Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 06 października 2022 r., imieniny Artura, FryderykiNie bójmy się wzywać straży

Ikona
(Zam: 22.05.2013 r., godz. 10.30)

Tak apelował do mieszkańców prezes zarządu oddziału gminnego OSP Stanisław Szczerba przy okazji podsumowania działalności gminnych jednostek w ubiegłym roku. W tym okresie gmina Rząśnik wydała na ich funkcjonowanie 60 167,90 zł. Około jednej trzeciej tej kwoty pochłonął zakup paliwa, mundurów, części do samochodów, węży.

Odpowiedzialny w Urzędzie Gminy za sprawy obronne, obrony cywilnej, przeciwpożarowe i zarządzania kryzysowego Józef Sawicki na ostatniej sesji Rady Gminy przedstawił informację o działalności ochotniczych jednostek w ubiegłym roku. W gminie OSP funkcjonują w Rząśniku (działa w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym), Ochudnie, Porządziu, Komorowie, Dąbrowie i Wólce Lubielskiej. Na nieco ponad 60 tys. zł, które wydał samorząd złożyło się: 11 726 zł, które przeznaczył na ekwiwalent za udział członków OSP w gaszeniu pożarów i szkoleniach (stawka na dzień 20,06 zł za godzinę), 940 zł – składki na ubezpieczenia społeczne, 12 720 zł – wynagrodzenia dla gminnego komendanta OSP i kierowcy, 21 030 zł – zakup paliwa, mundurów, części do samochodu, węży, 1 843 zł – koszt energii w strażnicy OSP w Wólce Lubielskiej, 185 zł – remont samochodu dla OSP w Wólce Lubielskiej, 50 zł – usługi zdrowotne, 10 474 zł – przeglądy samochodów, modernizacja drzwi garażowych, konserwacja aparatów tlenowych, 602 zł – podróże służbowe, 599 zł – ubezpieczenie samochodu, kierowcy i członków OSP uczestniczących w akcjach gaśniczych.
Strażacy-ochotnicy brali udział w ubiegłym roku w 32 akcjach.
- Taką najpoważniejszą była pomoc poszkodowanym 29 lipca po przejściu trąby powietrznej na terenie Gołegostoku, Zakrzewa, Rogóźna – informował Józef Sawicki. – Strażacy dostarczyli plandeki, pomoc doraźną. Została powołana komisja do spraw szacowania szkód pod moim przewodnictwem. Protokoły zostały przesłane do wojewody, jednak pomoc była przyznawana tylko w przypadku szkód, które dotyczyły budynków mieszkalnych, a nie, jak to miało miejsce w przypadku naszej gminy, budynków gospodarczych.
Prezes zarządu oddziału gminnego OSP Stanisław Szczerba apelował do mieszkańców, by nie wahali się w razie potrzeby prosić straż o interwencję.
- Obserwuję takie zjawisko, i dotyczy to nawet ludzi wykształconych, że boją się wezwać straż. Mieliśmy taki przypadek w ubiegłym roku, kiedy się zajęły drzewa od płonącej trawy – podkreślił. – Ludzie myślą, że jak się wezwie straż, to będą konsekwencje, że się płaci za takie rzeczy. Nieprawda – straż jest do dyspozycji ludzi i dla ludzi.
Odniósł się także do wyposażenia jednostek.
- W zasadzie w tym roku nie potrzebujemy pieniędzy na zakup sprzętu, bo dostajemy je z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Brakuje nam sprzętu ratownictwa technicznego, ale to są już wydatki rzędu 80-100 tys. zł – powiedział.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl