Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 lutego 2021 r., imieniny Aleksandra, Mirosława

„Gmina Rząśnik – na skraju Puszczy Białej”

Ikona
(Zam: 15.05.2013 r., godz. 10.30)

Tak zatytułowany album dla celów promocyjnych kupił lokalny samorząd. Z wydawnictwem mogli się zapoznać uczestnicy sesji 30 kwietnia.

Podczas obrad wójt Paweł Kołodziejski przedstawił zebranym ponad stustronicowy album, którego 1 500 egzemplarzy gmina nabyła od Wydawnictwa Aleksander. Książka w twardej oprawie na kredowym papierze pozwala poznać czytelnikowi zarówno historię gminy, jak i jej współczesne oblicze. „Autorzy uwzględnili w niej patriotyczne tradycje, bogatą historię i ludzi ją tworzących. Świadomość własnej historii jest niezwykle istotna, jednak równie ważna jest teraźniejszość, dlatego cieszy mnie podkreślenie w publikacji aktualnych wydarzeń z życia naszej gminy i jednoczących lokalną społeczność” – napisał wójt Paweł Kołodziejski we wstępie do albumu.
Na początku albumu zamieszczono zarys dziejów gminy Rząśnik autorstwa Radosława Lolo, poczynając od okresu staropolskiego a skończywszy na pierwszych latach po II wojnie światowej. W dziale historycznym odnajdujemy stare zdjęcia, m.in. fotografię z lat 30 XX w. drewnianego kościoła w Porządziu oraz z wizyty I sekretarza KC PZPR Edwarda Gietka w rząśnickim Państwowym Gospodarstwie Rolnym. Jest też m.in. historia Jerzego Kowalczyka (sprawca wysadzenia auli opolskiej Politechniki). Odrębne rozdziały poświęcono szkołom, parafiom i ciekawym ludziom (np. braciom Bogusławowi i Ryszardowi Morkom), klubowi WKS Rząśnik.
Cały album zawiera wiele ciekawych zdjęć, niektóre tematy twórcy wydawnictwa opowiedzieli głównie fotografiami – tak jest w przypadku rząśnickich wydarzeń typu wianki w Lubielu, dożynki, obchody Dnia Niepodległości. Można obejrzeć także fotografie krzyży i kapliczek, gminy z lotu ptaka, terenów nadnarwiańskich, Puszczy Białej, Pulw. Zauroczony pięknymi zakątkami gminy czytelnik trafia także na „Legendę o Jagnie i Diable”.
Cztery strony albumu poświęcono na prezentację gminy w języku angielskim. W publikacji odnajdziemy też spis radnych wszystkich kadencji (począwszy od 1990 r.), wójtów i ich zastępców.
Książka pochodzi z serii wydawniczej „Gminy Polski – Małe Ojczyzny”, w ramach której ukazał się już album o gminie Obryte. W przygotowaniu są publikacje na temat gmin: Pokrzywnica, Winnica, Zatory.
Również w tym roku miała swoją premierę „Historia administracji w gminie Rząśnik” – opracowanie przygotowane na zlecenie samorządu autorstwa mgra Leszka Zugaja, absolwenta wydziału politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest ono dostępne na stronie www.rzasnik.pl, a także w Gminnej Bibliotece Publicznej.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl