Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 czerwca 2021 r., imieniny Antoniego, Lucjana

Kobieta, mężczyzna i komunikacja

Ikona
(Zam: 24.04.2013 r., godz. 10.30)

Podczas kolejnego wykładu Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Eugeniusz Nowicki snuł refleksje, czy płeć ma znaczenie. Prelegent opowiadał również o sposobach komunikacji pomiędzy kobietą a mężczyzną w sferze psychologicznej.

Wykład odbył się 17 kwietnia o godz. 10.00 w sali kameralnej WOK „Hutnik”. Eugeniusz Nowicki rozważał, jakie znaczenie ma płeć i czy płeć ma znaczenie w relacjach między ludźmi? Na początku opowiedział, czym jest komunikowanie, o sposobach komunikacji, werbalnej i niewerbalnej.
– Zdarza się, że często wypowiadamy słowa, a mowa ciała, mimika, gestykulacja przekazuje coś innego – poinformował słuchaczy. Zaznaczył, że komunikaty możemy wysyłać świadomie, intencjonalnie i celowo, ale przez mowę ciała.
Podkreślił, że cele komunikacyjne są różne. Najczęściej zależą od wykształcenia, poziomu intelektualnego, środowiska, wykonywanej pracy, indywidualnych cech osobowości i od wychowania. Przytoczył ciekawostkę, iż z badań przeprowadzonych na dzieciach, które mają zaburzenia osobowości wynika, że rodzice przekazujący niespójne komunikaty, mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych u dzieci.

Rola płci w komunikacji
Z badań przeprowadzonych w 1975 r. przez G. Lacoffa wynika, że mężczyźni mówią mniej. Celem rozmów jest wywieranie wpływu, ugruntowanie swojej pozycji. Kobiety mówią więcej, chcą nawiązać łączność, są bardziej emocjonalne, zależy im na intymności i osobistej rozmowie.
– Jednak w grupie możemy spotykać osoby, mające inne preferencje – powiedział. – Kobiety częściej przepraszają w trakcie rozmowy. Stosują prośby niebezpośrednie, ale również grzeczne polecenia. Zwykle rzadko używają wulgaryzmów. Są to lepsze słuchaczki, które zadają więcej pytań – dodał.
Późniejsze badania wskazały, że różnice występujące między kobietami a mężczyznami w zasadzie nie są tak duże. Zarówno jedni jak i drudzy, komunikują się w sposób bardzo zbliżony.
Obecnie o płci nie decyduje tylko biologia. Współcześnie to gender upowszechnia kategorie płci kulturowej.
– Komunikacja między kobietami a mężczyznami, to komunikacja międzykulturowa – powiedział. – Obecnie coraz częściej możemy zauważyć, że związki nie są trwałe. Jest to konsekwencją tego, iż ludzie inaczej porozumiewają się w różnych krajach – kontynuował. – Duże znaczenie mają dialekty rodzajowe oraz inny język, pełniący funkcję kodu – podsumował.
Zwrócił także uwagę na to, że dla kobiety największymi celami są sympatia, bliskość, pytania, miłe słowa, komplementy. Natomiast mężczyźni walczą o szacunek, wysoki status.
– Komunikacja kobiet i mężczyzn się różni. Największe znaczenie jednak ma wychowanie – podkreślił.
Eugeniusz Nowicki poinformował również zebranych o możliwości przeprowadzenia dodatkowego wykładu na temat komunikacji w trakcie trwającego konfliktu.
M.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl