Menu górne

Dziś jest 13 sierpnia 2022 r., imieniny Diany, HelenyOkradli za ponad milion złotych

Ikona
(Zam: 08.05.2013 r., godz. 10.30)

Tyle w ubiegłym roku wyniosły straty Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z powodu rozkradania kabli elektrycznych, słupów oświetleniowych, barier energochłonnych i innych elementów dróg w powiecie wyszkowskim. Przedmiotem zainteresowania złodziei nastawionych na pozyskanie metali jest nie tylko infrastruktura drogowa, ale też prywatne posesje.

W nocy 30 marca w Kamieńczyku nieznani sprawcy z wnętrza transformatora ukradli miedziane uzwojenie, 12 marca mieszkanka Warszawy zgłosiła włamanie do domku letniskowego w Mostówce – sprawcy zabrali m.in. przewody instalacji elektrycznej, w Świniotopi doszło do kradzieży bramy z działki letniskowej – to tylko niektóre przykłady zgłoszeń, jakie przyjmuje wyszkowska policja. Choć trudno to sobie wyobrazić, sprawcy potrafią zdemontować nawet latarnie.

Przede wszystkim miedź i aluminium
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiedzialna za utrzymanie dróg krajowych, w tym m.in. leżącej częściowo w granicach powiatu wyszkowskiego trasy S8, to jedna z tych instytucji, która z powodu kradzieży traci sporą część infrastruktury drogowej. Według rzecznik prasowej mazowieckiego oddziału GDDKiA Małgorzaty Tarnowskiej, zjawisko to się nasila.
- Problem kradzieży infrastruktury drogowej istnieje od dawna, niemniej jednak był on incydentalny. W ostatnich dwóch latach problem ten znacznie się nasilił – mówi.
Jak podaje, giną między innymi kable energetyczne, włazy żeliwne, siatki przeciwśnieżne, siatki wygrodzeniowe, słupy oświetleniowe, elementy barier energochłonnych.
- „Znika” z pasa drogowego to, co jest najbardziej opłacalne, czyli przede wszystkim elementy wykonane z miedzi i aluminium, które można sprzedać – podkreśla. – Oddział GDDKiA w Warszawie stosuje różne sposoby zabezpieczeń mienia drogowego przed kradzieżami, m.in. wdrożony został system oznakowania elementów infrastruktury w sposób niewidoczny gołym okiem. Znaki znajdujące się na wyposażeniu drogi umożliwiają identyfikację własności GDDKiA – dodaje.
Generalna Dyrekcja w ubiegłym roku poniosła ponadmilionową stratę w wyniku kradzieży, do których doszło w powiecie wyszkowskim.
- Straty finansowe ponoszone z tego tytułu przez GDDKiA są bardzo odczuwalne, ale to przede wszystkim poważne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego – zaznacza Małgorzata Tarnowska. – Złodziej okradający drogę stwarza bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia osób podróżujących. Niekompletne bariery energochłonne nie będą dostatecznie skutecznie chronić kierowców. Brak ogrodzenia znacznie zwiększa ryzyko kolizji ze zwierzyną leśną. Skutki najechania kołem w otwór po brakującej pokrywie kanalizacyjnej może doprowadzić do poważnej utraty zdrowia, a nawet śmierci. Dlatego też osoby, które zauważą przy drogach podejrzane zachowania mogące świadczyć o kradzieży, proszone są o poinformowanie policji bądź Punktu Informacji Drogowej GDDKiA – dodaje.

Zabierają przed świętami
Od lat z problemem kradzieży infrastruktury w powiecie wyszkowskim zmaga się także PGE Dystrybucja SA, oddział Warszawa.
- Na obszarze obsługiwanym przez Rejon Energetyczny Wyszków ich częstotliwość nieznacznie spadła, ale są to wciąż powtarzające się przypadki – informuje rzecznik PGE Dystrybucja Katarzyna Burda-Mazurek. – Można powiedzieć, że kradzieże mają pewną sezonowość, nasilają się w okresach przedświątecznych – mówi. – Warto dodać, że przez kradzieże metalowych elementów sieci złodzieje pozbawiają energii elektrycznej naszych odbiorców i sami narażają swoje zdrowie i życie manipulując bez zabezpieczeń przy urządzeniach będących pod napięciem.
PGE Dystrybucja na naszym terenie na skutek działalności złodziei traciło do tej pory głównie aluminiowe przewody elektryczne i elementy konstrukcyjne słupów stalowych.
- W ostatnim czasie najczęściej łupem złodziei padają transformatory energetyczne, głównie ich miedziane uzwojenia, ale również przewody, wyposażenie złączy kablowych i bezpieczniki – podaje K. Burda-Mazurek.
PGE również próbuje zabezpieczać mienie przed złodziejami.
- Na wybranych stacjach transformatorowych montowane są urządzenia antykradzieżowe, które powiadamiają nas o próbie kradzieży – stwierdza rzecznik PGE. – Nie o wszystkich zabezpieczeniach chcemy mówić, ale wciąż staramy się utrudniać ten proceder.
W ubiegłym roku straty finansowe warszawskiego oddziału PGE Dystrybucja spowodowane kradzieżami dokonanymi w powiecie wyszkowskim wyniosły około 77 tys. zł.

32 osoby z zarzutami
Zgłoszenia o kradzieżach zarówno ze strony instytucji, jak i mieszkańców trafiają do wyszkowskiej policji. W ubiegłym roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji prowadzili 88 postępowań przygotowawczych dotyczących tego typu kradzieży, a 32 podejrzanych usłyszało zarzuty.
- Policja prowadzi szeroko zakrojone działania prewencyjne, jak również operacyjne między innymi systematyczne kontrole skupów złomu – zapewnia rzecznik wyszkowskiej komendy Marta Gierlicka. – Działania te przyczyniły się do spadku dynamiki tego typu przestępstw, doprowadziły do ujawnienia sprawców i przedstawienia zarzutów. Problem kradzieży jest cały czas monitorowany, niemiej jednak nadal bardzo uciążliwy. Zwracam się z prośbą do mieszkańców naszego powiatu o reakcję na takie zdarzenia. Czasem oprócz ustaleń policyjnych to również państwa czujne oko pozwala na zatrzymanie sprawców – dodaje.
Do połowy kwietnia tego roku wyszkowska komenda przyjęła 21 zgłoszeń dotyczących kradzieży metalowych elementów. Zarzuty dostało 5 podejrzanych.
- W zdecydowanej większości dotyczą one kradzieży kabli komunikacyjnych, przewodów elektrycznych i infrastruktury drogowej – informuje Marta Gierlicka.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Bożena, w dniu 08.05.2013 r., godz. 22.02
Patrzcie się , to jednak nasze nieróbstwo ma nawet osiągnięcia. Ciekawa jestem ile z tego miliona udało się naszym dzielnym POlicjantom odzyskać?
Dodane przez Zdzich, w dniu 08.05.2013 r., godz. 22.13
A wiecie dlaczego te wyniki są takie kiepskie i ludzie niezbyt chcą mieć z nimi do czynienia, bo towarzystwo się rozplociuchowało. Bardziej interesują się plotami niż robotą. Komenda nie odzyskała nawet 5%! Ale na dzień POlicjanta piersi PO medale i kieszenie PO nagrody i premie wypną, a jakże!
Dodane przez Pies, w dniu 08.05.2013 r., godz. 22.25
Jednak jakieś osiągnięcie jest...
Dodane przez Zabrodziak, w dniu 08.05.2013 r., godz. 22.44
Tak PO 3 latach okradania, a okazało się, ze elementy latarni leżały na posesji w Ślubowie u byle chłopka. Niemal na miejscu kradzieży. Wielkie mi osiągnięcie.
Dodane przez O.N.A., w dniu 08.05.2013 r., godz. 23.06
To umówmy się, że nastąpił mały przełom. Coś drgnęło, bo do tej POry karmiona nas nic nie wartymi debatami.
Dodane przez Iza, w dniu 09.05.2013 r., godz. 10.19
Długo trwało, zanim panowie śledczy zorientowali się, że fanty z kradzieży leżą pod nosem. Dużo nas to kosztowało.
Dodane przez Natan, w dniu 09.05.2013 r., godz. 16.49
Ciekawe ile z tych kradzieży zostanie przypisane ujętym złodziejom?
zlodziejaszki.
Dodane przez benedykt, w dniu 09.05.2013 r., godz. 18.20
Wydaje mi sie ze kradna to robotnicy ktorzy to instalowali a w nocy kradna.Lapy ucinac bo ta plaga sie rozwinie ze wszystko beda krasc!
Dodane przez Zonk, w dniu 10.05.2013 r., godz. 08.45
Co będzie jak S8 pójdzie w kierunku Ostrowi Mazowieckiej w gęste lasy Puszczy Białej?
Dodane przez Kazik, w dniu 10.05.2013 r., godz. 10.20
Pod Knurowcem i Białym Błotem, Dybkami tam trzeba będzie zamontować ukryte kamery. Ale póki co zabrodziaków nikt na razie nie przebije.
Dodane przez do Nakana, w dniu 10.05.2013 r., godz. 11.41
Przypisanych pewnie będzie wiele, gorzej będzie w udowodnienie winy przed sądem przez naszych Wyszkowskich Policjantów.
Dodane przez wwy, w dniu 10.05.2013 r., godz. 16.15
co tu pisać o wyszkowskiej policji jak oni nie poradzili sobie z parkującymi na zakazie zatrzymywania na ul. sowińskiego na przeciwko wejscia do galerii cały prawy pas to PARKING.
Dodane przez Azja, w dniu 11.05.2013 r., godz. 07.46
Co tu mówić o... jak armenia ze ściemnionym alkoholem i szlugami od lat robi co chce. Pod czujną ochroną z ul. Kościuszki :)
Dodane przez Pies, w dniu 11.05.2013 r., godz. 13.42
To w tym mieście jest temat tabu. Ciekawe dlaczego?
Dodane przez Jan4P, w dniu 11.05.2013 r., godz. 17.23
Ja myślę, że proceder rozkradania będzie trwał, bo niejasna jest sprawa z tą odpowiedzialnością karną. Niby dowiedzieliśmy się, że ktoś został ujęty, ale czy dowiemy się kto i w jaki sposób został ukarany? A na dodatek w naszym powiecie wydaje się, że niska skuteczność policji tylko rozzuchwala złodziei.
Dodane przez niezadowolony obserwator, w dniu 11.05.2013 r., godz. 18.35
Nażekacie na policję a co robia sądy - znikoma szkodliwość i wypuszczają jednego z drugim. A może tak przepadek mienia służącego do dokonania przestępstwa i pokrycie wszystkich kosztów naprawy. może by się czegoś nauczyli a nie wychodząc z sali rozpraw śmieje się jeden z drugim bo dobrowolnie poddał się karze i ma to gdzieś.
Dodane przez Samson, w dniu 11.05.2013 r., godz. 19.04
Nie daję max dwóch miesięcy, że dowiemy się o kolejnych kradzieżach.
Dodane przez Zołza, w dniu 13.05.2013 r., godz. 23.55
To co z tym nielegalnym handlem alkoholem i papierosami, funkcjonuje tu jakieś specjalne przyzwolenie?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl