Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 października 2020 r., imieniny Iwony, Sabiny

Ściągasz nielegalnie z Internetu? Jesteś złodziejem!

Ikona
(Zam: 09.11.2010 r., godz. 13.00)

O zjawisku kradzieży własności intelektualnej w sieci, z młodzieżą Zespołu Szkół nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Wyszkowie 2 listopada rozmawiali ambasadorowie akcji „Bądź świadomy” – znany dziennikarz radiowo-telewizyjny Hirek Wrona oraz aktor młodego pokolenia Mateusz Damięcki.

Hirek, a właściwie Hieronim Wrona, spotkanie zaczął od przybliżenia procesu powstawania jakiegokolwiek dzieła noszącego znamiona artystycznego. Mówił m.in. o złożoności i specyfice tworzenia płyt winylowych i kompaktowych.
- Wydanie jakiegokolwiek krążka to nie tylko kwestia zaśpiewania czegoś i nagrania tego na jakiś nośnik – wyjaśniał Hirek. – To praca pokaźnego sztabu ludzi, począwszy od pracy samego artysty i jego zespołu, poprzez dźwiękowców i ekipę techniczną w studiu nagrań, a skończywszy na pracy grafików projektujących okładkę danej płyty – dodał.
Hirek Wrona uświadomił uczniom ZS nr 2, czym jest kradzież własności intelektualnej w Internecie i jakie straty może generować nie tylko dla bezpośrednio poszkodowanych, ale również dla samych ściągających nielegalnie.
- Klikając w sieci na ikonkę „download” przy danym utworze, bardzo często ludzie, świadomie lub nie, okradają nie tylko samych artystów, ale wszystkich tych, których praca złożyła się na powstanie danego utworu czy krążka – tłumaczył. – Kradzież intelektualna to taka sama kradzież, jak kradzież samochodu, komórki, czy ipoda – podkreślił.
Mateusz Damięcki również włączył się w dyskusję z młodzieżą.
– Oglądając za darmo film w sieci czy ściągając go nielegalnie na swój komputer, okradasz mnie tak samo, jakbyś okradł mnie na ulicy, czy to z pieniędzy czy telefonu komórkowego – stwierdził aktor.
Hieronim Wrona na spotkaniu z młodzieżą ZS nr 2 mówił nie tylko o problemie nielegalnego ściągania plików muzycznych i filmowych z sieci, ale również o kradzieży oprogramowania komputerowego czy nawet sygnału telewizyjnego. Wspomniał także o konsekwencjach zarówno prawnych, jak i technicznych dla komputera osoby pobierającej nieautoryzowane pliki z Internetu.
– Utrata prywatności to podstawowa konsekwencja nielegalnego ściągania plików – powiedział Hirek Wrona. – Dziś nikt już nie jest anonimowy w Internecie, każdego można namierzyć. Maskowanie adresu IP to mit. Poza tym, pobierając nieautoryzowane pliki można się narazić na ściągnięcie niechcianych wirusów czy np. programów szpiegujących na nasz sprzęt – dodał. – Wtedy nasz komputer może stać się „zombie”, czyli takim, nad którym ktoś z zewnątrz ma kontrolę bez naszej wiedzy i świadomości – ostrzegł.
Projekt „Bądź świadomy”, w ramach którego odbyło się wtorkowe spotkanie z młodzieżą ZS nr 2 w Wyszkowie to wspólne przedsięwzięcie Związku Producentów Audio-Video i Narodowego Centrum Kultury i Hirka Wrony. Akcja „Bądź świadomy” to odpowiedź na rosnący problem kradzieży własności intelektualnej w polskim Internecie. Jej celem jest edukacja młodzieży oraz budowanie świadomości prawnej już od najmłodszych lat, a także podniesienie poziomu wiedzy użytkowników komputerów i nowych rozwiązań technologicznych. Ambasadorami akcji „Bądź świadomy” są przedstawiciele świata artystycznego, sportowego oraz dziennikarze. Wśród nich są m.in. Hirek Wrona, Bogusław Wołoszański, Łukasz „Mrozu” Mróz, Amila Zazu, Jerzy Dudek, DJ ADAMUS, Mateusz Damięcki, zespół Elektryczne Gitary oraz Andrzej Wawrykiewicz, znany również jako Jędker Realista.
- Dajcie artystom pracować! Bądźcie świadomi – podsumował spotkanie Hirek Wrona.
agrafka

Komentarze

veto!
Dodane przez Lesio, w dniu 10.11.2010 r., godz. 10.38
Filmu z Damięckim to bym nawet za dopłatą 10 złotych nie chciał. A muzykę ściąga się bo tego chłamu granego w radiu i telewizji nie da się zdierżyć.
Dodane przez k, w dniu 10.11.2010 r., godz. 11.09
to zrobcie plyty oryginalne po 25 zl to nikt nie bedzie sciagal muzyki z internetu kogo teraz stac na plyte za 60 zl ? a wyprodukowanie jednej plyty lacznie z okladka kosztuje nie wiecej niz 5 zl to gdzie ta roznica ? 5 zl a 60 zl ? wszedzie za granica sa duzo tansze plyty niz w polsce to co tam jest produkcja tansza ?
Co za d.....
Dodane przez U, w dniu 10.11.2010 r., godz. 14.17
szamani... opowiadają głupoty klikając download nie okradam
o
Dodane przez iwar, w dniu 11.11.2010 r., godz. 08.26
to ze cos jest drogie nie oznacza ze wolno krasc samochody tez sa drogie to mam tez ukrasc
gufno
Dodane przez kofel, w dniu 11.11.2010 r., godz. 17.50
iwar, warto zaznaczyć, że piractwo to jednak kopiowanie - nie kradzież taka jak na co dzień. I na piractwo nie ma usprawiedliwienia ;)
_xx_shit
Dodane przez download, w dniu 11.11.2010 r., godz. 20.27
A to ciekawe....Muszę się z tego wyspowiadać
iwar
Dodane przez k, w dniu 12.11.2010 r., godz. 15.51
jak chcesz mozesz sobie samochod skopiowac jak jest za drogi ja artystom nic z domu nie wynosze :-) a ze sa pazerni po nie beda mieli nic :-)
Dodane przez xcx, w dniu 13.11.2010 r., godz. 12.11
najlepszy podczas tego występu był ten gruchacz co ma być informatykiem
Dodane przez Wyszkowiak, w dniu 16.11.2010 r., godz. 03.18
“Veto!”, brawo. Dobrze powiedziane, Damieckiemu nie zagraza utrata paru zlotych z powodu “piractwa”. Wrona niech nie zamydla oczu uczniom, ze to tak trudno nagrac, w tym przypadku – muzyke. Wrzeszczacy “artysta” zaspiewa, beztalecie “muzyk” zagra, dzisiej juz nie ma dzwiekowcow ani ekipy technicznej, to nagrywa sie teraz na komputerze za 500 zl w garazu u Wrony, a “malarz pokojowy” opracowal okladke na plyte. Kazdy dostal honorarium i sprawa zakonczona. Na koncu tego procesu jest chytry i chciwy producent, dystrybutor, ktorzy chca zarobic na tym w co zainwestowali. Wyprodukowanie jednego krazka trwa nie dluzej niz 3 sekundy, a kosztuje nie wiecej niz 5 groszy. Zawsze pazerny posrednik chce zarobic, a tworcy chlamu powinni byc zadowoleni, ze nabrali publike. A co do kopiowania, to jest tak, ze bezinteresowne podzielenie sie wlasnoscia prywatna nie jest przestepstwem. Jak kupilem plyte CD to jest moja, i moge sie podzielic z kolega, z zastrzezeniem, ze nie che pieniedzy w zamian za kopie. Na tej zasadzie biblioteki wypozyczaja ksiazki, uczniowie kopiuja tekst z ksiazek referencyjnych.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl