Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 12 czerwca 2021 r., imieniny Jana, Onufrego

Aby móc być dzielnym w swym wysiłku

Ikona
(Zam: 12.06.2013 r., godz. 10.30)

Olimpiada Osób Niepełnosprawnych jest szlachetną ideą, która łączy ludzi, poprzez integrację, pobudzenie do działania oraz motywację do współzawodnictwa. Po raz pierwszy, w Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku odbyła się Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych, w której udział wzięli niepełnosprawni z całego województwa. Patronat honorowy objął starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski oraz wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul.

Organizatorami imprezy byli: Powiatowy Ośrodek Kultury i Sportu w Wyszkowie, Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku, Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Dla jednego uśmiechu” w Brańszczyku.
Ceremonia otwarcia I Powiatowej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych odbyła się na placu przed Zespołem Szkół Specjalnych. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w pochodzie na teren Domu Pomocy Społecznej, gdzie odbyły się rozgrywki. O oprawę muzyczną zadbał zespół muzyczny Warsztatów Terapii Zajęciowej, który m.in. wykonał oficjalny hymn Powiatowej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych. W imieniu organizatorów głos zabrała dyrektor POKiS, Maria Gajewska.
– Dziękuję, że wspólnymi siłami możemy zorganizować olimpiadę – powiedziała. – Po raz pierwszy olimpiada odbywa się w takim niecodziennym miejscu – dodała.
Maria Gajewska powitała gości, m.in. starostę powiatu wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego, wicestarostę Teresę Trzaskę, wójta gminy Brańszczyk Mieczysława Pękula, zastępcę Andrzeja Łapińskiego, ks. kanonika Pawła Stacheckiego, powiatowych radnych Jana Fornala i Urszulę Mikołajczyk, członków kapituły honorowej, uczestników zawodów i ich opiekunów. Danuta Ziomek powitała zaprzyjaźnione Domy Pomocy Społecznej w Ostrołęce, Radzyminie i Obrytem.
– Chciałabym, aby dzisiejsza olimpiada spełniła pokładane nadzieje, i aby wszyscy dobrze się bawili – powiedziała.
14 maja 2013 r. powołano Honorową Kapitułę Olimpiady, do której zaproszenie przyjęli: proboszcz parafii Brańszczyk, ks. kanonik Paweł Stachecki, prezes PEC w Wyszkowie Ireneusz Mroczek, Zarząd PBS w Wyszkowie Janusz Świętochowski, prezes KS „Bug Wyszków” Dariusz Andrzejewski, dyrektor WOSiR Marek Wiśniewski, prezes PTM Zbigniew Wyszyński, Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Nizińska, prezes PBH Zdzisław Niziński, sklep „Winnica” w Wyszkowie, Hanna i Józef Wróblewscy, Ewa i Sławomir Łachowie, prezes firmy „EURODOCK” Wojciech Moneta, Mariola i Kazimierz Leśnikowie, firma Quad Graphics w Wyszkowie.
Uroczystego otwarcia olimpiady dokonali patroni honorowi, starosta Bogdan Pągowski oraz wójt Mieczysław Pękul. Znicz olimpijski zapalił mistrz Polski w badmintonie, Dariusz Sasin, który złożył ślubowanie w imieniu wszystkich uczestników słowami: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”. W imieniu sędziów i organizatorów ślubowanie złożył sędzia zawodów i nauczyciel ZSS w Brańszczyku, Marek Zalewski.
W olimpiadzie uczestniczyli Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wyszkowie, Stowarzyszenie „Nadzieja” w Tłuszczu, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Makowie Mazowieckim, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Przasnyszu, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ostrowi Mazowieckiej, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ostrołęce, Środowiskowy Dom Samopomocy „Soteria” w Wyszkowie. Obecni byli przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Gródku Rządowym, Szkoły Podstawowej w Brańszczyku, Przedszkola Samorządowego w Brańszczyku, Gimnazjum nr 1 w Wyszkowie, wolontariusze ZS nr 2 w Wyszkowie.

Zmagania zawodników
Uczestnicy wzięli udział w konkurencjach podzielonych na grupy sprawnościowe, według wieku startujących. Laureatami grupy I zostali: w dmuchaniu piłeczki na odległość na równym podłożu Adam Ołdak ZSS Brańszczyk i Tomasz Kozon ZSS Brańszczyk; piciu napoju przez słomkę na czas Adam Ołdak ZSS Brańszczyk i Dorota Matysiak DPS Tłuszcz; przejściu z leżenia przodem do siadu podpartego na czas – Waldemar Kowalewski DPS Brańszczyk. Laureaci grupy II: rzut do celu piłką z rzepem do tarczy – Ewelina Węgier, DPS Niegów; rzut piłką lekarską na odległość – Kazimierz Pigul DPS Brańszczyk. Laureaci grupy III: rzut piłką lekarską znad głowy na odległość w zależności od grupy wiekowej – Dariusz Lenard, DPS Niegów; bieg na 30 m z przewodnikiem – Dariusz Lenard, DPS Niegów. Laureaci grupy IV: bieg na 30 m – Piotr Wojewódzki OSW Wyszków i Robert Biernacki DPS Tłuszcz, rzut do bramki hokejowej – Piotr Wojewódzki OSW Wyszków, Przemysław Wiśniewski DPS Niegów; wyścig na czworakach na dystansie 10 m – Agnieszka Przybysz OSW Wyszków. Laureaci grupy V: rzut do celu – Beniamin Mróz ZSS Brańszczyk, Tomasz Sasin ZSS Brańszczyk; rzut piłką lekarską na odległość – Joanna Mielcarz, „Soteria” Wyszków, Daniel Ambroziak ZSS Brańszczyk; bieg przełajowy ze startu wspólnego na dystansie 1000 m – Daniel Ambroziak ZSS Brańszczyk, Natalia Sitkiewicz OSW Pułtusk, Piotr Krajewski ZSS Brańszczyk.
Wszyscy uczestnicy otrzymali medale, dyplomy oraz nagrody.
M.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl