Menu górne

Dziś jest 14 sierpnia 2022 r., imieniny Alfreda, EuzebiuszaOpozycja krytykuje, ale nie głosuje przeciw

Ikona
(Zam: 03.07.2013 r., godz. 10.30)

Przy pięciu głosach wstrzymujących Zarząd Powiatu dostał absolutorium za ubiegły rok. W dyskusji opozycja wróciła m.in. do natrysków na drogi, nieprzeniesionego domu dziecka.

Ten okres podsumował na sesji 26 czerwca starosta Bogdan Pągowski, który wymienił przeprowadzone inwestycje (realizowane lub dofinansowane przez powiat) – m.in. budowę lądowiska przy szpitalu, przebudowę ul. I Armii Wojska Polskiego, drogi Ostrowy-granica gminy Somianka, w Trzciance, przejazdu kolejowego IAWP, zabezpieczenie dróg metodą powierzchniowego utrwalenia tzw. natryski.
Jak zaznaczył Bogdan Pągowski, powiat w ubiegłym roku pozyskał do budżetu dodatkowo 5,6 mln zł.

O pudrowaniu nawierzchni
- W żargonie wojskowym, jakby to powiedział pan wicestarosta Bocian, na sto możliwych, dziewięćdziesiąt kilka jest strzałów w tarczę – mówił Waldemar Sobczak, który krytycznie odniósł się do działalności zarządu. Podkreślił, że deficyt budżetowy wyniósł 2 213 000 zł, natomiast łącznie powiat na inwestycje przeznaczył 7 125 000 zł, czyli 9,49 proc. wydatków.
- Inwestycji drogowych było pięć, to naprawdę niewiele. Na około 300 km dróg powiatowych wykonano przebudowy bądź budowy o łącznej długości trochę więcej niż 1,5 km – zauważył.
Zwrócił też uwagę na powierzchniowe utrwalenie nawierzchni około 15 km dróg, które kosztowało 945 834 zł.
- Dziś śmiem twierdzić, że około 1 mln zł na tak zwane pudrowanie nawierzchni dróg powiatowych zostało wyrzucone w błoto, ponieważ w wysokich temperaturach ta metoda się nie sprawdziła, emulsja spłynęła na pobocze – powiedział W. Sobczak. – Na etapie realizacji tych remontów wszyscy z tej strony byliśmy przeciwni – podkreślił wskazując na stronę, gdzie siedzą radni opozycyjni.
Jego zdaniem, zarząd nie uwzględnił wielu ich pomysłów.
- Podczas uchwalania budżetu radni z tej strony wnosili wiele wniosków. Wskazując na oszczędności, proponowaliśmy likwidację POKiS-u i zbędną funkcję etatowego członka zarządu, bo wydział edukacji z naczelnikiem radzi sobie bardzo dobrze – oznajmił. – Nie znalazło to żadnego odzwierciedlenia w decyzjach. Radni z tej strony wnioskowali o budowę drogi Drogoszewo-Deskurów, też nie było dobrej woli na tę inwestycję. Radni wskazywali potrzebę przeniesienia domu dziecka w Dębinkach. Wiemy, że było co najmniej pięć lokalizacji, a dzieci nadal są tam, gdzie były. Żaden z tych wniosków nie znalazł uznania w koalicji.
W. Sobczak uznał, że nie ma przesłanek, żeby zagłosować za absolutorium.
- Popieram radnego Sobczaka – pewne wnioski składaliśmy i nie były uwzględniane – nie będę głosowała za – dodała Teresa Jastrzębska.
Urszula Mikołajczyk również wtórowała W. Sobczakowi w krytyce, skupiła się jednak na sprawach społecznych. Zarządowi dziękowała jedynie za konsekwencję w zdobyciu pieniędzy na rozbudowę Specjalnego Ośrodka-Szkolno Wychowawczego.
- W innych sprawach radnym z tej strony bardzo trudno się współpracowało przy podejmowaniu decyzji – powiedziała.
Też zwróciła uwagę na dom dziecka w Dębinkach.
- Wielokrotnie słyszeliśmy o wizji lokalizacji placówki. Zakończyło się na niej i nic nam nie wiadomo, czy zaczyna się ona konkretyzować – powiedziała.

Anormalnie w czerwcu
Wicestarosta Zdzisław Bocian bronił metody powierzchniowego utrwalenia dróg podając przykłady innych powiatów, które ją stosują. Nie zgodził się z określeniem, że one „popłynęły”.
- Dotyczy to drugiego etapu obejmującego łącznie tylko trzy kilometry dróg, bo zostały wykonane w nieodpowiednim czasie. Ponadto, temperatura nie co roku w czerwcu wynosi 34-37 stopni, to jest anormalna sytuacja. Te drogi nie popłynęły, tylko wtopiły się z powierzchniowego utrwalenia – powiedział. – Nie uważam też, że to pudrowanie. W Polsce, dziesiątki, setki kilometrów wykonywane są tą metodą, bo samorządy zaangażowały wcześniej swoje środki na inwestycyjne zadania, i tej chwili są pod kreską. Nam brakuje 0,36 proc. przekroczenia limitu, kiedy nie dostaniemy żadnego kredytu. Ja bym chętnie ogłosił postępowanie przetargowe na kilkanaście kilometrów nakładki, tylko że tych pieniędzy nie ma. Żebyśmy nie zrobili tych 12 km powierzchniowego utrwalenia to teraz pan (W. Sobczak – przyp. red.) powiedziałby, że są wyrwy, nie można przejechać. Ja państwa nie namawiam, żebyście głosowali za, ale oceńcie budżet faktycznie, według tego jak został wykonany, a nie emocjonalnie – dodał.
Podkreślił, że wykonawca na natryski udzielił 36-miesięcznej gwarancji. Poinformował też, że powiat zlecił ocenę budowy drogi Drogoszewo-Deskurów.
- Okazuje się, żeby wykonać te 400 m prawdopodobnie trzeba zaangażować 6000 0000 zł – podkreślił.
- Co do metody sprysku myślę, że z uporem maniaka nie ma co jej bronić, tylko trzeba szukać metody lepszej, skuteczniejszej i tańszej – mówił W. Sobczak.

„Jak chcecie to głosujcie”
Radny Tadeusz Chmiel zwrócił uwagę zarządowi na potrzebę skuteczniejszego egzekwowania konserwacji rowów oraz ściągalności składek na spółki wodne.
- Nie dopatruję się w wykonaniu budżetu działań negatywnych zarządu, które miały wpływ na budżet – uznał Jan Getka, również z opozycji. – Aczkolwiek przykro mi było, jak usłyszałem od członka zarządu „jak chcecie to głosujcie, nie chcecie nie głosujcie”. Zarządzie, jeśli dla was liczba 11 (liczba radnych stanowiących koalicyjną większość – przyp. red.) będzie priorytetem, to niestety my będziemy dyskutować.
Prosił też o rozmowy z wójtami w przypadku inwestycji w gminach.
W głosowaniu za absolutorium było 14 radnych, 5 się wstrzymało, nikt nie był przeciwny.
- Myślę, że praca podjęta w roku 2012 przełoży się na dalsze działania i osiąganie wyników, jakie założyliśmy sobie na tę kadencję. Działania te służą przecież wszystkim mieszkańcom powiatu wyszkowskiego – gratulowała staroście Justyna Garbarczyk.
- Krytyczne uwagi weźmiemy sobie do serca, myślę, że ten rok nie będzie gorszy od 2012. Postaramy się budżet zrealizować zgodnie z tym, co uchwaliliśmy – powiedział starosta.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Golem, w dniu 03.07.2013 r., godz. 21.40
Brawo panie Sobczak, szkoda ,że pańscy koledzy w gminie nie potrafią być tak krytyczni. "Afera śmieciowa" jest też waszym udziałem.
Dodane przez Ankh, w dniu 03.07.2013 r., godz. 22.10
W gminie wstrzymał się od głosu jeden, w powiecie pięciu. Gmina jest daleko w tyle.
Ta pogoda
Dodane przez LEM, w dniu 04.07.2013 r., godz. 07.21
Wicestaroście to chyba nie przeszkadzają tylko jego "zamglone oczka". Pamiętam jak w zimę się tłumaczył, że też są nietypowe warunki pogodowe, jak na tą porę roku. Pokrętna logika :)
Dodane przez HAARP ?, w dniu 04.07.2013 r., godz. 09.11
W zimę jest za zimno i trwa za długo, więc nie dajemy rady z odśnieżaniem i pękają nawierzchnie ulic. Lata natomiast są za gorące, więc asfalty się rozpuszczają, a na wiosnę jest powódź i podtapia Rybienko Leśne. Coś się chyba w tym kraju miesza... jak żyć? jak tu żyć ??
Dodane przez Zdzich, w dniu 04.07.2013 r., godz. 11.53
Szkoda, ze Warpas z resztą PiSowych radnych w gminie na sesjach siedzą POsłusznie w POPiSowej koalicji.
Dodane przez Bożena, w dniu 04.07.2013 r., godz. 21.10
Wprost przeciwnie, niczego nie szkoda. Wiemy dzięki temu o co w tym wszystkim chodzi...
Dodane przez rr, w dniu 05.07.2013 r., godz. 09.38
Jedziemy na Kongres PiS , gdzie prezes Jarosław Kaczyński słusznie powiedział, że PO z Donaldem Tuskiem na czele to samo zło dla Polski i należy ich od władzy odsunąć. Przyjeżdżamy do Wyszkowa i nadal jesteśmy w koalicji z PO Mroza i Nowosielskiego. Krytykujemy władze powiatu za fuszerkę a następnie wstrzymujemy się od głosu przy głosowaniu nad absolutorium. I to nie wszyscy bo trójka popiera. Obecny burmistrz liczy na poparcie PSL w wyborach samorządowych na burmistrza i dlatego ekipa nie głosuje przeciw. Czy trzy kadencje Nowosielskiego są dobre dla Wyszkowa? Nie bo Wyszków rozwija się dzięki mieszkańcom, którzy ciężko pracują w Warszawie i u nas wydają swoje pieniądze. Przez te trzy kadencje poznaliśmy się na burmistrzu i jego ekipie.
Dodane przez Zen, w dniu 05.07.2013 r., godz. 09.57
"Opozycja krytykuje, ale nie głosuje przeciw". W gminie niema opozycji, są klakierzy.
SOB
Dodane przez zZEMbb, w dniu 05.07.2013 r., godz. 15.43
bede głosował na radengo sobczaka
jaka afera śmieciowa???
Dodane przez śmieciu, w dniu 05.07.2013 r., godz. 15.50
Jeżeli umiesz liczyć, to powienieneś wiedzieć, ze teraz jest taniej.
Dodane przez Golem, w dniu 07.07.2013 r., godz. 15.12
Dla mnie śmieciowy matematyku, jest drożej niż wcześniej POmimo, że Nowosielski rakiem wycofując się z niePOpularnej decyzji deklaruje obniżenie opłat.
Dodane przez Bożena, w dniu 08.07.2013 r., godz. 23.17
Widzę, że szanownych komentatorów te upały rozleniwiają. We wtorek ma być jeszcze cieplej.
Dodane przez Golem, w dniu 09.07.2013 r., godz. 14.24
Kiedy rano wyszedłem na dwór, nic nie zapowiadało, że będzie tak gorąco...
Dodane przez ..., w dniu 09.07.2013 r., godz. 22.16
Że będzie głosował na Sobczaka mógł napisać tylko sam Wardemal. Nikt normalnie myślący na niego nie zagłosuje, mały konduktorek nadaje się do stukania młotkiem w kółka wagonów, ale nie do polityki. Sam kiedyś powiedział, że z całej tej polityki to podoba mu się te 7 tysięcy na rękę...

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl