Menu górne

Dziś jest 17 sierpnia 2022 r., imieniny Anity, Jacka(Bez)błędne sprawozdanie

Ikona
(Zam: 05.06.2013 r., godz. 10.30)

Sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, które przedstawiła na ostatniej sesji powiatowej 29 maja wicestarosta Teresa Trzaska podzieliło radnych. – W sprawozdaniu nie ma tego, co się powinno w nim znaleźć. Poza tym, są w nim błędy – oceniła radna Urszula Mikołajczyk.

Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011-2015 Rada Powiatu przyjęła we wrześniu 2011 r., prawie miesiąc później został powołany powiatowy zespół koordynujący jego realizację, w którym znaleźli się: Teresa Trzaska, Grażyna Polak, Krystyna Kurowska, Lidia Arm, Edyta Jarosz, Teresa Wiśniewska, Hanna Wargocka, Ryszard Wężyk, Dorota Rogulska i Marek Rosłoniec. Założenia programu obejmują promocję zdrowia psychicznego i zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i łatwo dostępnej opieki zdrowotnej i innych form pomocy w życiu rodzinnym i społecznym. Za priorytety programu jego twórcy uznali przeciwdziałanie dyskryminacji, organizację poradnictwa w sytuacji kryzysów psychicznych, takich jak samobójstwa, depresja, czy choroby oraz opracowanie i upowszechnienie wielorakich form pomocy dla osób z nawracającymi chorobami psychicznymi typu schizofrenia i inne zaburzenia psychiczne.
- W ubiegłym roku 1 430 dzieci zostało objętych badaniem mowy, 350 dzieci w wieku przedszkolnym znalazło się pod opieką psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną, 200 dzieci z dysfunkcjami w wieku szkoły podstawowej objęliśmy też specjalistyczną pomocą – mówiła przewodnicząca zespołu koordynującego program Teresa Trzaska. – W ubiegłym roku powstał powiatowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar tej przemocy.
T. Trzaska mówiła też o zwiększeniu dostępności specjalistów prowadzących terapię rodzinną i mediacje. W roku szkolnym 2012/2013 w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przyjmowało czterech specjalistów z tego zakresu. Spowodowało to dwukrotny wzrost liczby rodzin korzystających z terapii. W ramach programu organizowano konferencje, szkolenia, podnoszono kwalifikacje kadry. Program zakłada również powstanie do 2015 r. Powiatowego Centrum Ochrony Zdrowia Psychicznego, choć, jak przyznała T. Trzaska, są z tym duże problemy.
- Wszelkie utrudnienia związane z utworzeniem Centrum wynikają z tego, że oprócz finansów brakuje też specjalistów – stwierdziła.
Zastrzeżenia do sprawozdania zgłosiła radna U. Mikołajczyk.
- Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, który uchwaliliśmy w 2011 roku zakłada cele, działania i rezultaty. W mojej ocenie są to wskaźniki monitorujące. W sprawozdaniu powinno się przedłożyć informację z realizacji działań objętych programem. Tego tutaj nie ma. Jest to sprawozdanie niedopracowane – mówiła U. Mikołajczyk. – Nie wykorzystano wiedzy i umiejętności tak szacownego zespołu, który pracował nad tym sprawozdaniem.
Członek zespołu koordynującego program psycholog Ryszard Wężyk jest innego zdania.
- Wiele z programu zostało już wdrożone, a realizacja jest o czasie, bo zebrał się zespół osób, które mają dużą wiedzę na ten temat i będą się wzajemnie uzupełniać w realizacji tego programu. Efekty tej pracy widzimy już dzisiaj, a szczegóły realizacji są dostępne w każdej z placówek, która w programie bierze udział – mówił. – Dobrze, że o tym mówimy, bo zaburzenia psychiczne to dzisiaj duży problem. 10 proc. moich pacjentów korzysta z całodobowej opieki. Miesięcznie przyjmuję około 140 pacjentów, z czego ponad połowa to mieszkańcy Wyszkowa. Powinniśmy się przyjrzeć, dlaczego tak się dzieje i co zrobić, żeby jak najwięcej osób z naszego terenu objąć opieką. Ministerstwo zdrowia uważa, że co czwarty z nas miał lub będzie mieć problemy ze zdrowiem psychicznym.
- W sprawozdaniu powinno się znaleźć odniesienie do priorytetów, które Powiatowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego zakładał. Tego w sprawozdaniu nie znalazłam – podkreśliła radna Mikołajczyk. – W mojej ocenie program wymaga ponownego przejrzenia i dostosowania do Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego.
Do błędów, o których wspomniała odniósł się starosta Bogdan Pągowski, prosząc o ich wskazanie. U. Mikołajczyk jednak się na to nie zdecydowała.
- Czy nie wstyd nam, jako radnym powiatu, że zapoznajemy się z dokumentem, który zawiera błędy. Mówiłam o nich na posiedzeniu komisji. Teraz nie powiem – stwierdziła. – Uważam, że w programie nie jest robione nic lub prawie nic ponad to, co było robione dotychczas – zastrzegła jczyk.
- Pani Urszula Mikołajczyk nie fantazjuje. To jest jedna z nielicznych osób na tej sali, która zna temat od podszewki. Uważam, że zgłoszonymi zastrzeżeniami powinien się zająć zarząd – uznał Jan Getka.
Ostatecznie Rada sprawozdanie przyjęła, ale zobowiązała zarząd do ponownej analizy programu.
A.B.

Komentarze

Dla Pani Mikołajczykowej
Dodane przez Złote Usta, w dniu 05.06.2013 r., godz. 21.23
...Mówiłam o nich na posiedzeniu komisji. Teraz nie powiem - stwierdziła...
Dodane przez Grześ, w dniu 05.06.2013 r., godz. 21.57
Tak jak Mikołajczykowa z Wężykiem, tak opozycja z koalicją. Senator Mróz ma chętkę na fotel starosty?
Dodane przez Samson, w dniu 05.06.2013 r., godz. 22.18
A pan Wężyk nie miał nam uratować swoją radą szpitala?
Dodane przez Zdzich, w dniu 06.06.2013 r., godz. 08.09
Radny Wężyk w kratkę, kolej na pauzę. Zawsze tak kończy, jak zaczyna wystawiać dokoła różnym ludziom "fachowe" opinie.
Dodane przez Matejko, w dniu 06.06.2013 r., godz. 09.10
(Miesięcznie przyjmuję około 140 pacjentów, z czego ponad połowa to mieszkańcy Wyszkowa) to niech się pan zajmie pacjentami a z polityk Miesięcznie przyjmuję około 140 pacjentów, z czego ponad połowa to mieszkańcy Wyszkowa spokój. Dziwi mnie pańskie przewodnictwo w tym zespole, studia skończył pan po 50 i wielkiego psychologa zgrywa.
Dodane przez Bożena, w dniu 06.06.2013 r., godz. 09.44
Na naukę nigdy nie jest za późno, ale na POuczanie wszystkich, ma pan chyba za mało doświadczenia. Różdżkarstwo się nie liczy.
Brawo Bożena
Dodane przez Zed, w dniu 06.06.2013 r., godz. 23.23
Kiedyś był czarnoksiężnikiem, a teraz to fachowiec z dyplomem!
Skąd ten POciąg do POlityki?
Dodane przez Grześ, w dniu 07.06.2013 r., godz. 09.31
Uśmiech i pozytywna energia, wykształcenie i nieodłączne dążenie do władzy. W samorządzie, na osiedlu, w agencjach, Wężyk i jego bliższa i dalsza rodzina.
Dodane przez As, w dniu 08.06.2013 r., godz. 11.32
Ogródkowy elektorat.
Dodane przez Zonk, w dniu 08.06.2013 r., godz. 15.48
najlepiej jak do psychiatrii i psychologii nie mieszają się politycy. Zostawmy je zawodowcom. Pan Rysiek, już był radnym od szpitala.
Dodane przez Królowa Bona, w dniu 09.06.2013 r., godz. 14.12
...Ostatecznie Rada sprawozdanie przyjęła, ale zobowiązała zarząd do ponownej analizy programu... Krzywdy nie dadzą sobie zrobić.
Dodane przez Wójt, w dniu 10.06.2013 r., godz. 16.52
Pan Wężyk to PSL owiec, ale i cichy sprzymierzeniec Nowosielskiego. Warto o tym wiedzieć przed zbliżającymi się wyborami.
Dodane przez Golem, w dniu 10.06.2013 r., godz. 19.49
Może być dobrym pomysłem, żeby w najbliższych wyborach, tacy chętni jak pan radny Wężyk, uczciwie przyznali się do swoich POlitycznych sympatii. Np. czy POpiera i będzie POpierał szałajdę Nowosielskiego?
PSL i PO - za ubojem rytualnym zwierząt! Co Pan na to?
Dodane przez TD, w dniu 10.06.2013 r., godz. 20.19
Za ponowną legalizacją uboju opowiedziało się kierowane przez PSL Ministerstwo Rolnictwa. Zarówno PSL jak i PO oficjalnie mają jednolite stanowisko poparcia w tej kwestii. - wprowadzanie w Polsce uboju rytualnego jest sprzeczne z zasadami humanitaryzmu, sprzeczne z normami polskiej i chrześcijańskiej moralności i kultury, jest też sprzeczne z interesem polskich konsumentów, a także sprzeczne z polskimi interesami gospodarczymi. Z tych względów projekt ten powinien zostać odrzucony, a Polska powinna pozostać krajem bez uboju, czerpiąc z tego korzyści moralne, gospodarcze i społeczne.
Dodane przez UBój, w dniu 10.06.2013 r., godz. 21.16
...Jest sprzeczne z zasadami humanitaryzmu..., ale jest pro żydowskie i to dla chłopków okazuje się najważniejsze.
Dodane przez Zołza, w dniu 11.06.2013 r., godz. 19.19
Ustawa również głosami niektórych z PO i PSL nie przejdzie
Buka
Dodane przez Wojciech nitecki, w dniu 16.02.2014 r., godz. 21.44
Nie dostała stypendium

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl