Menu górne

Dziś jest 13 sierpnia 2022 r., imieniny Diany, HelenyWystawa seniorów po raz piąty

Ikona
(Zam: 05.06.2013 r., godz. 10.30)

W dniach 26–27 maja Stowarzyszenie na rzecz Gminy Zabrodzie Bractwo Zabrodzkie zorganizowało wystawę „Seniorzy nie próżnują”. Pokaz odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu.

Bractwo Zabrodzkie wystawę zorganizowało już po raz piąty, ale dopiero po raz drugi z udziałem uczestników spoza gminy Zabrodzie. Tegoroczna impreza w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się po raz ostatni.
- Od przyszłego roku planujemy stałą ekspozycję w Muzeum Młynarstwa i Piekarnictwa, które ma powstać w remontowanym zabytkowym młynie w Niegowie – informuje prezes Bractwa Zabrodzkiego Józef Kućmierowski.
W ubiegłym roku Starostwo dofinansowało zorganizowanie wystawy kwotą 2000 zł, w tym niestety już nie.
- To prawda, w tym roku nie otrzymaliśmy dotacji na wystawę, ale Starostwo przeznaczyło 3 600 zł na Bieg Norwidowski, który organizujemy 22 września – wyjaśnia J. Kućmierowski.
Podczas wystawy można było oglądać obrazy, fotografie, rzeźby, hafty, koronki, aplikacje i inne formy sztuk plastycznych i rękodzieła. Swoje prace wystawili: Koło Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu, Renata Teodorczyk z Lipin, Dom Pomocy Społecznej „Fiszor”, Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Środowiskowy Dom Samopomocy „Soteria”, Jerzy Dąbrowski, Małgorzata Siedlarczyk-Dąbrowska z Zabrodzia, Jerzy Siedlarczyk ze Ślubowa. Twórczość artystyczną zaprezentowały też rodziny zastępcze z powiatu wyszkowskiego, prezes Bractwa Zabrodzkiego Józef Kućmierowski, a także inni utalentowani seniorzy. W tym roku po raz pierwszy w wystawie wziął udział Kazimierz Izdebski z Zabrodzia.
- Do wystawienia moich prac namówił mnie Józef Kućmierowski. Po odejściu na emeryturę nie wiedziałem, co ze sobą zrobić, a że miałem trochę drzewa, to pomyślałem, że można je wykorzystać. I tak się zaczęło.
K. Izdebski specjalizuje się głównie w tworzeniu altanek, wiatraków, pojazdów i zwierząt. Na wystawie zaprezentował między innymi konie i żyrafy.
- Taki koń powstaje przez minimum 3-4 dni. Najpierw trzeba zrobić szablon, potem przenieść go na drewno, wyciąć, oheblować, skleić, a na końcu pomalować. Zwierzęta robione przeze mnie składają się średnio z około 30 elementów – wyjaśnia K. Izdebski.
W programie przewidziano również pokaz dawnych zajęć, a dziś zapomnianych, zabawy z dzieciństwa i młodości dzisiejszych seniorów oraz stoisko kulinarne z tradycyjnymi regionalnymi potrawami. Seniorzy zaprezentowali też swoją twórczość literacką, powiedzieli historie sprzed lat i zaśpiewali dawne pieśni.
A.B.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl