Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 października 2020 r., imieniny Anety, Marcina

Świętowali wolność

Ikona
(Zam: 16.11.2010 r., godz. 12.50)

To już 92. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada świętowali nie tylko włodarze miasta, ale również mieszkańcy Wyszkowa. Była wieczornica i apel pamięci na cmentarzu parafialnym. Tradycyjnie była też msza święta oraz występy artystów i orkiestry. Wręczono również medale 30-lecia NSZZ Solidarność.

Tegoroczne obchody święta niepodległości rozpoczęły się już 10 listopada. O godz. 17.00 poczty sztandarowe szkół i organizacji, reprezentanci wojska, harcerze, mieszkańcy Wyszkowa oraz władze gminne i powiatowe zgromadzili się na tzw. wieczornicy na cmentarzu parafialnym, gdzie modlitwą uczcili pamięć wszystkich poległych w imię wolności. Poszczególne delegacje złożyły również kwiaty i wieńce pod pomnikiem poległych w walce z bolszewikami w sierpniu 1920 r. pod Wyszkowem.

Uroczystość poprowadziła komendantka Hufca „Rój Promienistych” im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” w Wyszkowie hm. Katarzyna Szostek-Malinowska. Młodzież Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie przygotowała pod kierunkiem Hanny Czyżo i Marty Kwaśny program muzyczno-poetycki o charakterze patriotycznym. Z kolei ks. dziekan Waldemar Krzywiński wspólnie z dh Piotrem Płochockim poprowadzili apel pamięci. Za oprawę muzyczną uroczystości odpowiadała Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie.

Następnego dnia na placu Jana Pawła II ponownie zgromadziły się wszystkie poczty sztandarowe, wyszkowianie i włodarze miasta, aby udać się do kościoła św. Idziego na uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny celebrowaną przez ks. Waldemara Krzywińskiego.

- Dziś świętujemy najważniejsze i najpiękniejsze święto najjaśniejszej Rzeczpospolitej – mówił ks. dziekan.

Tam odbył się też montaż słowno-muzyczny pt. „I łzą serdeczna zabłyśnie wam oko, gdy wam powiadać będą dzieje nasze…” w wykonaniu artystów scen warszawskich.

Świętując odzyskanie niepodległości nie zabrakło również okazji do podziękowania nie tylko tym, którzy dosłownie walczyli o wolność pod zaborami czy w czasie wojen, ale również wszystkim tym, którzy aktywnie domagali się suwerennej Polski w okresie PRL-u, dbali i dbają o jej dobre imię oraz w różny sposób pracowali i pracują na rzecz ojczyzny. Dlatego medalami 30-lacia NSZZ „Solidarność” w wyszkowskiej auli Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica w Płocku uhonorowano 15 osób: Pawła Baranowskiego, Bogdana Czarneckiego, Zbigniewa Drobota, Danutę Gańko, Bogumiłę Kadłubowską, Klaudynę Matejko, Władysława Mędrzyckiego, Adama Mickiewicza, Władysława Mroczkowskiego, Grzegorza Nowosielskiego, Andrzeja Romana, Annę Rusak, Zbigniewa Szczerbę, Helenę Świderską oraz Krzysztofa Wawrzyńczaka. Z kolei dyplomy 30-lecia „Solidarności” przyznano 30 osobom.

Uroczystość uświetnił koncert Orkiestry Dętej Nadbużańskiej oraz program artystyczny młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie i Zespołu Szkół w Zabrodziu przygotowany pod kierunkiem Klaudyny Matejko i Andrzeja Romana.

agrafka

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl