Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2023 r., imieniny Eustachego, WiktoraLiczba uczniów będzie systematycznie spadać

(Zam: 10.04.2013 r., godz. 10.30)

Z danych demograficznych opracowanych na potrzeby zespołu ds. budowania strategii w oświacie wynika, że liczba uczniów w szkołach będzie systematycznie malała.

W zespole pracują dyrektorzy powiatowych szkół, przedstawiciel Powiatowej Rady Zatrudnienia, trzech przedstawicieli Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy i tamtejszy doradca zawodowy.
Pierwsze spotkanie, które odbyło się 21 marca miało na celu wytyczenie kierunków strategii i zastanowienie się, czy jest w ogóle potrzebna ponieważ nie ma bezpośredniej podstawy prawnej do jej budowania. Dane demograficzne jednak pokazują, że w 2017 r. będziemy mieć 187 gimnazjalistów mniej w porównaniu do tego roku. Teraz w trzecich klasach gimnazjum w całym powiecie jest 917 uczniów. Po zapaści w 2017 r. nastąpi nieznaczny wzrost, ale i tak w stosunku do tego roku uczniów będzie o około 100 mniej.
- Na pewno musimy zdiagnozować strukturę organizacyjną. Wiadomo, że będzie mniej proponowanych klas w naszych szkołach w związku z tym, że będzie mniejsza liczba uczniów. Zastanowimy się nad atrakcyjnością kierunków kształcenia, które przyciągną uczniów spoza naszego powiatu – mówi Teresa Trzaska, etatowy członek zarządu powiatu. – Zastanawialiśmy się też, jak ma być prowadzone kształcenie zawodowe, tzn. jakie pracownie, gdzie, czy w szkole, czy w Centrum Kształcenia Praktycznego, czy utworzymy zespoły, żeby łączyć sale dydaktyczne do kształcenia praktycznego i zawodowego – dodała.
W związku tym, że temat jest szeroki, uczestnicy podzielą się na grupy. Na pierwszym spotkaniu powstały już dwa zespoły – pierwszy ma zająć się przygotowaniem obszarów do diagnozy, a drugi do wytyczenia ewentualnych kierunków. Strategia ma być wypracowana na lata 2013- 2020.
A.B.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl