskiego Radia, Jacka Pawłowskiego, dziennikarza prasowego, telewizyjnego, radiowego, Darię Galant, pisarkę, filmowca, Waldemara Smaszcza, badacza teorii literatury. UTW sześciokrotnie gościł w Pułtusku, gdzie wysłuchano wykładów o Marku Grechucie, o Piotrze Skardze i innych. Odbywały się lektoraty języka angielskiego, z których korzystało ok. 30 uczestników, zajęcia taneczne, które prowadziła Hanna Gajowniczek, słuchacze uczestniczyli w Dyskusyjnym Klubie Filmowym, prowadzonym przez Piotra Płochockiego, zajęciach na pływalni. W UTW jest obecna aktywność fizyczna dzięki wsparciu Jurka Sitka. Słuchacze uczestniczyli w licznych wycieczkach, m.in. do Kazimierza Dolnego, Opinogóry.
Uroczystego wręczenia certyfikatów dokonali zastępca burmistrza Adam Warpas, prezes UTW Anna Balcerkiewicz oraz koordynator Artur Laskowski. Na zakończenie spotkania grupa słuchaczek wykonała pokaz taneczny. W prezentacji uczestniczyła również Hanna Gajowniczek.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta