Menu górne

Dziś jest 13 sierpnia 2022 r., imieniny Diany, Heleny



Pierwszy dzień śmieciowej rewolucji

Ikona
(Zam: 03.07.2013 r., godz. 10.30)

Urząd Miejski w sobotę na swoich stronach internetowych udostępnił harmonogram odbioru śmieci dla zabudowań jednorodzinnych w Wyszkowie. Pozostałą jego część (zabudowania wielorodzinne, wsie) – w poniedziałek 1 lipca, czyli w pierwszym dniu obowiązywania nowych zasad gospodarki odpadami. Burmistrz deklaruje jednak, że informacje trafią bezpośrednio do mieszkańców.

Burmistrz w czwartek 27 czerwca podpisał umowę z firmą MPK, która wygrała przetarg na gospodarowanie śmieciami w całej gminie. Spółka, wbrew temu, co uzgodniła z samorządem, nie przekazała jednak tego dnia harmonogramu odbioru śmieci. Grzegorz Nowosielski zapowiadał w piątek, że dokument będzie dostępny dopiero 1 lipca.
- Opóźnienie tłumaczyli ogromem pracy w połowie województwa, gdzie wygrali przetargi – mówi burmistrz Grzegorz Nowosielski.
W sobotę 29 czerwca na stronie internetowej Urzędu Miejskiego (www.wyszkow.pl) pojawił się harmonogram dla zabudowy jednorodzinnej (gmina informowała o tym za pośrednictwem swojego systemu powiadamiania sms). Jednak dopiero w dniu wejścia w życie nowego systemu, mieszkańcy mieli szansę za pośrednictwem strony poznać pełną wersję harmonogramu (dla mieszkańców wszystkich nieruchomości).
- Chcielibyśmy jako samorząd włączyć się w poinformowanie społeczeństwa – w mieście i na wsiach roznieść harmonogram i worki oraz informację, jak segregować odpady. Zdajemy sobie sprawę, że firma ma ogrom klientów w powiecie wyszkowskim i poza nim, dlatego zrobimy to w trosce o naszych mieszkańców – mówił w piątek Grzegorz Nowosielski.
W blokach w zdecydowanej większości MPK odkupiła pojemniki na śmieci od dotychczasowego operatora.
- 90 proc. mieszkańców budynków wielorodzinnych nie zauważyło nawet, że cokolwiek zmieniło się w systemie, ponieważ zostały te same pojemniki, dziś rano już były opróżniane. Do końca dnia mają być rozwiezione pojemniki w małych spółdzielniach i wspólnotach – kilkanaście sztuk na terenie miasta – mówił w poniedziałek Grzegorz Nowosielski. – Dobrym rozwiązaniem jest, że w całym mieście w zabudowie jednorodzinnej odbiór śmieci będzie tego samego dnia, łatwo więc zapamiętać.
Jak mówił 1 lipca burmistrz, mieszkańcy dopytywali o nowy system.
- Mamy sporo telefonów z pytaniami, np. kiedy będzie można wystawić śmieci. Sporo osób przyszło też z deklaracjami opłat za śmieci – powiedział. – Trudno wyciągać wnioski dotyczące systemu w pierwszych kilku godzinach obowiązywania nowych zasad, tak naprawdę to po miesiącu podsumujemy współpracę, zobaczymy jak ona wygląda,
Jak zastrzegł Urząd Miejski „ze względów logistycznych odbiór odpadów w pierwszym tygodniu w zabudowie jednorodzinnej w Wyszkowie może być w innym dniu tygodnia niż w pozostałych”. Według informacji przekazanych przez samorząd „w poniedziałek i wtorek do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych przekazywane będą instrukcje prawidłowej segregacji odpadów”.

Kiedy odbiorą śmieci?
 W zabudowie jednorodzinnej w mieście odpady segregowane odbierane będą raz w miesiącu we wtorki (pierwszy odbiór 23 lipca), zmieszane raz w tygodniu w środy (pierwszy raz 3 lipca), wielkogabarytowe – 24 sierpnia (sobota, sektor 1 i 2).
 W zabudowie wielorodzinnej odpady zmieszane poniedziałki, środy, piątki, segregowane – wtorki i czwartki, odpady wielkogabarytowe – każda pierwsza sobota miesiąca. Zmiany terminu odbiorów przewidziano w przypadku świąt wolnych od pracy.
 Deskurów, Drogoszewo, Fidest, Lucynów Duży, Lucynów, Ślubów, Tumanek – odpady zmieszane – co dwa tygodnie we wtorki (pierwszy odbiór 9 lipca), segregowane – wtorki raz w miesiącu (pierwszy raz 16 lipca), odpady wielkogabarytowe – 24 sierpnia (sobota).
 Gulczewo, Rybno, Rybienko Stare, Tulewo, Tulewo Górne odpady zmieszane w środy co dwa tygodnie (pierwszy raz 10 lipca), segregowane w środy raz w miesiącu (pierwszy raz 17 lipca), odpady wielkogabarytowe – 17 sierpnia.
 Kamieńczyk, Skuszew, Świniotop, Puste Łąki – zmieszane – co dwa tygodnie w piątki (pierwszy raz 12 lipca), segregowane – w piątki raz w miesiącu (pierwszy raz 19 lipca), wielkogabarytowe – 31 sierpnia.
 Nowe Kręgi, Leszczydół Podwielątki, Łosinno, Rybienko Nowe, Olszanka, Sino – zmieszane co dwa tygodnie w poniedziałki (pierwszy odbiór 8 lipca), segregowane raz w miesiącu w poniedziałki (pierwszy odbiór 15 lipca), wielkogabarytowe – 24 sierpnia.
 Leszczydół Działki, Leszczydół Nowiny, Leszczydół Pustki, Leszczydół Stary, Natalin – odpady zmieszane w czwartki co dwa tygodnie (pierwszy odbiór 11 lipca), segregowane – w czwartki raz w miesiącu (pierwszy odbiór 18 lipca), wielkogabarytowe – 17 sierpnia.
Przetarg na organizację Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych wygrała firma WAB-Pol z Wyszkowa (jedyna oferta). W poniedziałek 1 lipca burmistrz podpisał z nią umowę. Punkt mieści się w jej siedzibie przy ul. Leśnej. Od wtorku do soboty w godz. 10.00-18.00 będzie bezpłatnie przyjmował od mieszkańców zebrane selektywnie odpady takie jak papier, tworzywa sztuczne, szkło, odpady remontowe, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady zielone.
Pełny wykaz harmonogramów dla poszczególnych części miasta, a także informację o podziale na sektory i zasadach segregacji publikujemy na stronie www.wyszkowiak.pl w zakładce poświęconej dyskusji na temat nowego systemu śmieciowego.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Zdzich, w dniu 05.07.2013 r., godz. 10.33
My tu rewolucję mamy, a "Słońce Egiptu" wyparował!
Dodane przez Stella, w dniu 07.07.2013 r., godz. 17.07
"Słońce Egiptu" bardzo dobry pseudonim. W sam raz na kampanię wyborczą.
Dodane przez Kong, w dniu 07.07.2013 r., godz. 20.58
Inny to - rozpuszczona marynara :)
Dodane przez gar bicz, w dniu 09.07.2013 r., godz. 13.23
my segregujemy śmieci a w UM też by się przydała segregacja ;)

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl