Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 maja 2024 r., imieniny Bazylego, KrystynyMiał przepiękne życie

(Zam: 10.04.2013 r., godz. 10.30)

- Jan Paweł II miał przepiękne życie – podkreślił ks. dziekan Zdzisław Golan podczas powiatowych uroczystości rocznicy śmierci papieża. – Nie tylko jako człowiek, ale również jako chrześcijanin, kapłan, biskup i w końcu jako papież – dodał.

Powiatowe uroczystości upamiętniające 8. rocznicę śmierci Ojca Świętego odbyły się 2 kwietnia o godz. 20.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku. Uroczystościom przewodniczył wyszkowski dziekan, Zdzisław Golan. Podczas mszy św. obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół z powiatu wyszkowskiego wraz z pocztami sztandarowymi, nauczyciele oraz wierni, chcący wspólnie uczcić rocznicę śmierci Jana Pawła II.
Podczas homilii ksiądz Golan wrócił pamięcią do momentów sprzed ośmiu laty. Na początku kazania zwrócił uwagę na doniosłe znaczenie łez, które są wyrazem wielkiej miłości do drugiego człowieka.
– Tak jak Maria Magdalena miała łzy w oczach, gdy nie spotkała Jezusa w grobie, podobnie 2 kwietnia 2005 roku cały świat płakał, ponieważ odszedł od nas ktoś, kto był nam bardzo bliski – powiedział ksiądz Golan. – Gdy jego życie dogasało, to właśnie to cierpienie zjednoczyło świat – powiedział ksiądz dziekan. – Nie tylko chrześcijan, ale również wyznawców innych religii i niewierzących – zaznaczył.
Jak podkreślił, po śmierci papieża wielu ludzi dzieliło się swoim świadectwem wiary, o których można było przeczytać na forach internetowych. Papież był nie tylko ojcem Kościoła, ale również duchowym ojcem dla tych, którzy potrzebowali opieki. Ksiądz podkreślił doniosłe znaczenie daty śmierci Jana Pawła II.
– Była to pierwsza sobota miesiąca, dzień Maryjny, ale również wigilia święta Miłosierdzia Bożego – powiedział. – Święto to, sam ustanowił dla całego świata, wypełniając w ten sposób życzenie Jezusa za pośrednictwem siostry Faustyny – zaznaczył.
Ksiądz Golan przypomniał, że w dniach poprzedzających godzinę odejścia, Ojciec Święty wygłosił wiernym niezwykłe kazanie, milczał. Za sprawą swojego cierpienia, uczył jak należy przeżywać ostatnie dni ziemskiego życia, w jaki sposób być pełnym pokory.
– Jako ojciec zjednoczył miliony ludzi – podsumował ksiądz.
Po uroczystej mszy św. zebrani obejrzeli fragment filmu dokumentalno- biograficznego „9 dni, które zmieniły świat”, opowiadającego o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do ojczyzny. O godz. 21.37 nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II oraz krótka modlitwa.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta