Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 07 czerwca 2023 r., imieniny Roberta, WiesławaNadszedł czas wspomnień...

Ikona
(Zam: 17.04.2013 r., godz. 10.30)

Jubileusz 55-lecia istnienia Zespołu Szkół w Zabrodziu i 10-lecia uczestnictwa w Klubie Przodujących Szkół stał się okazją do spotkania uczniów, absolwentów, byłych i obecnych nauczycieli, przyjaciół szkoły, władz samorządowych i duchowieństwa. Uroczystość odbyła się 12 kwietnia.

- Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia – mówiła na wstępie dyrektor szkoły Bogumiła Kuhiwczak. – Każdy jubileusz to spotkanie w czasie. Wszyscy jesteśmy częścią szkoły i odwrotnie – szkoła jest cząstką nas. Żyje w sercu i pamięci.
Piątkowa uroczystość stała się też znakomitą okazją do porównań młodzieży sprzed pół wieku i tej dzisiejszej, tamtego ograniczenia możliwości edukacyjnych i dzisiejszego wszechmiaru źródeł informacji, publikacji i pomocy naukowych.
- Dzisiejsi uczniowie uczą się w nowoczesnej, dobrze wyposażonej szkole i jakże różnej od tej sprzed 55 lat, kiedy wszystko się tu zaczęło. Warunki nauki uczniów i pracy nauczycieli z roku na rok są coraz lepsze, powstają nowe pracownie, sale lekcyjne wyposażone są w nowy sprzęt interaktywny i pomoce dydaktyczne zarówno kształcenia ogólnego, jak i kształcenia zawodowego – kontynuowała B. Kuhiwczak.
W tym ważnym dniu organizatorzy nie zapomnieli też o byłych dyrektorach placówki. Za trud wniesiony w budowanie szkoły i kształtowanie pożądanych wzorów zachowań wśród młodzieży gratulacjami i kwiatami zostali nagrodzeni Zbigniew Wiech (dyrektor w latach 1971-1973), Krystyna Tabor (1973-1974), Monika Zakrzewska (1977-1980), Lucjan Maliszewski (1980-1989) i Teresa Świerk (1989-2005). Niestety, na uroczystości zabrakło pierwszego dyrektora Jana Dąbrowskiego (1957-1971) i Stefana Miśkiewicza (1974-1977). Ich pamięć została uczczona minutą ciszy.
O jubileuszu szkoły pamiętał Jarosław Kalinowski, poseł Parlamentu Europejskiego. W związku z obowiązkami służbowymi nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu, ale gratulacje złożył listownie. „ Zespół Szkół im. Władysława Reymonta obchodzi wspaniały jubileusz. Ponad pół wieku tradycji i dekada uczestnictwa w Klubie Przodujących Szkół to naprawdę wspaniały wynik. Jest to niewątpliwie zasługą świetnego zarządzania przez dyrekcję i efekty pracy świetnej kadry nauczycielskiej. O sukcesie placówki świadczą też liczne pokolenia absolwentów, którzy właśnie tu zyskali wiedzę i umiejętności, które pomogły im wyruszyć w dorosłe życie”.
Organem prowadzącym Zespół Szkół w Zabrodziu jest Starostwo Powiatowe w Wyszkowie. Teresa Trzaska, etatowy członek zarządu powiatu zwróciła uwagę na istotne problemy funkcjonowania dzisiejszej oświaty, które z biegiem czasu będą się jeszcze pogłębiały w związku ze zbliżającym się niżem demograficznym.
- W małej szkole dyrektor wraz z całą społecznością podejmuje swoistą walkę o przetrwanie. Musi włożyć dużo więcej pracy i wysiłku niż w szkołach dużych. Wartością, która jest widoczna w przypadku tej szkoły to, po pierwsze, jej funkcjonowanie w środowisku. Druga cenna wartość tej placówki to absolwenci i uczniowie, którzy udowadniają, że był tu duży wkład pracy kadry pedagogicznej wspierającej ucznia w jego rozwoju – mówiła T. Trzaska. – To, że uczniowie tej małej szkoły uczestniczą w różnego rodzaju konkursach, również międzynarodowych, że absolwenci tejże szkoły podejmują pracę w znanych ośrodkach w Warszawie i całej Polsce, i prowadzą własną działalność świadczy o profesjonalizmie tej placówki.
Kwiaty i książki to nie jedyne upominki, które od gości odebrała dyrektor szkoły. Zofia Grzebisz-Nowicka, przewodnicząca Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole realizującego program „Klub Przodujących Szkół” przywiozła ze sobą prezent, który już zasilił konto szkoły.
A.B.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta