Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 07 czerwca 2023 r., imieniny Roberta, WiesławaByli naszymi sąsiadami

Ikona
(Zam: 02.05.2013 r., godz. 10.30)

W ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, 19 marca otworzono wystawę w bibliotece miejskiej w Wyszkowie. Ekspozycję przygotowali Mirosław Powierza z Pracowni Regionalnej oraz Urszula Piątek i Ewa Łapińska z Czytelni Naukowej miejskiej biblioteki.

Otwarcia wystawy pod tytułem „Byli naszymi sąsiadami – wyszkowscy Żydzi”, uroczyście dokonała dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
Projekt prezentuje historię wyszkowskich Żydów, przedstawiając ich zapomniany świat przed wojną, w trakcie i po wojnie. Ekspozycje zawierają zdjęcia, artykuły prasowe odnoszące się odwiedzin Żydów w mieście przodków, książki, czasopisma, dokumenty życia społecznego, ikonografie, kartografię i in. Symbolem tego szczególnego dnia są żółte żonkile. Młodzież ze szkół wyszkowskich rozdawała mieszkańcom miasta symboliczny kwiat, w ten sposób podkreślając wartość tego szczególnego wydarzenia.
– Otwarciem wystawy uczestniczymy w obchodach centralnych tego wydarzenia, ponieważ w Wyszkowie urodził się pierwszy przywódca powstania w getcie warszawskim , Mordechaj Anielewicz – zaznaczył burmistrz Wyszkowa, Grzegorz Nowosielski. – Myślę, że wystawa przypomni wszystkim piękne i tragiczne karty historii Wyszkowa, ale też historii Polski – podkreślił.
Warto wspomnieć, że pierwsze wzmianki o przebywaniu Żydów na terenie Wyszkowa pochodzą z roku 1781. W 1808 r. na terenie miasta mieszkało ich 8, natomiast przed II wojną światową stanowili połowę mieszkańców Wyszkowa.
– Wystawa prezentuje różne przedmioty i fotografie, które udało mi się pozyskać od różnych osób – poinformował Mirosław Powierza. – Należy również wspomnieć o przedwojennym burmistrzu Wyszkowa, Stanisławie Wolskim, który otrzymał medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, jego drzewo jest posadzone w Izraelu za pomoc niesioną Żydom w czasie II wojny światowej. Takich bohaterskich mieszkańców Wyszkowa było więcej, o czym możemy się przekonać oglądając wystawę – dodał.
M.P.

Komentarze

Dodane przez Grześ, w dniu 02.05.2013 r., godz. 18.44
Ilu Żydów uratowało choćby jednego Polaka?
Dodane przez Kong, w dniu 03.05.2013 r., godz. 15.26
Byli sąsiadami i różnie to było. Wbrew modnej w PO politycznej POprawności nie jestem żydowskim entuzjastą.
Dodane przez $$$, w dniu 03.05.2013 r., godz. 18.03
do "Kong" - to jesteś niepoprawnym POlitycznie. Dziś GWniane towarzystwo piętnuje bohaterów z AK. Ciekawi jak oficjalny Wyszków obejdzie sierpniową rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego?
Fałszywy przyjaciel gorszy niż AIDS
Dodane przez RóżaL., w dniu 03.05.2013 r., godz. 19.41
Zdarza się, ze Politycy PO specjalnie promują film "POkłosie", może wyszkowska platforma zrobi specjalny seans tego wybitnego dzieła.
Dodane przez Pipi, w dniu 04.05.2013 r., godz. 09.15
A pan Chodkowski specjalista od tych kontaktów zaprosi "wybitnego" literata Grossa?
Dodane przez C5, w dniu 05.05.2013 r., godz. 10.33
Skąd ta fascynacja narodem żydowskim, romami etc.? O Polakach jakoś mało kto pamięta, nawet my sami.
Zszokowany
Dodane przez Golem, w dniu 05.05.2013 r., godz. 16.09
15 marca ok g. 9:30, n ul Joselewicza przy postoju taksówek, zatrzymało się 3 autobusy z młodzieżą żydowską. Przyjechali jak się zorientowałem zobaczyć pomnik poświęcony Anielewiczowi. Ok. ale jak zobaczyłem obstawę jaką nasz rząd in funduje to się złapałem za głowę. Ze dwudziestu żandarmów wojskowych i z dziesięciu policjantów w tym wyszkowskich. Widok żałosny, czy naprawdę sami musimy tym młodym ludziom z Izraela wciskać, że mamy tu dzicz zauralską? Czy naprawdę tak rzucająca się w oczy "ochrona" (na nasz koszt) jest potrzebna, czy aż takimi antysemitami jesteśmy, że tej młodzieży mogłoby coś złego w Wyszkowie grozić?
Słuszna uwaga!
Dodane przez TD, w dniu 06.05.2013 r., godz. 15.08
Joanna Szczepkowska w felietonie dla "Wysokich Obcasów" odniosła się do słów Ewy Wójciak, dyrektor teatru z Poznania, która napisała na prywatnym koncie na Facebooku o nowo wybranym papieżu: "No i wybrali ch...". "A gdybym napisała na Facebooku Spotkałam jakiegoś ch... rabina?. Ci sami ludzie, którzy bronią wpisu Ewy Wójciak o ch... papieżu, napadliby na mnie ze zdwojoną siłą!!!
Dodane przez Grześ, w dniu 06.05.2013 r., godz. 18.47
dlatego omijam szerokim łukiem te wszystkie wyszkowskie uroczystości żydowskie. Niech bawi się na nich nasza elytka, z Chodkowskim i Ciocią hieną w 1 rzędzie!
Dodane przez nn, w dniu 06.05.2013 r., godz. 22.13
A sługusa Sobczaka, Radnego Mickiwicza po co wstawili na pierwszy plan, a może on od nich jak sąsiad z rady Chodkowski ? Ten człowiek nie ma godności i własnego zdania, marionetka.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta