Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 04 lipca 2022 r., imieniny Malwiny, TeodoraJest szansa na środowiskowy dom

(Zam: 22.05.2013 r., godz. 10.30)

Starostwo przymierza się do utworzenia w Wyszkowie Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy. Instytucja miałaby swoją siedzibę na drugim piętrze w dawnym budynku zlikwidowanej Bursy Szkolnej przy ulicy I Armii Wojska Polskiego.

Pomysł utworzenia takiej placówki zrodził się już kilka lat temu, kiedy było wiadomo, że Warsztaty Terapii Zajęciowej zaczynają się przepełniać. Realna szansa pojawiła się w ubiegłym roku, kiedy radni zdecydowali o likwidacji Bursy Szkolnej przy ul. I AWP. Wówczas pojawiły się wolne pomieszczenia do zagospodarowania. Rozeznanie, które przeprowadziło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wskazało, że beneficjentów takiej pomocy byłoby około 40.
Całkowita powierzchnia domu ma mieć 422 m kw. Na niej zlokalizowanych będzie 14 pomieszczeń, dodatkowo 2 pomieszczenia na toalety i łazienkę z dwoma natryskami. W domu ma znaleźć się też tzw. pomieszczenie treningu i samoobsługi życiowej z pralką i deską do prasowania, kuchnia wyposażona w podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego, jadalnia. W budynku będzie się mieściło kilka sal terapeutycznych o różnej powierzchni, w zależności od przeznaczenia: pracownia rehabilitacji i sportu, pracownia multimedialna, zajęć plastycznych i artystycznych, pracownia techniczna, sala terapeutyczna i ogólna oraz pokoje do indywidualnego poradnictwa psychologicznego, pełniące funkcję tzw. pokoi wyciszenia. Dom ma być też wyposażony w windę dostosowaną do przewozu osób niepełnosprawnych (Starostwo złożyło już odpowiedni wniosek do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).
Do końca czerwca Starostwo ma otrzymać z Ministerstwa Finansów ostateczną decyzję, czy pieniądze na Środowiskowy Dom Samopomocy otrzyma, czy też nie, choć jak przyznaje członek zarządu powiatu Teresa Trzaska, są duże szanse na pozytywną decyzję. Jest to już drugie podejście powiatu do tej inwestycji. Pierwszy raz wniosek został złożony w ubiegłym roku.
- W tym roku złożyliśmy zaktualizowany wniosek ponownie. Równocześnie prowadziliśmy rozmowy z wydziałem polityki społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, którego przedstawicielki przeprowadziły kontrolę pomieszczeń i wyraziły słowa poparcia dla tej inwestycji – mówi Teresa Trzaska.
Pomysł środowiskowego Domu Samopomocy musi jeszcze zaakceptować wojewódzki Sanepid. Całkowitą wartość inwestycji Starostwo oszacowało na 720 tys. zł, w tym środki własne powiatu to 91 tys.
A.B.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl